Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer, schemat i trochę porad

LuckyRacer 20 Sep 2015 17:27 1485 6
    LuckyRacer
    Level 11  
    Witam,
    Dostałem w spadku stary zestaw 5.1 Modecom MC 5030, z czego subwoofer nie działa. Po rozkręceniu go okazało się, że ktoś chcąc go naprawić zmasakrował zawartość i tak zostało. Mając do dyspozycji trochę czasu i chęci, stwierdziłem, że fajnie byłoby ożywić to w jakiś sposób. Niestety nigdzie nie można znaleźć schematu do tego sprzętu i wpadłem na pewien pomysł. Wykonać własnoręcznie wnętrze (płytka, lutowanie elementów itd.) na podstawie schematu innego suba. Do tego wykorzystać to co da się jeszcze odzyskać, czyli na pewno pudło, głośnik itp. Problem polega na tym, że nie wiem jaki schemat subwoofera z innego zestawu można by było wykorzystać.

Parametry zestawu:

Subwoofer 30W RMS; 5.25" 8 ohm
    Satelitki 10W X 5 RMS; 3" 4 ohm 10W i 1" 4 ohm 5W

Jeśli jest choć jedna osoba, która chciałaby pomóc, z góry dziękuję!
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
    pantol4
    Level 10  
    Wrzuć zdjęcie tego zestawu, wnętrza, dodaj trochę więcej szczegółów i będzie łatwiej nam tobie pomóc :)
  • TermopastyTermopasty
    LuckyRacer
    Level 11  
    Subwoofer, schemat i trochę porad Subwoofer, schemat i trochę porad Subwoofer, schemat i trochę porad Subwoofer, schemat i trochę porad Subwoofer, schemat i trochę porad Subwoofer, schemat i trochę porad Subwoofer, schemat i trochę porad Subwoofer, schemat i trochę porad

Co do szczegółów dotyczących zestawu to nic więcej nie posiadam :/
    Jeśli chodzi o sam pomysł. Najprościej byłoby znaleźć schemat suba o podobnych parametrach i bebechy wrzucić do obudowy. Wiem że tak się nie da.
    Z tego co wyczytałem, do głośnika (wielkość, moc itd.) dobiera się wielkość obudowy i resztę. Myślałem, że skoro mam już konkretną obudowę i głośnik to może da się dobrać do tego resztę.
    turfa8
    Level 18  
    Sądzę że na 6 zdjęciu masz odpowiedź dlaczego nie działa lecz przydałoby się wrzucić zdjęcie w lepszej jakości. Spójrz na dół płytki na 2 końcówkę mocy od lewej patrząc od dołu płytki na te dwa ciemniejsze piny, chociaż może to tylko tak wygląda na zdjęciu. Podaj jak możesz oznaczenie tego elementu
    LuckyRacer
    Level 11  
    Faktycznie te piny są ciemniejsze z tej strony. Co kolega proponuje? Subwoofer, schemat i trochę porad Subwoofer, schemat i trochę porad
    398216 Usunięty
    Level 43  
    1/ Sprawdziłeś diody w mostku? Dwie z nich były wymieniane - sprawdź czy zostały poprawnie wlutowane.
    2/ Zmierz napięcie wyjściowe po mostku prostowniczym.
    3/ Końcówki mocy - sprawdź posługując się aplikacją i datascheet'em czy mają prawidłowe napięcia.
    4/ Popraw luty - część z nich jest zasmarkana a nie polutowana poprawnie.
    turfa8
    Level 18  
    Proponowałbym na początku podać oznaczenie tej końcówki byłoby dużo łatwiej. Ale na pierwszy rzut oka wygląda jakby końcówka dosyć mocno się nagrzała a zapewne nawet przegrzała, więc przy wymianie daj trochę nowej cyny na te piny przed wylutem, bo może być problem z usunięciem starej cyny