Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia

18 Wrz 2015 15:50 21951 36
 • Poziom 7  
  Witam planuję budowę prostownika mam jak na razie trafo które daję 25.4 v ,20A oraz mostek prostowniczy 50A
  ma to być prostownik do ładowania akumuratorów samochodowych chciałbym żeby miał regulację proszę o jakiś schemat płytki :)
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 26  
  Jeszcze dopisz jak się czujesz na siłach z programowaniem kontrolerów bo nie napisałeś jak ambitny ma być ten prostownik? Na Elektrodzie jest mnóstwo opracowań wystarczy wpisać w wyszukiwarce i się ma to co interesuje.
 • Poziom 34  
  To trafo się nie nadaje, do akumulatorów 24V ma za niskie napięcie, a do akumulatorów 12V za wysokie.

  Poprawiono błędy - wstawiono znaki interpunkcyjne, których brak powodował niezrozumienie treści przez czytających.
  Proszę pamiętać o Regulaminie, pkt. 3.1.13/trymer01
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 7  
  Ma to być jak najprostszy solidny prostownik z regulacją napięcia lutować potrafię :) a co do schematów mam jeden z elektrody tylko pytanie czy to trafo się nadaję z góry dzięki za odpowiedź
 • Moderator Projektowanie
  Krzysiekosp1995 napisał:
  co do schematów mam jeden z elektrody tylko pytanie czy to trafo się nadaję

  Niech kolega się zastanowi - skąd my mamy wiedzieć jaki schemat sobie kolega upatrzył?
  To jest technika - należy wyrażać się w sposób ścisły.
  Transformator do prostownika 12V ma zbyt wysokie napięcie. Jeśli to toroid to można łatwo odwinąć odpowiednią ilość zwojów.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 26  
  Kolego Moderatorze co wy tu za bred.... wypisujecie. Trafo jest w sam raz o ile
  autor postu nie "upiększa" z tymi 20A. Skoro Autora postu nie interesują ambitne rozwiązania na kontrolerach więc w szereg tyrystor sterowany fazowo+ amperomierz koniecznie i ewentualnie równolegle woltomierz. 90% spotykanych w handlu prostowników ma takie rozwiązania. Tanie, skuteczne i bezawaryjne :wink: :wink:

  Moderowany przez trymer01:

  Regulamin, pkt 3.1.6, 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11
  Nawet dla prostownika z tyrystorową regulacją jest to napięcie zbyt wysokie, bo wartość szczytowa osiągnie blisko 40V (zwłaszcza z mniejszym - kilkuamperowym obciążeniem).
  Zachęcanie do rozwiązań dalekich od poprawności.
  Ostrzeżenie.

 • Poziom 26  
  W tym prostowniku transformator bez obciążenia ma 90V - dwa uzwojenia z miedzianego płaskownika po 45V. Prostownik bardzo dobrze wykonany ma np. dławik dużej mocy na wyjściu - co jest rzadko spotykane. Prostownik służy do ładowania/ rozładowania akumulatorów kwasowych 6V-12V, lub w szereg połączonych 12V+12V ciężarówki. Regulacja fazowa na dwóch tyrystorach, jednym potencjometrem. Naprawiałem wiec dokładnie wszystko pomierzyłem.
  Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Proponuję ci bardzo prosty sposób realizacji prostownika dla ładowania akumulatora 12V z użyciem twojego transformatora. Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia Dla prostownika wykorzystaj wskazany tobą mostek 50А . Między mostkiem i akumulatorem włącz amperomierz . Równolegle wyjściowym gniazdom włącz woltomierz . Rolę ograniczników prądu ładowania wykonują samochodowe żarówki różnej mocy . Żarówka 60W ogranicza prąd na poziomie 5,5 - 6 А . żarówka 21W - 1,5A . Przy równoleglym włączeniu 2 żarówek 21W - 3A , Przy równoleglym włączeniu 2 żarówek 60W - 11 - 12A . Przy włączeniu 2 żarówek 21W szeregowo - 0,75A . Wykorzystując kombinacje włączenia żarówek różnej mocy można otrzymać kombinacje ograniczenia prądu ładowania . Należy mieć na myśli że w miarę ładowania akumulatora napięcie zwiększa się , a prąd zmniejsza się.

 • Poziom 36  
  Wybacz ale w.g. mnie to nie rozwiązanie weź taki prostownik do bagażnika, ja to blado widzę.
  W dobie dzisiejszej elektroniki to rozwiązanie prostackie (bez urazy nie twierdzę że nie zadziała).
  Ale można jakieś ograniczenie wprowadzić elektronicznie nie żarówkami.
  Pozdrawiam
  Sorki dopiszę i do tego nie trzeba żadnego mikroprocesora.
  Nie chciałem wsiąść na przedmówcę ale myślę iż można to rozwiązać inaczej, żarówki niech świecą w ciemnościach my mamy pomóc zrobić fajny i UŻYTECZNY projekt
 • Poziom 34  
  aksakal napisał:
  Wykorzystując kombinacje włączenia żarówek różnej mocy można otrzymać kombinacje ograniczenia prądu ładowania . Należy mieć na myśli że w miarę ładowania akumulatora napięcie zwiększa się , a prąd zmniejsza się.

  Jest to bardzo zły pomysł, prąd ograniczy, ale nie ma ograniczenia napięcia ładowania i zostawiony na dłużej akumulator będzie przeładowany.
  Potrzebny jest układ z kontrolą prądu i napięcia ładowania.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Szanowne panowie krytycy . Krytykować cudze propozycje i fantazjować względem schematu na współczesnych elementach zawsze łatwo ! A gdzie wasze konkretne propozycje schematu prostownika ?.

  Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

  Proponuję autorowi tematu dla zapoznania jeszcze jeden wariant schematu prostownika dla ładowania akumulatora . Są 2 warianty sterowania procesem ładowania - ręczne i automatyczne . W reżimie AWTOMAT proces ładowania wyłącza się po zwiększeniu napięcia akumulatora do ustalonego poziomu . Po obniżeniu napięcia do dolnego ustalonego poziomu proces ładowania włącza się znów . Wykorzystany w schemacie tyrystor ma maksymalny prąd 25A . Dla jego oziębienia potrzebny dobry radiator . Jeśli wykorzystać dla oziębienia kuler od komputera rozmiary radiatora można znacznie zmniejszyć . Można wykorzystać schemat włączenia kulera zależnie od temperatury radiatora . Lecz to już wymogi i techniczne fantazje , a główne - możliwości autora.Jeśli autora tematu zainteresuje schemat przedstawię zdjęcia praktycznego wykonania konstrukcji prostownika . Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia
 • Poziom 34  
  Transformator nadaje się idealnie do prostego prostownika 24V i tylko takiego. Napięcie max. nie przekroczy 32V i nie potrzeba żadnej regulacji, co najwyżej wyłączanie po naładowaniu. Jeśli zastosuje się go do prostownika 12V, wtedy wyjdzie grzejnik, albo niebezpieczne urządzenie mogące zniszczyć elektronikę w samochodzie i akumulator też.
  Czy uzwojenie tego transformatora nie ma czasem odczepu?
  Może zobaczymy zdjęcie transformatora z podłączonym obciążeniem na np. 5A i równoczesnym pomiarem napięcia.
 • Poziom 7  
  Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia


  wyżej jest zdjęcie schematu oraz zdjęcia transformatora z góry dzięki za odpowiedz
 • Moderator Projektowanie
  To jest całkiem zły schemat. Tak nie należy sterować transformatorem.
  Mocno powątpiewam w te dane 25,4V/20A - proszę podać wymiary rdzenia transformatora zewnętrzne - szer./wys./gr.
  Transformator jest łatwo rozbieralny i bez problemu można odwinąć uzwojenie wtórne do wymaganych ok.18V dla prostownika z regulacją tyrystorową po stronie wtórnej. Schematów takich prostowników jest forum wiele - trzeba użyć funkcji "Szukaj".
 • Poziom 43  
  Krzysiekosp1995 napisał:
  wyżej jest zdjęcie schematu oraz zdjęcia transformatora z góry dzięki za odpowiedz
  Przecież tam jest tabliczka znamionowa, widać ją wyraźnie na drugim zdjęciu.
  Proszę odczytać z niej wszystkie dane, bądź zrobić wyraźne zdjęcie.
  Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega, Krzysiekosp1995! Przedstawiam ci dla zapoznania schemat mojego własnego prostownika dla ładowania akumulatorów. Jego skonstruowałem dużo lat po temu. Problemów z nim nie ma. Maksymalny prąd ładowania jest ograniczony tylko moc transformatora, prostowniczymi diodami i typem tyrystora. Napięcie wtórnego uzwojenia może być 16-24V, lecz przy napięciu więcej 20V należy zwiększyć nominał rezystora R5 do 180-200 Ohm. Dla oziębienia wykorzystuje się wentylator od komputera. Schemat i konstrukcja na zdjęciach. Prostownik bez problemów można uzupełnić schematem automatycznego odłączenia po ładowaniu akumulatora do ustalonego końcowego napięcia. Schemat tego prostownika już przedstawiałem na forum.
  Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia

  Dodano po 6 [minuty]:

  Przedstawiony na zdjęciu twój transformator prawdopodobnie nie należy rozbierać dla odwijania zwojew.
 • Pomocny post
  Moderator Projektowanie
  aksakal napisał:
  Przedstawiony na zdjęciu twój transformator prawdopodobnie nie należy rozbierać dla odwijania zwojew.

  Dlaczego? - to transformator składany z kształtek EI.
  Zresztą dla odwinięcia zwojów rozbiórka nie jest konieczna, można to zrobić bez rozbierania.
  Podejrzewam że to transformator ochronny 24V/250VA, co oznaczałoby prąd wtórnego 10A.
 • Poziom 7  
  Transformator ochronny Moc 400 Va 24v
  50-60hz
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Pan , moderator ! Nieprawidłowo mnie zrozumiał ! Miałem na myśli że odwinąć zwoje z tego transformatora można i bez jego rozbierania .
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Tym schematem korzystam z 2001 roku . W ciągu tego czasu są skonstruowane więcej 20 prostowników dla wszystkich moich druhów . Nie u kogo problemów nie powstawało . Minus schematy - nie ma obrony od nieprawidłowej biegunowej i nie ma ograniczenia maksymalnego prądu . Lecz to nie problem . Jak już zawiadomiłem , prostownik łatwo uzupełnić schematem automatycznego odłączenia po zakończeniu ładowania . Prąd reguluje się w ręcznym reżimie i on jest ograniczony maksymalnym prądem wtórnego uzwojenia . Jeśli ciebie zainteresują schematy dodatkowych serwisowych możliwości , to mogę ich ci przedstawić , oni bardzo proste. Możesz zamienić w tym prostowniku schemat sterowania procesem ładowania, schematem na zdjęciu. Ten schemat ma 2 reżimy - ręczny i automatyczny . W reżimie AWTOMAT po zwiększeniu napięcia akumulatora do ustalonego poziomu proces ładowania wyłącza się, a przy obniżeniu napięcia akumulatora do dolnego ustalonego poziomu proces ładowania zaczyna się znów Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Jestem zdziwiony! Dlaczego u ciebie powstał problem z odwijaniem zwojew z transformatora. Zwolnij od fiksowania koniec uzwojenia i odwiń drut. Ci należy 18-20V . W transformatorach takiej mocy na 1 V ilość zwojew nie więcej 2-3. Ci należy odwinąć 6 zwojew, włączyć transformator ( odwiniety drut nie odcinać!!! ) i wymierzyć napięcie. Przy czym długość drutu wpływu na wynik wymiaru nie ma. Jeśli napięcie będzie więcej niż potrzebne, orientuj się na ile wolt zmalało napięcie przy zmniejszeniu ilości zwojew na 6 i odwiń do otrzymania 18-19V . Lecz jeśli chcesz mieć maksymalny prąd ładowania 20А, to napięcie lepiej zmniejszyć nie mniej czym do 20V.

  Dodano po 17 [minuty]:

  Przepraszam ! Zapomniałem wyłożyć plytku. Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Na żal, lepszego nie ma! Może ktoś z koleg wyłoży zdjęcie lepszej jakości.
 • Poziom 38  
  aksakal napisał:
  Na żal, lepszego nie ma! Może ktoś z koleg wyłoży zdjęcie lepszej jakości.

  Jak coś wklejasz to przynajmniej opisz do czego to się odnosi. Jeśli chodzi o schemat podany przez Ciebie z postu #24 to jest to modyfikacja schematu Józefa.G przez Marko121 w którym dodał możliwość regulacji prądu ładowania na tyrystorze. Układ tak jak przed modyfikacją jest wręcz bezawaryjny. Jeśli chodzi o płytkę PCB to stworzyłem już kiedyś takie również w wersji 4 przewodowej (niweluje błąd załączania przez długie i cienkie przewody).
  Jako załącznik dodaje mój projekt płytki PCB schematu Józefa.G zmodyfikwoanego przez Marko121 o dodatkową regulację prądu ładowania.
  Tutaj link do oryginalnego tematu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1528327.html
  Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia