Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiego Volkswagena kupić: Golfa czy Borę?

karol654 18 Wrz 2015 17:32 1446 24
  • #1 18 Wrz 2015 17:32
    karol654
    Poziom 11  

Witam wszystkich.Proszę o podpowiedź w mojej trudnej decyzji.Mam prawo jazdy od nie dawna.Zastanawiam się nad kupnem samochodu.I kogo się nie spytam to mi daje inną odpowiedź.Borykam się z problemem czy kupić golfa 4. 5 cio drzwiowego 1.9 tdi czy Borę.Wiem że to praktycznie te same auta ale proszę o podpowiedź.Jedni mówią żebym wziął golfa bo po co mi taki duży jak bora.Ale przez okres kiedy dostałem prawo jazdy jeździłem Volvo s40 1.9 tdi ale niestety takiego raczej nie kupię (chociaż myślałem nad tym) ubezpieczenie i części za nie będę musiał trochę zapłacić do tego samochodu.Ale jeździło mi się bardzo fajnie i dobrze.Podpowiedzcie na ten temat coś bo nie wiem planuję tak do 9 tyś kupić jakiś model.Jedni radzą benzynę ale jeździłem benzyniakami i mi się jakoś to nie podoba,chociaż nie jeżdżę dużo samochodem ale jednak dieslem o wiele lepiej mi się jeździ.Podpowiedzcie co by było dla mnie dobrym rozwiązaniem bo totalnie zgłupiałem i nie wiem na co polować.Może jakieś inne propozycje.Wielkie dzięki za podpowiedzi.

0 24
  • #2 18 Wrz 2015 19:35
    tomjed
    Poziom 27  

O czym tu gadać, Golf to hatchback, a Bora to sedan. To praktycznie jedyna różnica...

0
  • #3 18 Wrz 2015 19:54
    wichurewicz
    Poziom 24  

Panda 1.3 Multijet.

0
  • #4 18 Wrz 2015 21:16
    domex32
    Moderator na urlopie...

Można powiedzieć że bora to taki golf, z "wnętrzem" passata.

Kwestia gustu, ale ja wybrał bym Borę.

0
  • #5 18 Wrz 2015 21:19
    sebap
    Poziom 40  

Ja bym nie brał żadnego VW a już tym bardziej tedei z półmilionowym przebiegiem. Może jakiś francuz? Może Fiat jak radzi kolega wichurewicz? Dlaczego musi być diesel? Robisz aż tak wielkie przebiegi na trasie?
    Jednak jeśli musowo te 2 do wyboru to jak dla mnie to ładniejsza Bora. Zdecydowanie. Ktoś porównał z Passatem. Podobny ale zawieszenie przód w Borze będzie znacznie tańsze bo to nie wielowahacz jak Passacie.

0
  • #6 18 Wrz 2015 21:23
    kakibara
    Poziom 27  

Różnica jest taka, że golfem jeździ się mniej komfortowo - jest krótszy od bory( to oczywiste) - sedan lepiej tłumi nierówności. vw 1.9 tdi i volvo 1.9 tdi nie będzie różnicy w opłatach, a ceny części są zbliżone, jeżeli chodzi Ci o używane to nawet po lifcie są do znalezienia w normalnych pieniądzach.

0
  • #7 18 Wrz 2015 21:29
    sebap
    Poziom 40  

Jest krótszy jakieś 20cm. Rozstaw osi ten sam bo Bora jest na płycie podłogowej Golfa. Jechałem tym i tym - zero różnicy.

0
  • #8 18 Wrz 2015 22:42
    kakibara
    Poziom 27  

To, że jest na tej płycie doskonale sobie zdaję sprawę, tak jak octavia. Jestem święcie przekonany, że to 20 cm właśnie robi różnicę w wybierani dziur.

1
  • #9 19 Wrz 2015 09:48
    Stanisław Chwalisz
    Spec od samochodów

Poluj na golfa IV ,francuza nie polecam zabraknie Ci pieniędzy na naprawy.

-5
  • #10 19 Wrz 2015 10:17
    sebap
    Poziom 40  

Stanisław Chwalisz napisał:
    Poluj na golfa IV ,francuza nie polecam zabraknie Ci pieniędzy na naprawy.

Kolego nie siej herezji. Francuzy psują się tak jak każde inne auta. Gdy auto zadbane, serwisowane na czas to nie ma reguły czy niemiec, francuz, koreańczyk czy japończyk. W każdym może coś paść. Największą wadą używanego samochodu jest jego poprzedni właściciel.
    Żeby uprzedzić twoje domysły co do mojego awataru: oprócz Scenica mam też niemieckie auto.

1
  • #11 19 Wrz 2015 10:59
    karol654
    Poziom 11  

Dzięki panowie za odpowiedzi.Nie robię aż tyle km. ale jeździłem w mojej krótkiej karierze i dieslem i benzyną dla mnie osobiście o wiele fajniej jeździ się dieslem.Ale słyszałem też że dieslem gdy robi się krótkie dystanse to o wiele jest to gorsze dla silnika niż benzyną.Nie wiem dlaczego wybrałem akurat te samochody ale od razu po volvo tym co nim jeździłem spodobały mi się te dwa modele.Ostatnio kolega dał mi się przewieźć golfem 4 2000 r. 2.0 w benzynie + gaz 115 koni.No nie powiem fajnie się tym jeździ.Trochę go pooglądałem bo nigdy nie miałem styczności z golfem.Z tyłu w cale tak mało miejsca nie ma z przodu tak samo ogólnie fajny tylko właśnie - jest tego że troszkę malutki i nisko zawieszony .Cały czas się zastanawiam co wziąć żeby do tej kwoty się wyrobić i być zadowolony.Golf fajny ten 2.0 ale on za niego dał koło 12 tyś bo gaz zakładał i trochę kiepsko (za drogo) jak na mój budżet.

0
  • #12 19 Wrz 2015 11:04
    sebap
    Poziom 40  

Skoro chcesz kupić do 9tys to szukaj auta za 6,5-7tys. Resztę zostaw na tzw. pakiet startowy. Za tę kwotę to golf lub bora w dieslu to trupy będą. Skoro nie jeździsz wiele to zdecydowanie PB a nie ON.

1
  • #13 19 Wrz 2015 11:23
    karol654
    Poziom 11  

Aj sorki źle napisałem do 9 tyś samochód a na pakiet ''startowy'' to swoją drogą będzie.

Dodano po 2 [minuty]:

A jak np. diesla to do jakich przebiegów szukać? w tych dwóch typach samochodów?

0
  • #14 19 Wrz 2015 11:24
    sebap
    Poziom 40  

Tak 20tys rocznie. Brałeś pod uwagę np. Peugeota 406 sedan? Bardzo ładne auto a silniki benzynowe 1.8 należą do bardzo udanych.
    Golfa i bory TDI nie szuka się na przebieg bo te roczniki mają już po pół miliona tylko patrzy się na stan techniczny.

1
  • #15 19 Wrz 2015 11:29
    karol654
    Poziom 11  

Nie tego nie brałem pod uwagę.

0
  • #16 19 Wrz 2015 11:33
    sebap
    Poziom 40  

karol654 napisał:
    Nie tego nie brałem pod uwagę.

Nie podoba ci się czy co? Skoro hatchback to może jeszcze Peugeot 307? Narzekali tam na elektronikę ws pierwszych latach produkcji (BSI) ale, jak już wyżej pisałem, w każdym używanym aucie coś się psuje.
    Coś mi się wydaje, że kupisz tedei z przedziału 180-195tys kilometrów od pierwszego właściciela z Niemiec. Bez urazy ale widać to po twoich pytaniach i w upartym dążeniu do oklepanego golfa TDI (lub trochę mniej oklepanej bory).

1
  • #17 19 Wrz 2015 11:56
    karol654
    Poziom 11  

Nie nie o to chodzi.Nie brałem pod uwagę bo gdy zacząłem poszukiwania samochodu to wybrałem tylko te dwa modele a innych nie szukałem.

Dodano po 2 [minuty]:

Nie pytam żebym mógł racjonalnie wybrać bo w błoto wydać pieniądze to można szybko.Miałem na uwadze te dwa modele bo jakoś mi się one podobają.

Dodano po 1 [minuty]:

Jak bym miał jakąś ciekawą ofertę benzyny w tych modelach to czego nie tylko silnik 1.6 2.0 mniejszych to ja nie chce.

0
  • #18 19 Wrz 2015 11:59
    Eidems
    Poziom 28  

Golf 4/bora może 1.6 8v lub 2.0 8v (takim jechałeś), + LPG? Na pewno auto będzie miało mniej nalatane niż tdi, proste w naprawie, dobre silniki do LPG

0
  • #19 19 Wrz 2015 12:35
    wichurewicz
    Poziom 24  

O koszcie OC myślałeś? Dla silników o pojemności 2.0 i świeżego kierowcy wcale nie będą to małe kwoty. Chyba, że masz współwłaściciela ze zniżkami.

Jeśli już musi być koniecznie ten Golf/Bora (choć nie rozumiem dlaczego - silniki słabe i paliwożerne, wnętrza ciasne, ryzyko kradzieży bardzo duże, dyskusyjna uroda), to albo 1.8 + LPG albo lepiej 2.0 + LPG, 1.8T za te pieniądze będzie błagał o złomowanie. Czy się opłaci kupno auta bez instalacji i potem jej montaż - to trzeba przekalkulować uwzględniając roczne przebiegi.

Ale my się tu produkujemy, a gdzieś tam w komisie już plakują dla kolegi "okazję" od niemieckiego dziadka-lekarza z jedynymi 168k km na zegarach, rzecz jasna na ropę. Cóż, chcącemu nie dzieje się krzywda.

1
  • #20 19 Wrz 2015 16:01
    karol654
    Poziom 11  

No właśnie dobrze mówisz druga kwestia to ubezpieczenie.Ale raczej zrobię na współwłaściciela bo to duże koszty będą jak bym na siebie wziął.

Dodano po 2 [minuty]:

Wiem że z tymi Niemcami jest różnie.Kręcone przebiegi itp. ale to nie we wszystkich tak jest.

Dodano po 2 [minuty]:

Nie wiem sam chciałbym tego Golfa albo Borę jakoś one mi bardziej podchodzą.Peugeoty i te fiaty jakoś do mnie nie przemawiają nie podobają mi się i tyle co tu dużo mówić.Myślałem nat takim samym Volvo s40 ale wątpię że to będzie dobra decyzja.

0
  • #21 19 Wrz 2015 22:48
    Staszek49
    Poziom 34  

Zrobisz jak uważasz, ale doradziłbym Ci szukanie auta zakupionego w kraju, z książką serwisową. Mam właśnie ( 15-letniego) Golfa IV tdi 110 KM, kombi, obecnie z przebiegiem (rzeczywistym) 317 tyś. km i jak na razie jestem zadowolony z niego. Uważam, że auto zakupione jako nowe w kraju i odkupione od rodaka będzie z mniejszym przebiegiem. Minusem może być, że będzie gorzej wyposażone i ewentualnie "inaczej" serwisowane. Mój Golf jest na pompie, spali nawet paliwo gorszej jakości, nie posiada filtra - PDF-u i skomplikowanej elektroniki.

0
  • #22 20 Wrz 2015 11:52
    arekb81
    Poziom 25  

Sedan to najbardziej bezużyteczny samochód. Będziesz się z niego cieszyć do momentu, kiedy pojedziesz po zakupy i okaże się, że trochę większy karton, czy coś długiego w żaden sposób się nie mieści ani do bagażnika, ani do środka.

Jak dla mnie tylko i wyłącznie hatchback, zwłaszcza jeśli jest to jedyny samochód w rodzinie.

3
  • #23 20 Wrz 2015 12:06
    1769758
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 20 Wrz 2015 12:31
    wichurewicz
    Poziom 24  

1.8T za 9 tysięcy złotych polskich to musi być ciekawe doświadczenie na pograniczu rzeczywistości alternatywnej, mistycyzmu i chciejstwa podlewanego magią.

0
  • #25 20 Wrz 2015 12:37
    1769758
    Użytkownik usunął konto