Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd Somfy Elixo 500 (brama przesuwana)

Ferdynand 19 Sep 2015 21:26 5151 17
 • #1
  Ferdynand
  Level 13  
  Od lutego 2015 mam zamontowany napęd Somfy Elixo 500 przy bramie przesuwnej. Na 99% brama zawsze się otwierała i zamykała. teraz wystąpił drugi raz problem, że wyrzuca mi różnicówkę w domu. Napęd jest podłączony do kilku gniazdek w piwnicy i do S B20. Wszystko sprawdziłem i to napęd jest winny. Różnicówka się wyłączyła raz jak nikogo w domu nie było i teraz drugi raz - nawet brama stała i nikt w piwnicy nie używał gniazdek. Jak tylko zetknę brązowy przewód od napędu do napięcia w puszce to różnicówka OFF. Co może być przyczyną ? Druga sprawa, że czasami występuje taki objaw: pilotem otwieram bramę, stoi, lampka pomarańczowa mruga, po kilkunastu sekundach albo gaśnie albo rusza i jest OK. Jak zgaśnie to ponawiam pilotem i w końcu po kilkunastu minutach brama się otwiera. Przesunąłem opór który odpowiada za zamknięcie bramy, tak aby szybciej wyłączał napęd. Nie pomogło - znów raz na jakiś czas są problemy z otwarciem. No i ta różnicówka...
 • #2
  BILGO
  Level 38  
  A ręcznie brama otwiera się lekko ?
  Jaki jest kabel położony do zasilania bramy ?
 • #3
  Ferdynand
  Level 13  
  Kabel do zasilania bramy między puszką a napędem jest czarny gruby 3 żyłowy ziemny ale nie wiem ile ale to dobierał elektryk. Jak przełączę kluczykiem w tryb ręczny to brama dość lekko się przesuwa.
 • #4
  BILGO
  Level 38  
  Sprawdź kondensator (filtr) przeciwzakłóceniowy lub rozruchowy w napędzie (zależy jaki tam silnik siedzi).
 • #5
  Ferdynand
  Level 13  
  A jak go sprawdzić ? Jest na górze dość duży.
 • #6
  BILGO
  Level 38  
  Ferdynand wrote:
  A jak go sprawdzić ? Jest na górze dość duży.

  Zrób zdjęcie.
  Czyli jest to przeciw zakłoceniowy czy rozruchowy ?
  Najlepiej podmienić na inny. Albo pomierzyć odpowiednimi przyrządami których zapewne nie posiadasz.
 • #7
  Ferdynand
  Level 13  
  Mam tylko miernik uniwersalny
 • #8
  BILGO
  Level 38  
  Ferdynand wrote:
  Mam tylko miernik uniwersalny

  To niewiele nim zdziałasz.
  Wstaw zdjęcia wnętrza napędu.
  Sprawdź wszystkie połączenia kabla zasilającego napęd.
  Dokonaj dokładnie oględzin gruntu w przez który przebiega trasa kabla (może zostało coś wbite w grunt ? może na czymś mogła ulec uszkodzeniu izolacja kabla ?)

  W przypadku nie posiadania odpowiednich przyrządów pomiarowych najprościej będzie bramę podłączyć pod zasilanie zewnętrznym kablem (np przez przedłużacz). Wtedy będzie można skreślić z listy podejrzanych kabel zasilający.
 • #9
  Ferdynand
  Level 13  
  Kabel jest pod kostką brukową więc tam nie ma możliwości uszkodzenia ani nic wbicia. Dziś wieczorem skróciłem kabel bo ležało 70cm nadmiaru przy napędzie. Jutro oglądne izolację i zrobię test z przedłużacza. Zdjęcie wnętrza też.
 • #10
  BILGO
  Level 38  
  Na tym skróconym odcinku kabla były jakieś oznaczenia? Jeśli tak to podaj je tutaj ;)
 • #11
  Ferdynand
  Level 13  
  Oznaczenia na kablu: KABLE 3|06 KV YRY-ZO 3X2,5 RE. Odłączyłem przewody z obu stron i miernikiem sprawdziłem, czy nie ma przebicia z żyły na żyłę. Nie ma. Czy jest sens podłączać przedłużaczem osobno zasilanie dla testu ? Oto zdjęcia napędu:
  Napęd Somfy Elixo 500 (brama przesuwana) Napęd Somfy Elixo 500 (brama przesuwana) Napęd Somfy Elixo 500 (brama przesuwana)
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  Ferdynand
  Level 13  
  Odłączyłem sygnalizator - różnicówka OFF, dalej odłączyłem fotokomórkę i dalej to samo. Różnicówki nie ruszam bo to sprawą elektryka. Odłączył em silnik i kondensator. Dalej rozłącza.

  Podłączyłem 2 żyłowy przedłużacz z gniazdka w wiatrołapie. Uziemienie zostawiłem z czarnego kabla. Wszystko jest OK. Z silnikiem, z kondensatorem, z sygnalizatorem świetlnym, z fotokomórką też jest OK. Wygląda jednak na czarny kabel ?

  Dodano po 52 [minuty]:

  Zamieniłem przewody w kablu czarnym. Po niebieskim idzie napięcie, po żółtym zero a po brązowym uziemienie. Na razie działa.
 • #14
  BILGO
  Level 38  
  Widocznie ten czarny kabel to nie był kabel tylko przewód ;)
  Ewentualnie jest to kabel ale jego izolacja uległa uszkodzeniu... np przez złe ułożenie go w gruncie.
  Najlepiej wymienić go na odpowiedni YKY 3x2,5mm2.
 • #15
  Ferdynand
  Level 13  
  Wymienić się nie da tylko nowy położyć z bardzo wielkim trudem pod chodnikiem z kostki brukowej.
 • #16
  BILGO
  Level 38  
  Ferdynand wrote:
  Wymienić się nie da tylko nowy położyć z bardzo wielkim trudem pod chodnikiem z kostki brukowej.

  Jeśli jest to chodnik nie droga to wystarczy wyjąć pas kostki zrobić bruzdę w podbudowie, ułożyć nowy kabel, zasypać białym piaskiem i ułożyć z powrotem kostkę;)
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Ferdynand wrote:
  Kabel jest pod kostką brukową więc tam nie ma możliwości uszkodzenia ani nic wbicia.

  I tu jesteś w błędzie. Spotkałem się kilka razy z uszkodzeniem kabla podczas układania kostki. Brukarze maja gdzieś , czy kabel jest przepuszczone w sposób bezpieczny szczególnie w miejscach połączenia podbudowy pod kostkę i fundamentów od ogrodzenia. Kabel wychodzi z żółtego piachu i nikt nie widzi, że w tych miejscach jest tylko 1,2 cm podsypki. Podczas dobijania kostki kabel jest uszkodzony, bo przecina sie o stałe nieruchome fragmenty betonu w fundamentach.

  Ostatnio dokładałem zapasowy kabel do ziemianki u klienta po 3 latach użytkowania. Polski, YKY 5x2,5, zwarcie na dwóch fazach, wywalało zabezpieczenia po kilku sek. od zał. Uszkodzona izolacja wewnętrzna żył. Być może kabel został źle ułożony, transportowany itp.trafiony szpadlem. Kabel układali ogrodnicy :cry: .