Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie wiązek laserowych

LaserKlos 18 Wrz 2015 10:09 2415 9
  • #1 18 Wrz 2015 10:09
    LaserKlos
    Poziom 14  

Witam

Czy możliwe jest że dichro nie złączy w ogóle wiązek jeśli jedna z nich jest dużo szersza od drugiej ? Kiedyś w podobnym temacie ktoś mówił że wypadkowy kolor będzie w środku a na obrzeżach pozostanie szerszy składowy. Niestety u mnie nic takiego się nie dzieje. Czy to wina lasera czy może jednak dichro jest wadliwe ?

Dorzucam zdjęcie pokazujące grubości wiązek, nie są one w tym momencie nałożone na siebie !

Pozdrawiam
    Klos

0 9
  • #2 18 Wrz 2015 12:00
    c4r0
    Poziom 36  

Dichro nie robi nic innego niż odbijanie jednej z wiązek i przepuszczanie (z załamaniem w szkle) drugiej, więc to czysta geometria. Jeśli jedna z wiązek ma większą średnicę to oczywiście będzie "wystawać" poza tą drugą i kolor będzie się mieszać tylko w tej części przekroju wiązki wyjściowej, gdzie obie się pokrywają. Dokładnie to widać u mnie na tych zdjęciach:
    http://c4r0.elektroda.eu/_hv/lasers/RGB2_04_big.jpg
    http://c4r0.elektroda.eu/_hv/lasers/RGB2_dichro_2_big.jpg

Nie rozumiem za bardzo co może tu nie działać i jaki efekt inny od zamierzonego uzyskujesz. Pamiętaj, że uchwytem do dichro regulujesz w zasadzie tylko kąty więc jeśli jesteś w stanie ustawić wiązki idealnie równolegle ale nie pokrywają się tak jak powinny to musisz, w przypadku Twojej konstrukcji, przesunąć któryś laser (na boki lub góra-dół). Widzę, że masz nacięcia do tego w płycie na której siedzi czerwony.

0
  • #3 18 Wrz 2015 12:21
    LaserKlos
    Poziom 14  

Tak, zrobiłem nacięcia na jednym i drugim module by móc wszystko zgrać i mimo to było ciężko ale chodzi o to ze w sumie uzyskałem chyba efekt jak u Ciebie tylko właśnie czemu na wypadkowej wiazce zielony dalej jest zielony a nie żółty ?

0
  • #4 18 Wrz 2015 12:46
    c4r0
    Poziom 36  

Może złe proporcje mocy? Przy ustalaniu proporcji trzeba wziąć pod uwagę tylko te części wiązki, co się pokrywają. Jeśli całkowite moce masz dobrane dobrze to ma to sens. Część czerwonego idzie na boki a środek wiązki ma mniejszą moc, i dla tej mniejszej mocy zieleni jest za wiele więc widzisz dalej zieleń a nie żółć.

0
  • #5 18 Wrz 2015 16:45
    LaserKlos
    Poziom 14  

No to pewnie to jest winą bo zielony jest zdecydowanie mocniejszy.. Mozna go jakos oslabic ? Na driverze albo poprzez jakis filtr ?

0
  • Pomocny post
    #6 18 Wrz 2015 18:22
    c4r0
    Poziom 36  

Zielony powinien być około 3x słabszy (moc) niż czerwony żeby uzyskać żółty. Wynika to z różnic w czułości oka na różne kolory.
    http://www.photonlexicon.com/forums/showthread.php/2778-Analog-RGB-projector-color-mix-ratios
    Moc możesz zmniejszyć i przez regulację w driverze jeśli taka jest, i przez filtr. Generalnie zmniejszenie mocy polegałoby na zmniejszeniu prądu diody w laserze ale w przypadku DPSS nie jest to takie proste, bo jeśli jest zaprojektowany do pracy zawsze na full to może być niestabilny przy obniżonej mocy albo dziwnie się zachowywać. Filtr zawsze będzie działać. Możesz puścić wiązkę przez byle jakie szkiełko, nawet filtr o jakimś innym niż zielony kolorze, i metodą prób i błędów dobrać takie szkiełko, które da dobry efekt. Uwaga na wiązkę odbita, jeśli będzie dość mocna to trzeba ją odpowiednio zutylizować (idealnie zastosować tzw. beam dump, albo cokolwiek czarnego matowego co się nie spali). Idealnym filtrem byłby polaryzator zamontowany tak, żeby można było nim kręcić. Wówczas, zakładając że Twój laser daje spolaryzowaną wiązkę, mógłbyś kątem polaryzatora regulować sobie moc wiązki w bardzo szerokim zakresie.

0
  • #7 19 Wrz 2015 00:46
    LaserKlos
    Poziom 14  

Dzieki, przeczytam no i pomyślę o zmianie tej mocy.. a co do utylizacji, na lustrze dichroicznym tez się coś wytrąca, to normalne ? Jakaś 1/6 wiązki nie przechodzi a odbija się. . No i mam kolejny problem :p Nie działa mi wygaszenie w tej czerwieni, tzn. Jak podłączam kabel od TTL to laser gaśnie ale już nie reaguje na sygnały z bildy podczas projekcji i nie załącza się w ogóle. .

0
  • Pomocny post
    #8 19 Wrz 2015 10:13
    c4r0
    Poziom 36  

To normalne że przez dichra trochę "przecieka" ale 1/6 to sporo, jeśli masz odpowiednie dichra. Straty powinny być na poziomie kilku %. W specyfikacji dichra powinna być podana charakterystyka transmisji lub odbicia. Z TTL, działa jeśli podasz sygnał "z ręki" czy też po wygaszeniu już się nie włącza? Sprawdzałeś czy wygnał na wyjściu bILDy zachowuje się tak jak powinien? Jeśli zielony działa OK to możesz je zamienić miejscami dla testu.

0
  • #9 19 Wrz 2015 13:19
    LaserKlos
    Poziom 14  

Może trochę przesadziłem z tym 1/6 ale moim zdaniem sporo jak widać poniżej :)

Specyfikacji nie mam ale uchwyt jak i lustro wyglądają na profesjonalny sprzęt.
    Jeśli chodzi o wygaszenie to wszystko sprawdziłem i problem rozwiązałem, czerwony moduł miał odwrócona polaryzację na TTL, a że był gotowy wtyk to tego nie sprawdzałem na początku. Teraz to i tak bez znaczenia bo laser padł :P Może ja coś uwaliłem ale wątpię.. nagle zaczął świecić jak słabiutki LED :(

0
  • Pomocny post
    #10 19 Wrz 2015 15:35
    c4r0
    Poziom 36  

No to dioda nie żyje :(

Co do przeciekającej wiązki, bardzo trudno jest ocenić moc na oko bo nawet super słabe wiązki będzie widać (oko zapewne jak wszystko w naturze ma czułość logarytmiczną względem intensywności światła). To co masz na zdjęciu może spokojnie być znacznie poniżej 1mW więc pewnie wszystko jest OK.

0
  Szukaj w 5mln produktów