Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Felgi stalowe - regeneracja i ocynkowanie

darrrrek 21 Sep 2015 21:21 4470 10
 • #1
  darrrrek
  Level 22  
  Witajcie, zabrałem się za regenerację swoich stalowych felg na zimę. Wstępnie dałem do piaskowania i teraz myślę nad ocynkowaniem lub malowaniem proszkowym.

  Ocynk felg kosztuje w mojej okolicy 1,50 zł za kg czyli w przypadku felgi stalowej 15" koszt wyniesie około 10,50 zł od koła.

  Czy ktoś bawił się już w ocynkowanie felg ?? czy do ocynkowania element musi być wypiaskowany czy może być pokryty starym lakierem, rdzą i innym dziadostwem ?
  Ciekaw jestem waszych opinii na temat ocynku felg, wydaje mi się, że dożywotnio będę miał "rudę" z głowy. Malowanie proszkowe nie wytrzyma tak długo i jest droższe.


  Pozdrawiam
  Darek
 • #2
  żałosna udręka
  Level 34  
  Ciężko polakierować na ocynk tak by nie złaził lakier. Po proszkowym będziesz miał spokój ładnych parę lat. Piaskowanie wymagane w obydwu przypadkach.
 • #3
  darrrrek
  Level 22  
  pytanie czy trzeba malować ocynk :) bo najchętniej bym go zostawił bez lakierowania
 • #4
  żałosna udręka
  Level 34  
  Jeśli chodzi o względy estetyczne nie będę nic radził. Moja żona czasem się maluje, ale nie myślałem żeby jej położyć ocynk. Po prostu kwestia gustu.
 • #5
  andrzej20001
  Level 43  
  Pytanie co z tą felgą po cynkowaniu ogniowym. Chyba że galwanicznie. Ładniej proszkowo wygląda.
 • #6
  mczapski
  Level 39  
  Pytanie dość retoryczne. Może weź przykład z dachów ale w wykonaniu z przed lat. Ocynk owszem zabezpiecza, ale pod warunkiem braku uszkodzeń. Z samochodem bywa różnie. Czyli bez większej różnicy czy uszkodzisz lakier, czy ocynk. W przypadku ocynku zjawisko elektrolizy. Ktoś tam napisał, że malowanie proszkowe na lata. Owszem, ale pod warunkiem nie korzystania z samochodu. Z ocynkiem podobnie. Więc jak napisano kwestia gustu.
 • #7
  andrzej20001
  Level 43  
  To pozostaje co rok najtańsze kołpaki :)
 • #8
  chojinka
  Level 29  
  andrzej20001 wrote:
  To pozostaje co rok najtańsze kołpaki :)

  lepiej kupić używane kołpaki od picasso bo są ładne i wytrzymałe a te marketówki to dosłownie na rok.
 • #9
  ociz
  Moderator of Cars
  darrrrek wrote:
  najchętniej bym go zostawił bez lakierowania

  To już lepiej pordzewiałe wyglądają.
  Żadne tam proszki ani ocynki, to dobre bo szybkie i tanie na skalę hurtową. Chcesz porządnie to na goły metal podkład epoksydowy potem baza i lakier bezbarwny.
 • #10
  andexp
  Level 20  
  Dobra, ja tez coś dorzucę do dyskusji. Jeśli felgi są proste to je wypiaskuj i pomaluj proszkowo. Sam tak zrobiłem w swoich samochodach. Jedne maja już 5 lat, a drugie 3 lata. Oprócz zmatowienia i lekkiego porysowania powierzchni generalnie nic się nie dzieje. Jak ich nie porysujesz o krawężniki to rdza nawet ich nie ruszy. Nawet nabijanie ciężarków przy wyważaniu niespecjalnie im szkodzi. Najważniejsze jest dokładne wypiaskowanie. O lakierach, podkładach epoksydowych itp. zapomnij. Szkoda pieniędzy.

  P.S. Dla niedowiarków mam test aby próbowali usunąć mechanicznie, ale ręcznie prawidłowo nałożoną farbę proszkową.
 • #11
  mczapski
  Level 39  
  Prawd będzie wiele i każda warta batalii. Ja np kiedy regenerowałem fachowo/proszkowo (zakład specjalistyczny) to na do widzenia usłyszałem " pół roku gwarancji pod warunkiem braku uszkodzeń". A uszkodzenie było traktowane po założeniu kołpaka. Więc warto zdawać sobie z tego sprawę. Ale przyznam, że przez ok dwóch lat użytkowałem bez problemów. Później martwi się ktoś inny.