Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęt na domówki.

Simeon90 19 Wrz 2015 19:08 12270 38
  • #1 19 Wrz 2015 19:08
    Simeon90
    Poziom 5  

Witam.
    W niedługim czasie mam do zorganizowania uroczystość rocznicy ślubu.
    Potrzebuję w związku z tym nagłośnienia.
    Nie chodzi o nic profesjonalnego. Nie musi być jakiegoś "mega łomotu" jak na dyskotece.
    Chodzi o to, żeby można było przyjemnie posłuchać nieco głośniejszej muzyki.
    Chciałbym, aby była możliwość użycia laptopa i ewentualnie jakiegoś mikrofonu.
    Proszę o podpowiedź czego (jakiego sprzętu) potrzebuję (nie znam się na tym zupełnie).
    Jeśli chodzi o koszt to w miarę jak najtaniej.
    Wiem, że profesjonaliści będą oburzeni, ale ja nie zamierzam na tym zarabiać, po prostu posłuchać muzyki. :)
    Pozdrawiam

0 29
  • #2 19 Wrz 2015 21:29
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Simeon90 napisał:
    Do ilu? Nic się nie da polecić bez określonego budżetu.
    Simeon90 napisał:

Wiem, że profesjonaliści będą oburzeni, ale ja nie zamierzam na tym zarabiać, po prostu posłuchać muzyki. :)
    To w takim razie może lepiej wyjąć profesjonalistę na jedną imprezę?

0
  • #3 19 Wrz 2015 21:39
    Simeon90
    Poziom 5  

Nie mam pojęcia ile kosztują takie sprzęty, dlatego nie podaję budżetu, bo nie mam przeznaczonej konkretnej kwoty.

Myślę, że profesjonalista nie jest mi potrzebny do tego, żeby włączyć muzykę. :)

Chodzi o to, żeby względnie ładnie to grało, po prostu.

1
  • #4 19 Wrz 2015 21:49
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Simeon90 napisał:

Myślę, że profesjonalista nie jest mi potrzebny do tego, żeby włączyć muzykę. :)
    Ale jest Ci potrzebny sprzęt. Kupowanie sprzętu na jedną imprezę nie ma sensu, zaś nagłaśnianie imprez sprzętem domowym spowoduje jego uszkodzenie.
    Simeon90 napisał:
    Nie mam pojęcia ile kosztują takie sprzęty, dlatego nie podaję budżetu, bo nie mam przeznaczonej konkretnej kwoty.
    Na sprzęt używany 2-3 tysiące minimum.

0
  • #5 20 Wrz 2015 17:44
    k52
    Poziom 32  

Jak rocznica ślubu w domu to chyba wystarczy midi wieża typu "Pianocraft";). Niestety nic o tym nie piszesz, gdzie i za ile :| ! Normalnie w pokoju np. 20-30 metrów wystarczą podłogowe kolumny i wzmacniacz, a jaka cena przefiltruj sobie odpowiedni dział ceneo, skąpiec po cenie na jaką cię stać za kolumny, wzmacniacz, itp.
    Jeśli musisz mieć mikrofon do opowiadania kawałó to pewnie nie wzmacniacz klasyczny stereo, tylko jakaś estradowa końcówka mocy, a tego typu sprzętu jest masa na alledrogo, jest tani.
    Większość sal i salek okolicznościowych w cenie wynajmu i jedzonka dla powiedzmy 20 osób już daje taki estradowy zestaw nagłaśniający, to coraz częstszy standard. Przecież bez sensu kupować estradowy badziew by grał raz do roku na jakiś urodzinach, który na co dzień jest bezużyteczny.

0
  • #6 20 Wrz 2015 17:57
    pantol4
    Poziom 9  

telecaster1951 napisał:
    Simeon90 napisał:
    Do ilu? Nic się nie da polecić bez określonego budżetu.
    Simeon90 napisał:

To w takim razie może lepiej wyjąć profesjonalistę na jedną imprezę?

Nie rozumiem dlaczego zamiast udzielić fachowej odpowiedzi nakazuje pan wynajęcie autorowi wątku profesjonalisty? Wiem że chce pan dać zarobić kolegom po fachu ale proszę jednak o zachowanie fachowości w tym wątku. Też mam podobny problem i jestem ciekawy jego rozwiązania.

0
  • #7 20 Wrz 2015 18:11
    Pablo1964
    Moderator

Sprzęt domowy nie jest przystosowany do dłuższej pracy na dużej głośności. Dlatego zastosowanie go na imprezie często kończy sie awarią. Z kolei sprzęt estradowy nie zapewnia jakości potrzebnej do permanentnego słuchania muzyki w warunkach domowych. Dlatego na technicznym forum żaden fachowiec nie poleci satysfakcjonującego rozwiązania gdyż takie nie istnieje. Na imprezę najlepiej wynająć salę z odpowiednim nagłośnieniem a do domu kupić sprzęt, który pozwoli czerpać radość ze słuchania ulubionej muzyki.

0
  • #8 20 Wrz 2015 18:21
    Falco76
    Poziom 25  

Robiłem ostatnio wesele na 30 osób. Miałem dwie kolumny frontowe z zestawu Warfedale Crystal 2 do tego stary wzmacniacz Marantz PM630 + laptop i było super.

0
  • #9 20 Wrz 2015 18:38
    intenso
    Poziom 38  

Kup Jbl E 90 lub Es 90 plus Denon Pma 720/710 Ae.będzie bas, głośno i czysto.

2
  • #10 20 Wrz 2015 19:01
    Simeon90
    Poziom 5  

Dzięki za podpowiedzi. :)
    Wydaje mi się, że właśnie takiego zestawu potrzebuję - kolumny podłogowe i wzmacniacz. :)

0
  • #11 20 Wrz 2015 20:32
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

pantol4 napisał:

Nie rozumiem dlaczego zamiast udzielić fachowej odpowiedzi nakazuje pan wynajęcie autorowi wątku profesjonalisty? Wiem że chce pan dać zarobić kolegom po fachu ale proszę jednak o zachowanie fachowości w tym wątku.
    Właśnie to robię.
    Falco76 napisał:
    Robiłem ostatnio wesele na 30 osób. Miałem dwie kolumny frontowe z zestawu Warfedale Crystal 2 do tego stary wzmacniacz Marantz PM630 + laptop i było super.
    Super. Gratuluję szczęścia. Gdybyś go nie miał położyłbyś imprezę. Byłem kiedyś na imprezie w remizie, gdzie facet nagłaśniał Altusami i Technicsem. Miałem ubaw jak o 23 ktoś się mnie zapytał czy mam jeszcze Eltrony w piwnicy, bo Altusy wyzionęły ducha. Miałem.
    intenso napisał:
    Kup Jbl E 90 lub Es 90 plus Denon Pma 720/710 Ae.będzie bas, głośno i czysto.
    Ale jak się spali na
    Simeon90 napisał:
    sprzęt na domówki/rodzinne imprezy
    to nie miej do mnie pretensji. Ja ostrzegałem.
    k52 napisał:
    Jak rocznica ślubu w domu to chyba wystarczy midi wieża typu "Pianocraft"
    Tak, ale zwróć uwagę na tytuł wątku.

0
  • #12 20 Wrz 2015 21:03
    Falco76
    Poziom 25  

Cytat:
    Falco76 napisał:
    Super. Gratuluję szczęścia. Gdybyś go nie miał położyłbyś imprezę. Byłem kiedyś na imprezie w remizie, gdzie facet nagłaśniał Altusami i Technicsem. Miałem ubaw jak o 23 ktoś się mnie zapytał czy mam jeszcze Eltrony w piwnicy, bo Altusy wyzionęły ducha. Miałem.

Jeżeli robi się to z głową i z umiarem, to dlaczego ma się nie udać? Wiadomo, że takim zestawem podłogą nie zatrzęsiesz ale chyba nie o to chodzi. Chłopak chce kupić zestaw, który pozwoli zrobić trochę hałasu w domu na imprezie (przynajmniej ja to tak rozumiem). Jak wstawi sobie do pokoju Eltrony, to gdzie będą tańczyć? Imprezy domowe, to nie dyskoteka i puszczenie kilku kawałków trochę głośniej nie zniszczy sprzętu. Takie jest moje zdanie.

0
  • #13 20 Wrz 2015 21:34
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Falco76 napisał:
    i puszczenie kilku kawałków trochę głośniej nie zniszczy sprzętu. Takie jest moje zdanie.
    Jakiś miesiąc temu był temat, gdzie facet się pytał jak naprawić sprzęt, bo on tylko na fajkę wyszedł a pijany Kolega podkręcił gałkę głośności.
    Właśnie dlatego sprzęt domowy się do tego nie nadaje.

0
  • #14 20 Wrz 2015 21:44
    intenso
    Poziom 38  

@telecaster1951 tez masz racje, ale są domówki i domówki, nie na każdej imprezie musi być tak samo.

0
  • #15 20 Wrz 2015 21:44
    k52
    Poziom 32  

telecaster1951 napisał:

k52 napisał:
    Jak rocznica ślubu w domu to chyba wystarczy midi wieża typu "Pianocraft"
    Tak, ale zwróć uwagę na tytuł wątku.

Dla każdego impreza znaczy co innego , można nawet z kochaną kobietą w małym pokoju, hehe w rocznice ślubu też hehe . Autor niczego konkretnego się nie dowie jak nie napisze co się kryje pod pojęciem rocznica ślubu przyjdzie 10 osób, czy 40, sala 20metrów czy 80m kw. budżet 1tys. 3tys. 20tys. ?
    Ja nie lubię takiej formy spędzania czasu, rocznice z rodziną, dlatego napisałem o salce z wyposażeniem tak jest najtaniej, nie musi być tam DJ, PC z plikami i końcówkę mocy obsłuży każdy.
    Ryzykowne jest katowanie przez np. 8godz. nawet mocnych domowych kolumn, wzmacniaczem, nie daj jeszcze jakimś słabym kinowym amplitunerem na sporej sali, wtedy najłatwiej spalić kolumny i ugotować amplituner.

pantol4 napisał:

Nie rozumiem dlaczego zamiast udzielić fachowej odpowiedzi nakazuje pan wynajęcie autorowi wątku profesjonalisty? Wiem że chce pan dać zarobić kolegom po fachu ale proszę jednak o zachowanie fachowości w tym wątku. Też mam podobny problem i jestem ciekawy jego rozwiązania.

Że niby brak fachowej odpowiedzi ( a Twoja , upss) , a w sumie jakie pytanie autora taka odpowiedź, dla mnie trafna. Przecież po to są sale i wyposażenie. Dziwne że nie rozumiesz że lepiej i taniej jest jak się chcę okazjonalnie pojeździć gokartem, czy skoczyć na spadochronie wynająć specjalistę na godzinę, niż kupować samolot, lotnisko, gokarta, tor i masę innych rzeczy :D

0
  • #16 20 Wrz 2015 22:03
    Falco76
    Poziom 25  

A jak ktoś pijany wyleje piwo na sprzęt DJa, albo kot przegryzie kable, to się nie zepsuje? Nie popadajmy w skrajności. Idąc tym tokiem rozumowania, to kolega organizując domówkę powinien załatwić profesjonalnego barmana, kelnerki, catering i firmę ochroniarską. Rozumiem profesjonalne podejście do tematu ale bez przesady.

0
  • #17 20 Wrz 2015 22:12
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Falco76 napisał:
    A jak ktoś pijany wyleje piwo na sprzęt DJa, albo kot przegryzie kable, to się nie zepsuje?
    Nie zaniżaj poziomu tego tematu. On już jest dosyć niski.
    Falco76 napisał:
    Rozumiem profesjonalne podejście do tematu ale bez przesady.
    Nie kolego, my nie przesadzamy. Organizując domówkę, gdzie muzyka leci w tle, to sobie można i na Pianocrafcie. Ale jeśli jest to impreza w stylu muzyka na full i tańczymy w cały mieszkaniu, to nie, sprzęt domowy tego nie wytrzyma.
    A jak ktoś pijany wyleje piwo na sprzęt DJa, to, o ile sprzęt się zepsuje, będzie za niego płacił.

0
  • #18 20 Wrz 2015 22:42
    Simeon90
    Poziom 5  

Wynajęcie sali z nagłośnieniem wydaje mi się dobrym pomysłem.
    Ale skoro już jesteśmy w temacie..."Gdybym jednak miał ochotę kupić coś na dłużej - nie na jedną, a na większą ilość imprez, ale głównie takich w niewielkim gronie osób, to jaki sprzęt byście mi poradzili. Konkretnie, według własnej wiedzy. Nie chodzi o coś profesjonalnego, ale niezawodnego. :) Aby grało i nie przestało po godzinie.

0
  • #19 20 Wrz 2015 22:50
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Za ile? To jest podstawowe pytanie.
    Drugie, co rozumiesz przez te imprezy? Ciche granie przy wódeczce czy tańczenie na stołach? ;)

0
  • #20 20 Wrz 2015 22:56
    Simeon90
    Poziom 5  

Wiesz, pewnie zacznie się przy cichym graniu, ale skończyć to się może różnie, czyli coś optymalnego. ;)
    Co do kosztu - powiedzmy tak 1000 - 2000. Nie wiem za jaką kwotę można kupić coś, co będzie grało dłużej, niż godzinę czy dwie. A z drugiej strony nie chcę wydać za dużo pieniędzy.
    Ale tak jak powtarzam - to coś dla własnego użytku, a nie na profesjonalne granie. :)
    Może na start jakiś tani pakiet "żeby działał", ale z możliwością rozszerzenia w miarę potrzeby w późniejszym terminie...?

0
  • #21 20 Wrz 2015 23:02
    Falco76
    Poziom 25  

Nie chcę zaniżać poziomu, tylko dyskutować. Dyskusja jest to jeden ze sposobów wymiany poglądów na określony temat, popartych argumentami. Mam prawie 40 lat i wszystkie imprezy domowe odbywały się przy nagłośnieniu jakie posiadałem w domu. Nigdy nie spaliłem głośników ani wzmacniacza. Mało tego - nie znam nikogo, kto na imprezę domową zamawiał profesjonalny sprzęt nagłaśniający. Przecież zestaw odpowiednio dobranych kolumn i wzmacniacza o mocy 200W grający na 50% swoich możliwości wystarczy do zrobienia imprezy na 3 piętrach. Dlaczego taki zestaw ma nie wytrzymać? Pomijając oczywiście wypadki, typu pijany kolega daje muzykę na full, kota i piwo ...

0
  • #22 20 Wrz 2015 23:53
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Falco76 napisał:
    Dlaczego taki zestaw ma nie wytrzymać?
    Dlatego, że sprzęt domowy nie jest przystosowany do pracowania dłuższy czas przy dużym obciążeniu. Pamiętaj o logarytmicznej charakterystyce potencjometru głośności.
    Głośniki domowe, od przesteru, potrafią paść w kilkadziesiąt sekund.
    Estrada wytrzyma znacznie dłużej.
    Ja bym kupił tutaj jedną, używaną nadstawkę i końcówkę mocy. Później można dokupić subwoofer dla lepszego basu. Mieszkaniem zatrzęsie, a mamy pewność że nic się nie spali.

0
  • #23 20 Wrz 2015 23:56
    Simeon90
    Poziom 5  

A możesz podać jakieś konkretne modele warte uwagi? Będę wdzięczny. ;)

0
  • #24 21 Wrz 2015 00:01
    sebap
    Poziom 40  

Sprzęt musi być nowy czy może być używany?

0
  • #25 21 Wrz 2015 00:03
    Simeon90
    Poziom 5  

Jeśli warto kupić używany to dlaczego nie? :)
    Nie mam dokładnie odłożonej gotówki. Chce się zorientować ile i na co potrzebuję i wtedy kupić.

0
  • #26 21 Wrz 2015 00:07
    sebap
    Poziom 40  

Jeśli może być używany to np. http://allegro.pl/show_item.php?item=5672273975 czyli Zestaw Nagłośnienia LDM 215pro (2 szt) + LDM MX-6r . 2 kolumny i powermikser a więc problem miksera rozwiązany bo bez niego nie ma gdzie mikrofonu podłączyć.
    Do moderatora: proponował bym przenieść temat tam gdzie się znaleźć powinien.

0
  • #27 21 Wrz 2015 12:30
    sylwek_b86

Poziom 15  

Ja na swoich poprawinach (remiza 150 osób i sporo miejsca do tańczenia, nie wiem ile m2) nagłaśniałem Altusami110 + Amplituner Onkyo za 200 zł. Nie Pamiętam jaki model ale miał chyba 2x 70W. Nie ustawiałem więcej niż na połowę mocy bo nie dało się wysiedzieć. Było tak głośno aż mojej żony dziadek słuch odzyskał :) Niestety po tej imprezie padł jeden średnio tonowy... świeżo regenerowany...

Dodano po 3 [minuty]:

Żeby zabić altusy trzeba mieć albo sparciałe resory na głośnikach albo mieć tępego DJ który nie słyszy kiedy już zaczynają się przesterowywać i nie należy dalej zwiększać głośności.

0
  • #28 21 Wrz 2015 15:26
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

sylwek_b86 napisał:
    Niestety po tej imprezie padł jeden średnio tonowy... świeżo regenerowany...
    sylwek_b86 napisał:
    Żeby zabić altusy trzeba mieć albo sparciałe resory na głośnikach
    No to coś mi się nie zgadza.

0
  • #29 21 Wrz 2015 15:31
    sylwek_b86

Poziom 15  

Fakt, dziwnie to wyszło. Może powodem były źle zregenerowane średniotonowy na 2 dni przed użyciem. Ja dopiero po imprezie zauważyłem, że w jednym głośniku średnich nie mała. Wiec pisząc zabicie miałem na myśli całkowitą niezdolność do grania ;)

0
  • #30 21 Wrz 2015 20:27
    Falco76
    Poziom 25  

Cytat Admina grupy audio - kolega Artur k.

Cytat:
    Jak nazwa wskazuje, sprzęt estradowy przeznaczony jest na estradę, a nie do domu (oraz odwrotnie) :).

Sprzęt przeznaczony do domu (HiFi) najlepiej sprawdzi się w warunkach domowych, a sprzęt estradowy najlepiej sprawdzi się na estradzie.
    Na temat różnic można by napisać epopeję.
    Podstawowe różnice dotyczą mocy oraz skuteczności.
    W domu wystarczy nam zestaw o mocy 100W i skuteczności 88dB, natomiast na estradzie takie parametry są wręcz śmieszne :). Z kolei w domu moce rzędu 300W i więcej na kanał są zupełnie zbyteczne.

Podsumowując:
    Sprzęt estradowy nie zagra dobrze w domu, a sprzęt domowy nie zagra dobrze na estradzie.

Pozdrawiam

Każdy sprzęt da się uśmiercić. Jeżeli będziemy mieli dobrze dobrany wzmacniacz do kolumn i nie będziemy doprowadzać do przesterowania a głośność muzyki nas zadowoli, to możemy grać. Oczywiście nie piszę o ciągłym graniu przez 10godz.na granicy wytrzymałości sprzętu. Powtórzę jeszcze raz, zestawy (dobrze skonfigurowane) o mocy 100-150W (RMS) grające do 50% swoich możliwości zupełnie wystarczą na imprezę w domu.

0