Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

samsung LE32A551 dziwne zachowanie/ reset/nie włacza sie

gumisj-no 18 Sep 2015 11:08 2073 11
 • #1
  gumisj-no
  Level 10  
  Witam wszystkich forumowiczów.  Na samym początku zaznaczę że nie znalazłem na forach i w internecie odpowiedzi na dziwne zachowanie tego telewizora, mianowicie uszkodzeniu uległ kondensator o oznaczeniu CP802 100pF upaliło nogę owego kondensatora przy okazji wymieniłem wszystkie elektrolity na 5V, 24V i innych napięciach,(część spuchnięta część profilaktycznie z racji wieku)oraz została przelutowana płyta zasilacza. Wszystkie napięcia były w normie telewizor normalnie działał przez tydzień. Po tygodniu zaczęły się dziać cuda mianowicie tv zaczął sam się resetować tj włączać i wyłączać, czasem zgasł ale świeciła tylko kontrolka stand by oraz dioda pod telewizorem ta niebieska. odłączanie od prądu niewiele dało ponieważ po włączeniu do prądu świeci kontrolka stand by a po włączeniu z pilota lub klawiatury lokalnej gaśnie i nic więcej się nie dzieje. w tym zasilaczu siedzi płyta zasilająca o oznaczeniu BN44 00213A.

  Proszę o pomoc i wskazówki co może być przyczyną takiego zachowania telewizora.

  Pozdrawiam wszystkich
 • #2
  emeryt2
  Level 42  
  Napięcia , napięcia , napięcia wychodzące z tej tej właśnie płyty ( 00213A) po włączeniu pilotem!
 • #3
  gumisj-no
  Level 10  
  Napięcie jest tylko jedno 5,27V na tej samej końcówce wtyczki (ta co idzie do płyty głównej -duża) niezależnie czy jest zapalona dioda stand by czy zgaśnie ta dioda po włączeniu z pilota. Innych napięć brak. Mam podejrzenie ze padł częściowo układ o oznaczeniu MC33067 który steruje pozostałymi napięciami. Jeszcze jedna rzecz tv rano wystartował zachowywał się normalnie a po godz pracy i wyłączeniu go od sieci dalej martwy tj dioda świeci stand by a po wyłączeniu z pilota gaśnie i nic więcej się nie dzieje. To napięcie 5V jest tylko na pinie opisanym SB. Na wtyczce mniejszej podłączonej również do płyty głownej brak jakichkolwiek napięć.

  Pozdrawiam
 • #4
  mirex
  Level 43  
  gumisj-no wrote:
  Mam podejrzenie ze padł częściowo układ o oznaczeniu MC33067

  Na jakiej podstawie?? I co to znaczy częściowo?

  Jedyne co potrafisz, to wymienić kondensatory i zmierzyć napięcia "na wtyczkach"?
  Skoro nie wiesz na jakiej zasadzie działa przetwornica napięcia, jak to do kupy poskładane działa, to nie podejmuj się naprawiania telewizora. Nawet swojego. No ale twój ci on i możesz go nawet skasować. ;)

  Albo weź się za uczciwe pomiary (nawet początkujący elektronik, mając do dyspozycji dokumentację, wie o co chodzi), albo kupuj moduły. Za którymś razem trafisz i zadziała.
 • #5
  gumisj-no
  Level 10  
  Potrafie wykonać pomiary. ale cóż forumowiczu mirex zajmuje się elektroniką hobbistycznie, z zamiłowania więc coraz bardziej rozumie osoby, które chcą się czegoś dowiedzieć lub mają z czymś problem i zamieszczają posty na forum elektrody (które powinno po to być tak myślę) i w odpowiedzi zamiast porady czy naprowadzenia na rozwiązanie problemu otrzymują odpowiedz typu nie naprawiaj bo bardziej popsujesz, oddaj do servisu itp. Jeżeli byłbym profesjonalistą w takich rzeczach to nie korzystałbym z tego forum i napewno nie zamieszczałbym postu z problemem w dziale rtv początkujący. A tak jak już pisałem tv został uruchomiony pomiary wykonane wcześniej i chodził przez tydzień czasu i nagle zaczęły się dziać dziwne rzeczy z nim. Więc z całym szacunkiem dla Ciebie oraz twojej wiedzy jeżeli zamiast doradzić czy pomóc chcesz tylko się wyśmiewać z kogoś ponieważ nie ma profesonalnej wiedzy tak jak Ty oraz doświadczenia to proszę nie rób wpisów z zbędnymi komentarzami.

  P.S.
  Jako ciekawostka: telewizor został wieczorem podłączony pod sieć 230V (nic nie zostało w nim zrobione od ostatniego wyłączenia) i o dziwo normalnie działał a po ponownym odpieciu i podpięciu do sieci 230V już nie reagował tak jak wspomniałem wcześniej.

  Pozdrawiam
 • #6
  mirex
  Level 43  
  Zadałem ci pytanie. Ważne.
  Zamiast dyskutować, po prostu odpowiedz na nie.
  I na każde kolejne, jakie ewentualnie się pojawi.

  Rozumiem, że skoro napisałeś
  gumisj-no wrote:
  zajmuje się elektroniką hobbistycznie

  to przeczytać schemat potrafisz.
 • #7
  gumisj-no
  Level 10  
  Tak, potrafię przeczytać schemat oraz dokonywać uczciwych pomiarów.

  Telewizor został naprawiony.

  Temat uważam za zamknięty

  Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
 • #8
  emeryt2
  Level 42  
  My Ciebie też pozdrawiamy ,ale dobrym zwyczajem na tym forum jest podanie wykrytej usterki i sposób jej naprawy!
 • #10
  gumisj-no
  Level 10  
  Witam po długiej przerwie i mimo niektórych "złośliwości" postanowiłem jednak pozostawić ślad dla potomnych.

  Wymieniłem elementy oznaczone symbolem QB802 oraz PC802S. Schemat został znaleziony w internecie. Telewizor zaczął normalnie działać i napewno posłuży bezawaryjnie jeszcze dobrych kilka lat.

  Załączam owy schemat. Temat można zamknąć.

  Pozdrawiam wszystkich :)
  Moderated By Olek II:

  Załącznik usunąłem, schemat jest w bazie.

 • #12
  gumisj-no
  Level 10  
  Na ogól się nie psuje tak jak na ogól medycyna zna lekarstwo na wszystko a jednak .... Sam sobie kolego odpowiedz. :) Znajomy miał z wylutu takie elementy i po pomiarach które się różniły od siebie, a elementy z wylutu były sprawne zostały podmienione i tv działa.

  P.S.

  Uprzedzając kolegi pytanie skąd wiadomo ze sprawne były elementy z wylutu itd itp etc. Znajomy rozebrał taki zasilacz (i kilka innych) już wcześniej i zostały jeszcze elementy które poszły na półkę a tv miał uszkodzoną matryce więc wystarczyło trochę cierpliwości i poszukiwań. (Dla dociekliwych uszkodzenie mechaniczne matrycy - rozbicie).

  A że sprzęt firmy Samsung jest dość powszechny to jest sporo części które można odzyskać, i które pasują również do innych tv.

  Pozdrawiam wszystkich i życzę wszystkiego dobrego