Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator Li-ion Elektrolux ergorapido

17 Wrz 2015 10:57 6531 4
  • Poziom 2  
    Na początek oznajmiam, że nie wiele mam wspólnego z elektroniką ale umiem obsłużyć lutownicę i miernik.
    Do rzeczy noszę się z zamiarem wymiany ogniw li-ion w baterii odkurzacza Elktrolux ergorapido ZB11ER, prościej zapewne byłoby wymienić cały pakiet na oryginalny ale cena na poziomie powyżej 200 zł jest co najmniej przesadzona, tym bardziej że żona używa tego odkurzacza codziennie i jak się okazało od nowości akumulator w nim wytrzymał 7 miesięcy, obecnie działa ale bateria pada po kilku minutach od pełnego naładowania a i sam proces ładowania trwa zauważalnie krócej niż na początku eksploatacji. Jak pisałem wyżej nie jestem fachowcem ale przesądza to raczej o znaczącym spadku pojemności całej baterii.
    Nie zaglądałem jeszcze do środka ale z fotki jaką znalazłem w sieci wynika że baterię/akumulator w tym odkurzaczu tworzą ogniwa SAMSUNG INR18650-15M SDI 120 w ilości 5szt., z tego co znalazłem w sieci to ich pojemność to 1500 mAh, wyczytałem też, ze ogniwa li-ion wymagają zabezpieczania od strony elektroniki przed przegrzaniem, nadmiernym rozładowaniem etc.
    Pytania:
    Czy mogę zastosować w tym odkurzaczu zastosować ogniwa o większej pojemności 2000-2500 mAh (większa pojemność dłuższa praca na jednym ładowaniu) bez wymiany wspomnianych układów zabezpieczających nie ryzykując uszkodzenia odkurzacza?
    Co oznacza litera „M” w oznaczeniu ogniwa ponieważ można je znaleźć również z oznaczeniem INR18650-15Q i co oznacza liczba „120” po SDI ponieważ spotkałem się z ogniwami gdzie w jej miejscu były różne liczby?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 2  
    Rozumiem, że użycie ogniw o większej pojemności nie powinno mieć złego wpływu na elektronikę, która je "kontroluje" w tym odkurzaczu?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Elektronika kontroluje napięcie ładowania i rozładowania każdego ogniwa niezależnie, raczej nie posiada licznika cykli jak w akumulatorach laptopowych. Wymiana ogniw na większą pojemność wydłuży jedynie czas ładowania i pracy.
  • Poziom 2  
    Dzięki wobec tego zamawiam te ogniwa, które mi podlinkowałeś i składam do kupy.