Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koza + DGP dom parterowy. Sens pomysłu do dwóch trochę dalszych pomieszczeń.

21 Wrz 2015 22:16 1074 1
 • Poziom 8  
  Cześć.
  Mam pytanie o sens pewnego pomysłu... :)

  Dogrzewam dom kozą, która bardzo dobrze sobie radzi w salonie, natomiast ciepło słabo rozłazi się do dwóch trochę dalszych pomieszczeń.

  Czy zamontowanie jakiegoś wlotu powietrza w suficie nad kozą (jakiś anemostat, czy kratka) które zasysałoby ciepłe powietrze, które tam się gromadzi i przepompowanie go do tych pomieszczeń ma sens?

  Mam świadomość, że temperatura nad kozą nie jest tak duża jak w komorze nad kominkiem, ale warto zapytać... U mnie pod sufitem jest koło 40-42 stopni, wyloty powietrza byłyby oddalone o 10 i 12 metrów.
  Koza ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz kanałem w podłodze.

  Drzwi od dogrzewanych pomieszczeń mają szczeliny nad podłogami, więc przypuszczam, że powietrze byłoby w ruchu.

  Z góry dziękuję za podpowiedzi.
 • Poziom 31  
  Grawitacyjnie z pewnością nie. Mechaniczne przepompowanie powietrza może cos da. Jednak aby odczuć wyraźną różnicę trzeba tłoczyć duże ilości, dodatkowy efekt w postaci hałasu murowany.

  Jeżeli dodatkowe pomieszczenia przylegają do salonu z kozą to problem z ich ogrzewaniem wynika z tego, że najcieplejsze powietrze gromadzi się pod sufitem. Przez drzwi przepływa zimniejsze co ogranicza efektywność. Swego czasu rozwiązałem ten problem montując ażurowe kratki nad drzwiami (na szerokość drzwi, aż pod sufit). Ponieważ była to lekka ściana działowa nie było żadnego problemu z wykonaniem, a efekt był bardzo dobry.