Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulowany zasilacz do układów lampowych 85 - 300V / 100mA.

Artur k. 24 Wrz 2015 16:48 13431 45
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Kilka razy (na własne życzenie) udało mi się "spalić" LM317'kę - w żadnym z wypadków nie polegało to na zwarciu wejścia z wyjściem, stabilizator po prostu "nie dawał prądu" - napięcie na wyjściu bez obciążenia było i nawet można je było regulować; jednak po dołączeniu nawet 20mA obciążenia napięcie spadało prawie do zera. Może miałem fart, a może ten typ tak ma.
  • Relpol przekaźniki
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Nawet najszybszy bezpiecznik jest dużo wolniejszy niż półprzewodnik.
    Patrz przykład CB radia, tam masz diodę i bezpiecznik chroniące przed odwrotnym podłączeniem zasilania. W teorii działa to tak, że jak podłączysz odwrotnie, to dioda zrobi zwarcie i zadziała bezpiecznik. W praktyce faktycznie dość często działa zgodnie z teorią, jednak równie często dioda dostaje zwarcia na stałe. Zdarza się jednak, że dioda dosłownie wyparuje i wówczas radio kwalifikuje się do generalnego remontu, choć bezpiecznik również zdąży zadziałać. :)

Uważam że nie ma co kombinować. Równie dobrze można próbować zabezpieczać w ten sposób każde napięcie w obawie przed uszkodzeniem żarników, bowiem nie tylko lampy na 1.2, 1.4V są kosztowne, te żarzone 6.3V również do tanich nie należą. Nawet głupia ECC83 średnio kosztuje ponad 50zł (najtańsza ponad 30, a te ze złoconymi nóżkami są i po 200zł).
    http://sklep.lampyelektronowe.pl/?wyniki-wysz...Phrase=ECC83&iProducer=&sPriceFrom=&sPriceTo=

Nie wpadajmy w paranoję. :)
    eurotips
    Poziom 36  
    Stosuję taki fajny patent z Zenerką i tyrystorem, bezpiecznik taki (równolegle do wyjścia! a nie szeregowo) załączy się przy napięciu wyjściowym wyższym od Uzen powiększone około 1,5V na złacze G-A tyrystora. Kto nie wierzy niech sam wypróbuje, działa tak szybko że chroni zasilaną elektronikę od razu, a tyrystor dotąd przewodzi aż wywali skutecznie bezpiecznik.

Regulowany zasilacz do układów lampowych 85 - 300V / 100mA.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Patent z tyrystorem jest mi znany i faktycznie będzie działał prawidłowo bo jest nieporównywalnie szybszy niż same bezpieczniki. Tyle, że nie da się tego zastosować w zasilaczu regulowanym. W moim przypadku gdzie napięcie zmieniane jest skokowo jeszcze na upartego by się dało, trzeba byłoby przełączać zenerki współpracujące z tyrystorem.
    Tylko czy to ma sens? Moim zdaniem nie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Czytam, czytam i właśnie doszedłem do wniosku że Kolega prosiaczekmalaryczny (jak sam napisał) czepia się dla samej przyjemności czepiania się.
    Nie wiem jak Autor tego tematu, ale ja zanim cokolwiek podłączę - sprawdzam jakie mam ustawione napięcie. Tak więc
    prosiaczekmalaryczny napisał:
    parę razy uszkodziłem 3S4T bądź 1R5T
    może to nie kwestia braku zabezpieczeń, a zwykłe niedbalstwo, roztrzepanie?
    Nie mierzmy innych podług siebie...
    A na serio, o ile cała rzecz rozbija się o możliwość uszkodzenia lampy poprzez zbyt duże napięcie żarzenia trzeba sobie wyrobić odruch prawidłowego ustawiania parametrów i sprawdzania samego siebie. Wystarczy. :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Przed ludzkim błędem nie da się zabezpieczyć.
    Ja swojego zasilacza nie będę wyposażał w żadne dodatkowe zabezpieczenia poza tymi już istniejącymi (bezpieczniki oraz zabezpieczenie zwarciowe w zasilaczu wysokiego napięcia).
    LM317 ma wbudowane dość dobrze działające zabezpieczenia zwarciowe oraz temperaturowe. Może się uszkodzić 317, ano może - wówczas mówi się trudno. Za chwile okazałoby się, że w zasilaczu jest więcej zabezpieczeń niż samego zasilacza, nie mówiąc o trudnościach w wykonaniu zabezpieczenia dla każdego napięcia osobno. Każdy element można uszkodzić przez nieuwagę. Jak ustawię za wysokie napięcie żarzenia, to żadne zabezpieczenie nie pomoże.
    Kjan
    Poziom 10  
    Wyrazy uznania za doprowadzenie projektu do końca, czyli zamknięcie wszystkiego w obudowie. Jedyny minus to niezgodność schematu z końcowym wykonaniem. Zrobienie biblioteki dla tranzystora w programie Eagle to góra 20 min. Osobiście, uruchamiając różne układy lampowe rzadko stosowałem transformator. Doświadczenie zdobyte przy naprawach odbiorników Pionier(uwaga do młodszych kolegów: fabryczne odbiorniki bez transformatora) pozwalało mi na bezpieczną pracę. Oczywiście nikogo nie zachęcam do takich eksperymentów!
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Kjan napisał:
    Jedyny minus to niezgodność schematu z końcowym wykonaniem. Zrobienie biblioteki dla tranzystora w programie Eagle to góra 20 min.

Można zrobić bibliotekę, tylko w sumie po co? IRFP450 jest w takiej samej obudowie jak IRFP240 - jedyne co jest inne to opis na schemacie (w sumie mogłem go zmienić). Ja zawsze tak robię, jak mogę wykorzystać istniejącą bibliotekę to to robię. Nie widzę sensu tworzenia kolejnych takich samych bibliotek ale z innym opisem.
    Tak samo jest ze wzmacniaczami operacyjnymi - typów jest kilka tysięcy, a i tak wszystkie mają ten sam układ wyprowadzeń. Zamiast tworzyć kilka tysięcy bibliotek, wystarczy więc jedna. :)

Kjan napisał:
    Osobiście, uruchamiając różne układy lampowe rzadko stosowałem transformator. Doświadczenie zdobyte przy naprawach odbiorników Pionier(uwaga do młodszych kolegów: fabryczne odbiorniki bez transformatora) pozwalało mi na bezpieczną pracę.

Ale Pionier to samodzielnie urządzenie. Ja chcę budować układy audio - przedwzmacniacze itp. Tu absolutnie nie wolno pominąć transformatora sieciowego. Ja też umiem bezpiecznie pracować z układami pod napięciem, ale nie o to chodzi.
    Chodzi o to, że do uruchamianego układu będzie podłączone jakieś urządzenie na wejście i na wyjście. Gdyby układ nie miał separacji galwanicznej, uszkodzenie któregoś z tych urządzeń murowane, nie mówiąc o tym że zapewne powodowałoby to zadziałanie RCD w instalacji elektrycznej.
    vgw
    Poziom 15  
    Przeanalizowalem dokładnie układ zasilacza, właśnie takiego szukałem ( zakres regulacji, prąd wyjściowy ) ... nie znalazłem natomiast informacji jaką wartość powinien mieć potencjometr POT regulujący napięcie wyjściowe 100, 250, 500 kohm ?
    Zamierzam dodać również zasilacz napiecia ujemnego. Jak zbuduje zamieszcze schemat oraz fotografie.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Musiałem rozebrać zasilacz, z pomiaru miernikiem wychodzi 200k, oczywiście linia. Niestety gdzieś mi zginęły notatki z obliczeniami wartości elementów. Na chwilę obecną jedyna dokumentacja to jest ta, którą widać na forum (oraz oczywiście oryginał w Eaglu na komputerze).