Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ariston egis turbo - bezpieczenstwo komina - uklad rozdzielony.

18 Wrz 2015 01:07 1944 3
 • Poziom 9  
  Małe mieszkanie (40 m2) ogrzewałem atmosferycznym kotłem beretta. Dokonał żywota, czas na nowy kocioł: ariston egis turbo.

  Po starym kotle odziedziczyłem wkład kominowy z blachy kwasoodpornej: nitowany (nity wystają do środka), o nietypowej średnicy 115 mm. (komin krzywy, wykonawca wiele lat temu uprościł sobie sprawę montując wkład o mniejszej średnicy)
  W tej sytuacji nie da się zastosować układu współosiowego 80/ 125 mm. Wykonawca zaproponował montaż w istniejącym wkładzie systemu spalinowego 80 mm (rury 80 cm, na złączeniach powinno dać się trochę dopasowac do kształtu komina) w razie dużych problemów z montażem będzie rura kwasoodporna Spiro). Powietrze do zasilania kotła- zza ściany (klatka schodowa).

  Byłbym wdzięczny za informację odnośnie bezpieczeństwa układu rozdzielonego, a ściślej jednego aspektu pracy takiego układu.

  Chodzi o sytuację, w której w razie niewielkiego rozhermetyzowania rury spalinowej na odcinku kocioł- wkład może nastąpić niewielki wypływ spalin do pomieszczenia (kocioł tłoczy spaliny w nadciśnieniu, rozszczelniona rura może to przepuścić). Dla nieznacznych wypływów na pewno nie zadziała żadna automatyka. Takiego ryzyka na pewno nie ma w układzie koncentrycznym- wszystko, co ewentualnie może się wydostać przez nieszczelności przewodu spalinowego jest zasysane z powrotem przez zewnętrzną rurę. Przypuszczam, że pewnie z dlatego jako jedyny dopuszczalny do pracy bez wentylacji jest układ koncentryczny, w przypadku układu rozdzielonego wymogi są jak dla kotłów atmosferycznych.

  Na ile realna jest taka sytuacja ?
  ariston egis turbo - bezpieczenstwo komina - uklad rozdzielony.

  Czy da się tak zamontować nowy wkład kominowy (plus ewentualny osprzęt dodatkowy), żeby od kotła do komina prowadzić rurę dwuścienną, w szachcie rozdzielić systemy i przez ścianę pobrać powietrze, spaliny odprowadzić do góry rurą spalinową ? Wtedy w samym mieszkaniu (łazienka) mam system dwuścienny. (idea rozwiązania na rysunku:
  ariston egis turbo - bezpieczenstwo komina - uklad rozdzielony.

  Generalnie chodzi o rozwiązanie które wykluczy potencjalny problem z rozhermetyzowaniem (wiem, mało prawdopodobne, ale niewykluczone i trudno wykrywalne dla niewielkich upływów) przewodu spalinowego w łazience.

  dodatkowo byłbym wdzięczny za informację jak rozwiązać problem odprowadzania skroplin.
  Na teraz jest rurka wprowadzona do kanalizacji, gdzieś czytałem że w kotłach turbo (nadciśnienie trzeba zastosować syfon, żeby uniknąć wtłaczania spalin do kanału)
 • Poziom 15  
  Tez miałem wkład 110 po starym atmosferyku, ostateczne po wielu wyliczeniach tj wymianie kompl wkładu na 125/80 który pewnie i tak by się nie zmieścił...kupiłem termeta golda i w istniejący wkład włożyli rurę 60 powstał układ 100/60 .
 • Poziom 9  
  GETomek napisał:
  kupiłem termeta golda i w istniejący wkład włożyli rurę 60 powstał układ 100/60 .


  Jak rozwiązałeś odprowadzenie skroplin ? Na teraz przy kotle atmosferycznym mam rurkę wprowadzoną do rury 50 mm na której jest dodatkowo syfon do pralki. O ile przy atmosferycznym kotle wszystko jest ok, to obawiam się, że zastosowania tego do systemu turbo może być o tyle ryzykowne, że pralka spuszczając wodę pod ciśnieniem może wyssać wszystko z rurki do kanału, a co za tym idzie kocioł zacznie dmuchać do kanału/pralki... Jak to zrobić dobrze ?

 • Poziom 24  
  Na wstępie istotna informacja, wentylator w kotle gazowym nie ma takiej mocy jak odkurzacz :P on raczej delikatnie dawkuje powietrze...
  Skropliny spokojnie można bez syfonu odprowadzić do kanalizacji rurką fi12-16. Nic nie będzie wdmuchiwane... Szczególnie nie przez syfon (jeśli już jest).
  System podwójny jak narysowałeś na swojej 2-giej ilustracji da się spokojnie wykonać, co nie zmienia faktu że jego zastosowanie jest bez sensu. Jeśli będzie nieszczelność w układzie spalinowym (co jest raczej nieprawdopodobne jak sam napisałeś), będzie czuć spaliny. To nie ma nic wspólnego z czadem.
  Pobór powietrza z klatki schodowej jest półśrodkiem (nie jestem pewien czy jest legalne). Jeśli szacht kominowy jest czysty - pobieraj powietrze z szachtu!

  WENTYLACJA musi być w KAŻDEJ kotłowni!!!!!!! Przy kotłach z zamkniętą komorą spalania, nie jest wymagane wykonywanie NAWIEWU.

  Resumując: system rozdzielny jest OK.
  Pobór powietrza do spalania z szachtu jest OK (pod warunkiem że komin jest w dobrym stanie i czysty).
  Zawsze w pomieszczeniu gdzie wisi kocioł jest wentylacja.
  Skropliny normalnie odprowadzamy do kanalizacji.
  Wentylator w kotle gazowym to nie kompresor......