Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentne oświetlenie schodów a czujniki nacisku

17 Wrz 2015 22:00 1752 6
  • Poziom 24  
    Witam. Wykonuje aktualnie zlecenie oświetlenia schodowego tgz inteligentnego. Wszystko jest jasne lecz stoję przed wyborem sposobu sterowania. Jako ze budynek jest dość skomplikowany i ze względów nie zależnych ode mnie nie mogę zastosować kurtyn pionowych PIR do sterowania jak robiłem to zawsze przy wejściach na schody z jednej jak i drugiej strony. Moje pytanie jest następujące, nigdy tego nie stosowałem, ale wiem ze można by było wrzucić pod trepy czujniki nacisku lub belki tensometryczne, które wykrywały by nacisk na trep. Stąd moje pytanie czy ktoś stosował takie rozwiązanie ?
  • PCBway
  • Specjalista elektryk
    Nie widziałem jeszcze takiego rozwiązania, wydaje mi się że najpewniej i 10 razy taniej będzie jak zastosujesz czujki wbudowane w oprawy.
  • PCBway
  • Poziom 24  
    Tu jest to niemozliwe bo schody znajduja sie w ciagu komunikacyjnym a inwestor wybredny i nie moze byc sytuacji ze przejdzie obok schodow holem i zapala mu sie schody bo czujnik wykryl ruch. Koszta graja tutaj ostatnie skrzypce.
  • Poziom 26  
    Belki będą ok ale wiesz że co najmnie 2 stopnie na dole i górze musisz monitorować ponadto całe stopnie muszą być na belkach z odpowiednim zapasem wagi np 300kg. Konstrukcyjnie montaż stopni też będzie trudny. Masz info jakie te stopnie.
  • Poziom 24  
    Zdaje sobie sprawę ze ze trzeba doposażyć pod 2 stopnie w tensometry, lecz to jest najmniejszy problem. Stopnie będą z jakiegoś ciemnego drzewa i planuje dać po dwie belko mniej wiecej na 30cm od końców stopnia jak najbliżej jego rantu. Sam jestem ciekaw jak to zadziała. Można kupić jakieś gotowe rozwiązania do analizy danych z belek czy trzeba rzeźbić jakiś układ na własną rękę ?
  • Poziom 1  
  • Poziom 26  
    luk9753 napisał:
    Można kupić jakieś gotowe rozwiązania do analizy danych z belek czy trzeba rzeźbić jakiś układ na własną rękę ?

Można kupić np. wzmacniacze do belek z wyjściem 4-20mA Link lub 0-10V i za nimi postawić komparator czy PLC ewentualnie Arduino i HX711. Wszystko zależy od fantazji Twojej i zasobności klienta.