Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop do 1000zł do pomiarów i wyświetlania

17 Wrz 2015 19:10 4626 20
  • Poziom 28  
    Rozglądam się za oscyloskopem. Nie mam wygórowanych wymagań, kupiłbym na popularnym portalu aukcyjnym nowy cyfrowy lub używany analogowy.

Wymagania i potrzeby, budżet do 1000zł za nowy cyfrowy:
    1. Co najmniej 2 kanały pomiarowe (lepiej, żeby miał 4)
    2. Jeżeli cyfrowy, to powinien symulować działanie analogowego
    3. Częstotliwość przenoszenia 20-30MHz
    4. Praca w trybie XY, lepiej, żeby miał XYZ
    5. Możliwość pomiarów napięć do 300V (pewnie kwestia zakupu sondy 10x)

Oprócz pomiarów i analizy sygnałów, chciałbym, żeby mógł służyć do wyświetlania obrazów. Do tego nada się każdy oscyloskop starego typu, ale cyfrowy, to musi mieć symulację luminoforu (np. pod nazwą DPO).

Kiedyś nagrałem taki filmik przedstawiający wyświetlanie obrazu:
    https://www.youtube.com/watch?v=kM1lzGbbP9k
    Oscyloskop pracuje w sposób standardowy (jeden kanał i podstawa czasu) Wykorzystuje się sygnał synchronizacji poziomej wyzwalający podstawę czasu i jeden sygnał barwowy VGA. Sygnał jest przygotowany poprzez spreparowanie obrazu tak, że w miejscach nie wyświetlanych poziom jest zerowy lub taki, który odpowiada wysokości danej linii, jest 256 linii, ale w tym przypadku jest wyświetlanych 128 linii pikseli, wykorzystuje się, że szybko przemieszczająca się plamka w pionie (przeskok z górnej krawędzi do linii i z powrotem) nie tworzy widocznych linii pionowych. Piksel może być albo jasny, albo ciemny, odcienie pośrednie otrzymuje się przez losowanie bieli i czerni z określonym prawdopodobieństwem. Oprócz tego, chciałbym wyświetlać demosceny oscyloskopowe taka, jak te:
    https://www.youtube.com/watch?v=s1eNjUgaB-g
    https://www.youtube.com/watch?v=qnL40CbuodU
    To, co ja nagrałem, to też jest demoscena, bardziej dla zabawy niż użytku, ale w przypadku układów cyfrowych na mikrokontrolerach można zrobić prosty wyświetlacz graficzny działający podobnie, jak telewizja analogowa, ale niższa rozdzielczość i częstotliwość odświeżania, każdy oscyloskop to łyknie.

Chciałbym, żeby oscyloskop cyfrowy (analogowych takich z lampą chyba się już nie produkuje) też mógł wyświetlić taki obraz w demoscenach, stąd wymóg DPO.

Może lepiej kupić używany analogowy kosztem tego, że nie posiada funkcjonalności spotykanych wyłącznie w cyfrowych?

Czy w budżecie uda mi się zakupić taki sprzęt? Słyszałem, że DPO, to jest nazwa Tektronixa. Jak nazywa się ta cecha u innych producentów?
  • Poziom 41  
    @Hyni3k chyba żartujesz, albo reklamujesz.

@andrzejlisek najtańsze DPO zrobił Rigol w serii 1000Z, ale nie licz na to, że będzie wyglądało jak demko youscope. Takie ładne DPO to raczej o jedno zero więcej.

Analog jak najbardziej się do tego nadaje.
  • Poziom 15  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    chyba żartujesz, albo reklamujesz.
    Analog jak najbardziej się do tego nadaje.

Niestety nie trafiłeś Ciastkowy.

Jest to jedyne urządzenie/oscyloskop w tej cenie, które mogę nazwać pomiarowym (tak, mierzy i to bardzo dokładnie w szerokim zakresie - porównywałem z Fluke 289, z Agilent 34401A i Brymen BM869). Jeśli chcesz do 1000pln robić ładne prezentacje YouScope to albo analogowy oscyloskop albo własne rozwiązanie na karcie dźwiękowej - nic innego nie przychodzi mi do głowy. Swoją drogą na Analog Discovery Youscope wyglądał lepiej niż na Rigol DS2102A (który jest mocniejszy od serii 1000z).
  • Poziom 41  
    @Hyni3k 5MHz za 850zł, w przystawce. Za dużo oscyloskopów miałem, aby się na to nabrać.
  • Poziom 28  
    Skoro DPO jest tylko w dużo droższym sprzęcie, to Youscope sobie daruję, ewentualnie na portalu aukcyjnym kupię jakis prosty oscyloskop dwukanałowy.

Domyślam się, że DPO nie ma nic wspólnego z XYZ (jasność plamki zależna od napięcia na jednym z kanałów). Czy oscyloskopy bez DPO (czyli wiekszość tańszych) mają tryb XYZ?

Najbardziej mnie interesuje rejestrowanie i obrazowanie sygnałów zmiennych, bo tak naprawdę do tego służy oscyloskop. Dobrze, gdyby był z pamięcią, co oznacza, że nagram kilkadziesiąt sekund pewnego sygnału, a potem wyswietlę go na ekranie lub wgram do komputera, to może przydac się przy analizie pojedynczych zmian lub przebiegów nieokresowych, co w oscyloskopie analogowych nie jest możliwe. Przyda się też również wyświetlanie napięcia RMS mierzonego przebiegu.

Czy mając oscyloskop 4-kanałowy można rejestrować tylko 4 przebiegi cyfrowe (logiczne), czy może ich być więcej przy zastosowaniu jakiś dodatków i uwzględnieniu tego w oprogramowaniu oscyloskopu?
  • Poziom 41  
    @andrzejlisek Kilkadziesiąt sekund sygnału - zapomnij, do tego służy rejestrator, ne oscyloskop.

sterowanie XYZ ma praktycznie każdy analogowy oscyloskop, natomiast cyfrowy najczęściej oś Z steruje włącz wyłącz. Skoro nie ma imitacji fosforu, to nie może zmieniać jaskrawości punktu. Może co najwyżej wyświetlać go krócej, lub dłużej.

DPO, możesz mieć tanio w Rigolu i GwInstek, lub ładne i drogie w Keysight, Lecroy, Tektronix.

Mając 4 kanały, oglądasz 4 przebiegi.

Polecam nie kombinować, tylko kupić analoga i nauczyć się jego obsługi.
  • Poziom 28  
    @andrzejlisek Kilkadziesiąt sekund sygnału - zapomnij, do tego służy rejestrator, ne oscyloskop.

Może przesadziłem. Miałem na myśli zarejestrowanie pojedynczego przebiegu nieokresowego lub odchylenia i wyświetlenie go na ekranie (może nawet z powiększeniem).

Polecam nie kombinować, tylko kupić analoga i nauczyć się jego obsługi.

Tak myślałem, że w moim przypadku najlepszy będzie dobry analog. W takim razie poszukam czegoś na portalu aukcyjnym. Wydawało mi się, że ogólnie oscyloskop cyfrowy jest już tak dopracowany jest pod każdym względem bije na głowę analoga (szczególnie cyfrowy z DPO) i że analogowych już nikt nie produkuje, tylko stoją w magazynach, jak gdzieś się upatrzy nieużywany.
  • Poziom 41  
    Cyfra oczywiście jest dopracowana i kładzie analoga dość dobrze, ale taka cyfra kosztuje tyle co zapas używanych analogów na całe życie.

Na początek warto by było się zastanowić czego tak naprawdę oczekujemy. Czy pomiarów, czy wyglądu.

Analogowe oscyloskop posiadały pamięć analogową, ale takie dość rzadko się trafiają.
  • Poziom 22  
    Cyfra oczywiście jest dopracowana i kładzie analoga dość dobrze, ale taka cyfra kosztuje tyle co zapas używanych analogów na całe życie.

Na początek warto by było się zastanowić czego tak naprawdę oczekujemy. Czy pomiarów, czy wyglądu.

Analogowe oscyloskop posiadały pamięć analogową, ale takie dość rzadko się trafiają.

Oferowanie komukolwiek oscyloskopu analogowego to jakaś wielka pomyłka. Dzisiaj byle Rigol doskonale nadaje się do zapisywania długich przebiegów na USB, a już nie mówię o tym że błyskawicznie robi się wszelkie pomiary (i to nie linijką na ekranie) a obraz jest tak samo ostry w każdej części ekranu - czego nie można powiedzieć o oscyloskopach analogowych: ostrość albo w środku albo na brzegach ekranu.
    Czy Ty przypadkiem nie żyjesz z naprawy analogowych gratów?

Dodano po 23 [minuty]:

andrzejlisek napisał:

4. Praca w trybie XY, lepiej, żeby miał XYZ

Ostatnio podłączałem częstościomierz SRS SR620 do oscyloskopu w trybie XY aby obejrzeć sobie wykresy (ten model tak właśnie ma zrealizowane wyjście graficzne, to stary model ale jedyny w swojej klasie i cały czas produkowany). LeCroy 204Xi nie był w stanie poradzić sobie z sensownym rysowaniem obrazu, znikały niektóre linie na histogramach, etc), podłączenie pod analogowego rupiecia pomogło. Mój wniosek jest taki, że wejście XY w sprzęcie cyfrowym jest dodawane jako dodatek - bardzo rzadko używana funkcja więc jest to średnio zrealizowane nawet w sprzęcie za kilkadziesiąt tysięcy złotych (bo tyle kosztuje ten LeCroy).
  • Poziom 41  
    @nasty_photon trochę sobie zaprzeczasz w swojej wypowiedzi, najpierw analog be, a potem tylko na analogu się da.

Byle Rigol nadaje się, ale w wersji z DPO, cyfra bez symulacji luminoforu to obecnie strzał w kolano, miałem takich wiele, cóż że wiele potrafiły, jak przebieg wyglądał jak w paincie. Można albo kupić nową tanią z DPO, albo używaną z przedziału TDS7000.

Moim zdaniem, albo dobry analog, albo bardzo dobra cyfra.
  • Poziom 37  
    Hyni3k napisał:
    Jest to jedyne urządzenie/oscyloskop w tej cenie, które mogę nazwać pomiarowym (tak, mierzy i to bardzo dokładnie w szerokim zakresie - porównywałem z Fluke 289, z Agilent 34401A i Brymen BM869)

Zainteresowałem sie tym urządzeniem, możesz napisać jak liczysz rachunek błędu - przeglądam dokumentacje do Digilent Analog Discovery, ale nie mogę znaleźć danych.

Oscylogram sinus'a o jakiej największej częstotliwości uzyskałeś?

Szukałem na YT filmu z trybu XY i znalazłem tylko to:
    https://youtu.be/ieb2A2zr90c?t=7m30s
    Nie wygląda to najlepiej, ale może to wina nagrywającego film. Szukałem też filmów z innych przystawkeki i znalazłem film z figurami Lissajous z USB PoScope: https://youtu.be/0kCrpeyBw-U Wygląda na to, że nie radzi sobie z szybkimi zmianami.
    Możesz nagrać demo youscope na swoim Digilent Analog Discovery?
  • Poziom 15  
    W załączniku masz dokumentację. Jak znajdę plik Yuscope to postaram się coś nagrać na czwartek/piątek.

Jeśli chodzi o dokładność pomiarową to mam dostęp do generatora Agilent'a 33220A i multimetru 34401A (oba kalibrowane) i to z nimi porównywałem odczyty (również wymienionych Fluke'a i Brymen'a). Jak nie zapomnę to sprawdzę też pasmo - wydaje mi się że było lepiej niż 5Mhz, ale to było lata temu jak to sprawdzałem.

Na RS components możesz znaleść też RED Pitaya ale cena to już ponad 1500. Nie wiem czy jest do tego gotowa aplikacja nie-WEB'owa i w ogóle nie miałem tego w rękach więc nie mogę polecić :).
  • Poziom 37  
    Hyni3k napisał:
    W załączniku masz dokumentację.
    Dziękuję, ale wg. tego pomiarów nie wykonam, a przynajmniej nie mogę znaleźć informacji o błędach do rachunku.

Hyni3k napisał:
    Jak nie zapomnę to sprawdzę też pasmo - wydaje mi się że było lepiej niż 5Mhz, ale to było lata temu jak to sprawdzałem.
    Takie podają, i wydaje się, że tak jest faktycznie (wg. Internetu -3 dB aż do prawie 10 MHz :-) ).
    Mimo wszystko ciekawy jestem jak sobie daje radę np.: z 1 MHz sinus przy próbkowaniu 100 Ms/s. Teoretycznie powinno być OK, ale problemy mogą być np. z wyzwalaniem. Dlatego jak byś mógł :-) to poproszę o takie sprawdzenie. Myślę o tym urządzeniu jako testerze do audio, ale zastanawiam sie czy za dużo problemów nie będzie z masą, a może nie będzie problemów tylko zalety przy podłączeniu pod laptopa zasilanego z akumulatorków?

Hyni3k napisał:
    Jak znajdę plik Yuscope to postaram się coś nagrać na czwartek/piątek.
    Mam trzy takie pliki, ponieważ czytające ten wątek, aż pokusiłem się teraz o testy. Pliki są na końcu wpisu: http://jackiewiczowie.blogspot.com/2015/09/tryb-xy-oscyloskop-analogowy-vs-cyfrowy.html

Przykłady:

Link

Link
  • Poziom 15  
    Oscyloskop do 1000zł do pomiarów i wyświetlania

Powyżej zarejestrowany sygnał 20MHz 1Vrms (jak widać Analog mierzy już mniej ale to nadal nie jest 3dB spadek). Niestety mam generator jedynie do 20MHz.

W załączniku sygnał z jednego z plików które znalazłem na twojej stronie. Wypadł zdecydowanie najlepiej. Dźwięk pochodził z karty dźwiękowej Realtek HD Audio. Musiałem użyć Lenovo T450 bo z karty Lenovo Z580 sygnał był za słaby (obraz bardzo zniekształcony).
  • Poziom 37  
    @Hyni3k Dziękuję! Obawiałem się jakości wykonania, a wygląda to całkiem OK.
  • Poziom 28  
    Jeśli chodzi o sygnały dźwiękowe, to proponuję zakupić jakąś najtańszą kartę dźwiękowa, ale dobrej jakości i wymontować kondensatory odcinające składową stałą i połączyć miejsca wyprowadzenia tych kondensatorów. To te kondensatory i tym samym odkształcanie sygnału powodują zniekształcenia obrazu na tego typu animacjach.
  • Poziom 28  
    Dla mnie wybór padł na analogowy Tektronix 475.

Jakiś czas temu miałem oscyloskop RFT OG2-30, ale dawno się go pozbyłem, bo przestał działać. Swego czasu nagrałem taki film przedstawiający przebiegi z karty dźwiękowej Sound Blaster Audigy2: https://www.youtube.com/watch?v=dQPAbNKSkrs
    Te 10 lat temu, jak była kupowana, to była górna półka, używam jej do dzisiaj, dwa razy wymieniałem w niej elektrolity, bo uszkodzenie objawiało się trzaskami przy odtwarzaniu dźwięku. W trakcie nagrywania filmu karta była po pierwszej wymianie, która miała miejsce w roku 2008 lub początek 2009, nie wykazywała słyszalnych zniekształceń.

Oczywiście w tej karcie nie lutowałem kondensatorów, co sugerowałem w poprzednim poście, ale widać inne zniekształcenia dźwięku. Nie przeszkadza to w słuchaniu muzyki, ale jak na tą półkę jakościową zniekształcenia wydają się być nieprawdopodobne. Może to jest jedną z przyczyn zniekształceń (obok filtru składowej stałej) obrazów przy wyświetlaniu demoscen XY?
  • Moderator Samochody
    Siglent wchodzi z nową serią tanich oscyloskopów SDS1000X z DPO (oni to nazywają SPO) - niestety w Europie ceny mają na razie wysokie. Na chwilę obecną chyba jedyna cyfra entry-level warta uwagi to Rigol DS-1054Z ale przekracza Twój budżet.

Nie wiem na ile to odzwierciedla przydatność oscyloskopu jako przyrządu pomiarowego ale tak wygląda to:

Link

na najtańszym cyfrowym oscyloskopie na rynku - SDS1022DL:

Link
  • Poziom 37  
    andrzejlisek napisał:
    Dla mnie wybór padł na analogowy Tektronix 475.

Wygląda, że będzie bardzo dobry. Pewnie to znasz... ale i tak fajne:
    https://www.youtube.com/watch?v=UH84lmP1L6g
    http://jeelabs.org/2012/01/26/tektronix-475/

Ciekawe, jest to co piszesz o kondensatorach w kartach dźwiękowych. Ja swoje próby przeprowadziłem używając karty dźwiękowej z laptopa. Pod Windowsem mogę ustawić 24 bity i 192 kbps - ale nie wiem nawet co tam dokładnie jest wsadzone, chyba po prostu audio jest na Intelu 5/3400. Odtwarzałem pliki pod Debianem i tam na systemowych sterownikach mam tylko 16 bitów.
    Musze kiedyś pobawić się pomijając kondensatory. Do tej pory sądziłem, że np. zrobienie torów DC w przedwzmacniaczu i wzmacniaczu nie ma uzasadnienia technicznego. Możesz coś więcej napisać o zaobserwowanych zniekształceniach?
  • Poziom 28  
    Na tym filmie nagrałem te zniekształcenia. https://www.youtube.com/watch?v=dQPAbNKSkrs

Jeżeli przebieg ma niską częstotliwość, najbardziej widać to na przebiegu prostokątnym, to sygnał jakby dąży do zera, pomimo, że karta dźwiękowa teoretycznie generuje przebieg prostokątny.

W chwili obecnej jakoś nie mogę trafić, ale czasem obraz z demosceny może przemieszczać się po ekranie, a to przemieszczanie się zależy od pojemności kondensatorów.