Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt automatyzacji linii technologicznej. Od czego zacząć.

Krzyt3k 18 Wrz 2015 12:35 1308 15
  • #1 18 Wrz 2015 12:35
    Krzyt3k
    Poziom 12  

Witam.
    Chciałem zwrócić się tutaj o poradę. Mianowicie mam kilka starych szaf sterowniczych, nadal działających aczkolwiek ich stan jest opłakany. Co trochę wymienia się jakiś stycznik a to przekaźnik a to coś a to coś... Plątanina kabli bo obecni elektrycy od utrzymania ruchu dokładali jakieś to "swoje" nowe rozwiązania itp. ogólnie burdel i nie ład co mnie strasznie w oczy kłuje nie wspominając o awaryjności. Mam możliwość wykonania takich szaf od podstaw. Pomysł w głowie jest będą to projekty oparte o sterowniki logo lub s7-300 w zależności gdzie co i jak. Nie robiłem tego od podstaw wcześniej. Co i jak zrobić raczej wszystko wiem i mam na to pomysł być może wystąpią jakieś niuanse ale to późniejszy temat. Sęk w tym że zastanawiam się od czego zacząć, trzeba to jakoś uporządkować żeby o czymś nie zapomnieć. Zacząć najpierw od programu do sterownika czy od schematu elektrycznego ? Może ktoś polecić jakiś przyjazny program do tworzenia schematów? Jak to się powinno po kolei odbywać ?

0 15
  • Relpol
  • #2 18 Wrz 2015 12:54
    jharlan
    Poziom 25  

Krzyt3k napisał:
    Zacząć najpierw od programu do sterownika czy od schematu elektrycznego ?

Od schematu elektrycznego
    Krzyt3k napisał:
    przyjazny program do tworzenia schematów

http://www.pcschematic.pl/

0
  • #3 18 Wrz 2015 13:11
    kindlar
    Poziom 38  

Zacznij od ogarnięcia tego co jest w postaci schematu wejść i wyjść elementów wykonawczych, sygnalizacyjnych (te chyba zostawiasz), opisz, oznacz. Stwórz algorytm działania linii z warunkami jeśli wystąpi zdarzenie A - to włącz/wyłącz/pokaż/sygnalizuj.

0
  • Relpol
  • #4 18 Wrz 2015 20:01
    Krzyt3k
    Poziom 12  

Elementy wykonawcze naturalnie zostają, sygnalizacyjne do modernizacji. Algorytm w głowie ? Na papierze ? W programie(jakim) ?

0
  • #5 18 Wrz 2015 22:02
    1640214
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 18 Wrz 2015 22:41
    e_ster
    Poziom 11  

Najpierw schemat potem zabudowa szafy program na końcu

0
  • #7 19 Wrz 2015 07:22
    mankuz
    Poziom 9  

Bardzo fajny do schematów jest See Electrical.

Dodano po 4 [minuty]:

W zależności od tego gdzie będą szafy eksploatowane, powinieneś też zastanowić się na CE i wymaganiami z tym związanymi na etapie projektowania. Jeżeli przerabiasz oryginalne szafy tracisz CE, chyba że zrobisz to z obowiązującymi normami i sam nadasz CE lub jeżeli to były maszyny sprzed 2004 roku musisz tylko dostosować do minimalnych wymagań.

0
  • #8 19 Wrz 2015 09:15
    Krzyt3k
    Poziom 12  

Chciałbym żeby w jednym programie zrobić wszystko. Projekt szafy i do tego schemat. Maszyny sprzed 2004.

0
  • #9 19 Wrz 2015 09:36
    mankuz
    Poziom 9  

Maszyną sprzed 2004 nie nadaje się CE natomiast trzeba je "zaktualizować" czyli spełnić minimalne wymagania. Analiza ryzyka, odpowiednia kategoria bezpieczeństwa ... itd. Długo szukałem programów do schematów i po przetestowaniu kilku padło na See Electricala. Bardzo fajny program w którym można robić schematy, zabudowę szafy, zestawienia.

Dodano po 5 [minuty]:

W trakcie projektowania najlepiej przestrzegać zaleceń podanych przez producenta. Odstępy pomiędzy aparatami, przekroje przewodów, sposoby podłączeń, ekranowań. Wtedy jest większa pewność, że szafa spełni wymagania odnośnie kompatybilności, a i aparaty będą miały dłuższą żywotność ze względu np. na mniejsze przegrzewanie jeżeli zachowa się odpowiednie odstępy i wentylację.

Dodano po 5 [minuty]:

Ja bym zrobił plan projektu na zasadzie zastanowienia się co maszyna ma robić, czyli układam jakiś algorytm:
    - maszyna musi spełnić taką, taką i taką funkcję
    - jak będzie spełniała te funkcje? Za pomocą tego aparatu lub innego.
    - jak aparat będzie sterowany? Za pomocą np. sterownika, więc potrzebuję tyle wejść i tyle wyjść,
    - jak to podłączę? potrzebuję złączki, złącza itd.
    Wychodzi, że mam x styczników, y przekaźników, z złączek. Na tej podstawie dobieram szafę, aby wszystko się zmieściło z odpowiednimi odstępami.
    Rysuję schemat, montuję, podłączam, pisze program.
    Oczywiście każdy ma swój sposób.

0
  • #10 20 Wrz 2015 10:46
    Krzyt3k
    Poziom 12  

Pierwsze trzy już są rozpracowane a podłączenie właśnie o to chodzi żeby to spisywać odrazu bo bedąc dalej w rozmyśleniach zapomne o tym co było na początku :)

0
  • #12 21 Wrz 2015 20:13
    Krzyt3k
    Poziom 12  

Pomogłeś, dzięki serdeczne :)

0
  • #14 22 Wrz 2015 09:07
    gervee
    Specjalista Automatyk

@adam.89 gdybyś poszukał w sieci firm zajmujących się automatyzacją i skontaktował się z nimi to byś wiedział więcej niż zadając tu swoje pytanie. Może uzupełnij dane w profilu o miasto to będzie można Ci coś doradzić.

0
  • #15 22 Wrz 2015 09:30
    adam.89
    Poziom 7  

Dzięki za odpowiedź, na razie robię rozeznanie, oczywiście tak jak mówisz, będę obdzwaniał różne firmy w najbliższym czasie. Jeżeli chodzi o region to interesuje mnie województwo mazowieckie.

0
  • #16 22 Wrz 2015 09:52
    gervee
    Specjalista Automatyk

@adam.89 dobrze by było też, gdybyś celował w firmy z danej branży, w której chcesz wykonać automatyzację (nie musi być to regułą ale niekiedy może być celowe). Jeśli zadanie nie jest jakieś duże to może szukaj jakiegoś freelancera.

0