Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Punto II - Cięzko pali jak jest ciepły

11111olo 21 Sep 2015 15:44 3171 22
 • #1
  11111olo
  Level 42  
  Witam
  Samochód jest na benzynę oraz LPG.
  Przy próbie zapalenia (zawsze na benzynie) gdy silnik jest zimny pali bez zająknięcia. Jak się zagrzeje (po przejechaniu np. 10km), zgaszeniu silnika i próbie odpalenia go po 10s nie ma z tym problemu. Gorzej jak auto postoi tak z 5 minut albo dłużej. Trzeba wtedy kręcić z 10s zanim załapie. Nie ma znaczenia czy wcześniejsza jazda była na benzynie czy gazie.
  Jest też inna dziwna sprawa z odpalaniem. Jeśli robię to rano gdy jest w miarę chłodno nie ma problemu ale gdy w ogóle nigdzie nie jeździłem i odpalam po południu gdy auto jest nagrzane to także jest problem z odpaleniem. Na początku silnik pracuje bardzo nierównomiernie.
  Podczas jazdy nie zauważyłem żadnych problemów typu spadki mocy czy nierówna praca silnika. Spalanie także jest w normie - 6l Pb i 7,5-8l LPG.
 • #2
  andrzej20001
  Level 43  
  Zakręć butle lpg w bagażniku wypal pozostałości gazu w przewodach i parowniku i polataj chwilę na PB. Sprawdź czy wtedy jest poprawa z zapalaniem
 • #3
  11111olo
  Level 42  
  Już to kombinowałem. Niedawno miałem wymianę butli na nową i tak się złożyło że miesiąc jeździłem na benzynie. Problem był także wtedy.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #5
  D_Mrozu
  Level 21  
  Sprawdź czujnik temperatury - może tu leży problem.
  Najlepiej za pomocą komputera na zimnym i kilka minut po rozgrzaniu silnika.
  Pozdrawiam.
 • #6
  11111olo
  Level 42  
  Silnik 1,2 8V 60KM. Iskry nie sprawdzałem. Jednak jak pisałem problem jest tylko przy odpalaniu i podczas jazdy nie występuje.
  Tu wszystko wskazuje na jakiś problem z czujnikiem który jak jest zimny działa poprawnie a jak się zagrzeje to daje błędny odczyt albo wcale.
 • Helpful post
  #7
  sandamiano
  Level 29  
  Zanim ustalisz który to czujnik to powymieniasz w ciemno pół osprzętu silnika. Podepnij pod komputer jeśli masz możliwość na zimnym silniku, odczytaj parametry czujników co podają, odpal i śledź nadal do rozgrzania auta. Gdyby któryś z ważnych sygnałów straciłby połączenie ze sterownikiem lub rażąco wykraczałby parametrami z danymi porównawczymi dla sterownika miałbyś na liczniku "checka".
  Czasami takie cuda daje czujnik położenia wału kiedy po rozgrzaniu trudno odpalić silnik ale to też podaję w ciemno
 • #8
  11111olo
  Level 42  
  Problem jest taki że nie mam ani kabla ani laptopa. To drugi bym jakoś zdobył ale kabel? Możesz coś polecić? No i jak z programem? Pewnie płatny i kosztujący majątek :/
 • Helpful post
  #9
  sandamiano
  Level 29  
  Do odczytania parametrów silnika wystarczy darmowa wersja Multiecuscan. Interfejs to już za 40 zł na znanym portalu dostaniesz. Pewnie więcej by wzięli za samo podpięcie.
 • #10
  11111olo
  Level 42  
  A interfejsy na bluetooth są coś warte? Wiem że są na USB ale te pierwsze są sporo tańsze.
 • Helpful post
  #11
  tzok
  Moderator of Cars
  Interfejsy na USB są tańsze niż na BT, tylko trzeba poszukać. BT są bardzo problematyczne.

  Spróbuj odkręcić korek paliwa przed uruchomieniem silnika... ale generalnie ten typ tak ma. Pomaga lekkie dodanie gazu przy uruchamianiu ciepłego silnika.
 • #12
  domex32
  Moderator of Cars
  Podejrzewam w ciemno, bez diagnozy, że mapy benzyny muszą się "rozjeżdżać" od gazu.

  Tak czy siak, bez diagnostyki dalej nie ruszymy.
 • #13
  Falco76
  Level 25  
  Usterka zmora. Występuje w określonych momentach a poza tym jest wszystko ok. Miałem identyczny przypadek z Fiatem Uno 1.0 Fire. Wtryskiwacz dawał paliwo tylko jak był zimny, zaraz po zgaszeniu a jak poczekałeś 10 minut, to nie odpaliłeś. Bez komputera, to walka z wiatrakami.
 • #14
  ladamaniac
  Level 39  
  11111olo wrote:
  i tak się złożyło że miesiąc jeździłem na benzynie. Problem był także wtedy.


  domex32 wrote:
  Podejrzewam w ciemno, bez diagnozy, że mapy benzyny muszą się "rozjeżdżać" od gazu.

  To chyba jednak nie to.
  Falco76 wrote:
  Miałem identyczny przypadek z Fiatem Uno 1.0 Fire.
  To nieco inna konstrukcja wtrysku.
  11111olo, gdzie masz regulator ciśnienia paliwa? Jak na listwie, to zobasz czy benzyna przez podciśnienie nie leci do kolektora, ale to chyba nie ten model. Jak wyglądają adaptacje mieszaniki po uruchomieniu na gorącym?
 • #16
  marek65705
  Level 10  
  Witam.Miałem w kilku przypadkach (różne samochody) te same objawy,a winowajcą były pompy paliwa.Może ta informacja będzie dla Kolegi pomocna.Pozdrawiam.
 • #17
  Rinho
  Level 19  
  Na razie to się robi małe zgadywanie i wróżenie ;) Silnik już znamy, a co z instalacją gazową? Jaki sterownik czy może na mieszalniku?
 • #18
  andrzej20001
  Level 43  
  Latał miesiąc na pb post nr.2
 • #19
  11111olo
  Level 42  
  Długo nie pisałem bo miałem przymusowy odpoczynek od forum.
  Miałem kupić interfejs na USB ale wyszło że wysyłka miała być z Chin, przez co straciłem kilka dni i ostatecznie nic z tego nie wyszło.
  Zauważyłem jednak inną ciekawą rzecz. Jeśli zgaszę auto na małej górce (przód wyżej niż tył) to nie ma problemów z odpaleniem. Nie ma znaczenia czy jadę na gazie czy benzynie.

  Mam instalację II gen. Tarterini. Po przejściu na gaz odłączana jest pompa paliwa.
 • #20
  domex32
  Moderator of Cars
  A jak nie chce odpalić to pompa chodzi?

  Wtryski też są odłączane na gazie jak rozumiem, więc spróbuj pominąć przekaźnik odłączający pompę.
 • #21
  D_Mrozu
  Level 21  
  Witam.
  Przed diagnostyką komputerem sprawdź, czy w instalacji Tartarini - jeżeli to była "oryginalna fabryczna" instalacja zakładana przez FIAT - występuje emulator sondy lambda AEB-426 (podłączony pod 1 sondę lambda i gniazdo OBDII). W moim Seicento 1,1MPI (2005 r.) głównym zadaniem tego emulatora było kasowanie błędów sterownika silnika, żeby nie świeciła kontrolka OBD/CheckEngine. Odczyt błędów nie dawał żadnych rezultatów - np. pomimo "spalania", a raczej zuzywania 25l/100km benzyny sterownik nie pokazywał żadnych błędów. Dopiero odłączenie AEB-426 i "zmostkowanie" pinów sondy lamdba i OBDII umożliwiło odczyt błędów ze sterownika silnika i ustalenie usterki silnika.
  Pozdrawiam.
 • #22
  11111olo
  Level 42  
  Dalej nie mam zrobionych testów bo jakoś nie było czasu :(
  Ale trochę poczytałem o tym wszystkim i może problemem jest puszczanie gazu?
  To że przy butli trzyma elektrozawór to jest pewne (nowiutki wielozawór) ale jeśli chodzi o dziesięcioletni reduktor to takiej pewności nie mam.
  Czy jeśli auto pracuje na gazie i wypnę kabelek od eletrozaworu przy reduktorze to oczywiście zgaśnie. Ale czy to powinno nastąpić od razu czy np. po kilku sekundach?
  Instalacja zakładana przez FIATA. Jest tam AEB-426, TCO'99 i coś jeszcze.

  Wcześniej pisałem że jak jeździłem trochę na benzynie to też auto miało problem z odpaleniem na zagrzanym silniku. Miało ale nie taki duży jak na jeździe na gazie. Może kończy się czujnik halla przy silniku.
 • #23
  11111olo
  Level 42  
  Problemem był reduktor puszczający gaz. PO wymianie problem ustąpił.