Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć przekaźnik do przycisku wywołania i otwierania w domofonie ?

21 Wrz 2015 13:15 1506 4
  • Poziom 13  
    Witam

Mam typową kasetę zewnętrzną domofonu : http://www.impulspw.com.pl/katalog-produktow/57-kasety-stalowe.html
    Do tego mam typowy zasilacz : http://www.impulspw.com.pl/katalog-produktow/pliki-do-pobrania/category/1-schematy.html
    No i unifon : http://www.urmet-sklep.pl/572-1133-1-unifon-z-dodatkowym-przyciskiem.html

Ogólnie wszystko połączyłem i wstępnie działa, ale .... chciałbym podłączyć do tego centralkę alarmową. Czyli wykorzystać w niej dwa wejścia: do odebrania sygnału wywołania i sygnału otwierania furtki.
    1) Do otwierania furtki, wymyśliłem, że podłączę mostek graetza, do tego mam przekaźnik 12v DC i jego styki do wejścia centralki. To będzie ok ?
    2) A jak podpiąć sygnał dzwonienia ?? Można np w szeregu wpiąć przekaźnik ? Jest szansa, że zadziała ? Nie mam pojęcia jaki przebieg i napięcie ma taki sygnał wywołania itp.

Fantom
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    szczukot napisał:
    1) Do otwierania furtki, wymyśliłem, że podłączę mostek graetza, do tego mam przekaźnik 12v DC i jego styki do wejścia centralki. To będzie ok ?

Nie, a dlaczego, bo nie....
    Jak chcesz to dokładnie zrobić? Jaki mostek, gdzie, po co?
    Akurat tu sprawa jest prosta, bo przycisk generalnie "zwiera" lub "podaje masę.

Co do pkt 2 to sygnał "dzwonienia" to sygnał generowany przez "zasilacz", podawany jest do kasety, a z tamtą przez przycisk do słuchawki.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    tomjed napisał:
    szczukot napisał:

Nie, a dlaczego, bo nie....
    Jak chcesz to dokładnie zrobić? Jaki mostek, gdzie, po co?
    Akurat tu sprawa jest prosta, bo przycisk generalnie "zwiera" lub "podaje masę.

Co do pkt 2 to sygnał "dzwonienia" to sygnał generowany przez "zasilacz", podawany jest do kasety, a z tamtą przez przycisk do słuchawki.

1) chcę się wpiąć w wyjście na zasilaczu Z1 i Z2, potem mostek, i przekaźnik, a styki do wejścia centralce. Tak, a dlaczego, bo tak .... Mam zestaw przekaźników przy centralce na 12V DC - więc mostek porzebny. Nie moge użyć bezpośredniio styku przycisku, bo nie mam wicej wolnych żył między zasilaczem a unifone. Teraz masa jest wspólna, i aby ją oddzielić to potrzebna by była jeszce jedna żyła.

2) To wiem - tak pisałem. Pytanie czy mozna jakoś użyć tego sygnału (np wpinając w szereg jakiś przekaźnik). Jeszcze pomyślałe, że tym przyciskiem mogę po prostu załączać przekaźnik z dwoma parami styków. Jeden podłączę jako przycisk wywołania a drugi do centralki. I to jest ok, ale .... wtedy potrzebuję dodatkowe źródło zasilania dla przekaźnika i przekaźnik z dwoma stykai (lub dwa pojedyncze). Trochę to rośnie.

Fantom
  • Moderator Zabezpieczeń
    Ad2. Nie potrzebujesz. 12 V masz w centralce. I tak się to robi . Przez przycisk wywołania steruje się przekaźnikiem z dwoma parami styków. Jedna para podaje sygnał wywołania na Ca unifonu, druga do alarmu zwiera jego masę.
    Tak samo możesz zrobić z otwarciem. Przez przycisk unifonu sterować przekaźnikiem który z jednej strony zewrze linię wyzwolenia zaczepu do masy a z drugiej da sygnał do CA.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Otwarcie mam i tak sterowane a centrali, więc tu prosto.

A z tym wywołaniem to jednak tak jak myślałem. Przekaźnik z dwom parami styków. Co do jego zasilania to sprawdziłem, i mam tez napięcie 12 V DC (i 12 V AC) na tym zasilaczu do domofonu. Nie wiem tylko jaką ma wydolność prądową.

Dziięki.

Fantom