Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów wentylatorów do komputera

ppaaawwell 18 Wrz 2015 22:12 1980 4
  • #1 18 Wrz 2015 22:12
    ppaaawwell
    Poziom 6  

Witam.
    Chcę zrobić regulator obrotów wentylatora w komputerze.
    Obliczyłem z prawa ohma że potencjometr 470 ohm 5W, oraz rezystor 33 ohm 10W wystarczą do zasilenia jednego wentylatora. Wentylator podłączony "na sztywno", czyli bezpośrednio do zasilacza w komputerze działa bez problemów. Ale jak do wentylatora podłączyłem potencjometr, do potencjometra rezystor, i rezystor do zasilacza, wentylator nie chce ruszyć. Przekręcam gałkę potencjometru i dalej to samo. Wentylator to scythe glide stream 140mm SY1425HB12M-P, na zdjęciu jest inny ale będe podłączał ten od scythe.
    Pomożecie?
    Regulator obrotów wentylatorów do komputera

PS: Tak, wiem że na zdjęciu jest 3 pinowa wtyczka do płyty głównej, ale ja mam gniazda do tych wtyczek w obudowie, a obudowa jest zasilana ze złącza molex więc dlatego jest taka wtyczka.

0 4
  • #2 18 Wrz 2015 22:24
    eurotips
    Poziom 35  

Silniczek takiego wiatraka nie ma komutatora, wszystkich nie da się sterować napięciowo, zależy na jaki trafisz. Jak chcesz bez pudła to poszukaj wentylatora co ma 4 wyprowadzenia, ostatnie będzie wejściem PWM, zrób sobie np na 555 regulację współczynnika wypełnienia przebiegu i tym wysterujesz silniczek wentylatora, napięcie musi być takie jak napisane jak 5 to 5V, jak 12 to musi być 12.

0
  • #3 18 Wrz 2015 23:22
    ppaaawwell
    Poziom 6  

Tylko że ja nie wiem na czym dokładnie polega regulacja współczynnika wypełnienia przebiegu...
    Wytłumaczysz mi krok po kroku jak taką regulację zrobić? umiałem dobrać rezystor i potencjometr, i na tym moja wiedza sie kończy :(

Jeszcze jedno - próbowałem regulować też wentylator, który jest na zdjęciu, ten wentylator ma 3 wyprowadzenia (bez pwm) i też nie działa po podłączeniu pod potencjometr i rezystor, ale podłączony "na sztywno", działa bez problemu. Oczywiście jak podłączałem na sztywno wentylator, to żółty kabelek był odłączony, tak samo jak przy potencjometrze. Jak to możliwe?

0
  • Pomocny post
    #4 19 Wrz 2015 02:14
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Taki sposób regulacji nie jest zbyt dobry. Rezystor mimo wydzielania "tylko" 1-2W ciepła, w zależności od ustalonego spadku napięcia, będzie się i tak grzał. Na Twoim miejscu kupiłbym za 15-20zł gotowy okład do regulacji - będzie on to robił sprawniej.

Co do Twojego podłączenia (foto z postu #1) nie powinno ono działać, niezależnie od wartości elementów. W jednym skrajnym ustawieniu potencjometru zwierasz ze sobą zasilanie wentylatora z płyty do masy (co się może dosyć przykro dla płyty skończyć), w drugim zasilasz wentylator przez dwa rezystory, jeden to cały potencjometr, drugi to ceramiczny klocek (a więc razem około 500 ohm), do tego jeszcze zwierając masę do połączenia między dwoma rezystorami. W jeden i drugi sposób nie zasilasz wentylatora, więc nie można się dziwić, że nie działa. Wyliczenia też nie za bardzo mi się zgadzają, dla wentylatora pobierającego 0.1A aby osiągnąć spadek 7V (z 12V do 5V) spodziewałbym się rezystora 70 ohm, dla wentylatora pobierającego większy niż 0.1A prąd ta wartość byłaby mniejsza. Tak więc wartość 470 ohm słabo pasuje, chyba że miał być to dzielnik napięcia jakimś cudem, ale on też nie mógłby prawidłowo zadziałać...

0
  • #5 19 Wrz 2015 18:17
    ppaaawwell
    Poziom 6  

Witam. dt1 podpowiedział mi rozwiązanie problemu. Plus wentylatora podłączyłem do środkowej nóżki potencjometra, plus z zasilacza do nóżki z boku, trzecią nóżkę zostawiłem niepodłączoną, minus z zasilacza do minusa wentylatora i wszystko działa. Wentylator z 3 wyprowadzeniami działa, ten wentyl CWM 4 pinowy też działa.

Niby dt1 napisał że źle dobrałem potencjometr i rezystor ale sprawdziłem i prąd jest regulowany dokładnie tak jak chciałem.

Zamówiłem sobie dodatkowy wentyl do kompa, więc na wszelki wypadek, dopóki nie dostanę wentylatora, temat będzie otwarty. Powinien przyjść w przyszłym tygodniu. Jak go podłączę i zadziała to oznaczę temat jako rozwiązany.

0