Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulowany zasilacz do układów lampowych 85 - 300V / 100mA.

Artur k. 24 Sep 2015 16:48 16182 45
Altium Designer Computer Controls
 • #31
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Kilka razy (na własne życzenie) udało mi się "spalić" LM317'kę - w żadnym z wypadków nie polegało to na zwarciu wejścia z wyjściem, stabilizator po prostu "nie dawał prądu" - napięcie na wyjściu bez obciążenia było i nawet można je było regulować; jednak po dołączeniu nawet 20mA obciążenia napięcie spadało prawie do zera. Może miałem fart, a może ten typ tak ma.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #32
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Zdarzają się i zwarcia w tych układach - rzadko ale jednak. Element jak każdy inny, ma prawo się uszkodzić. Nic na to nie poradzimy i w żaden sposób się nie zabezpieczymy, zwłaszcza w zasilaczu regulowanym.
 • #33
  User removed account
  User removed account  
 • #34
  Artur k.
  Admin of Audio group
  To trzeba byłoby zastosować diody przynajmniej 5A i transformator o znacznie mniejszym prądzie (z 500mA). Na zwarciu większość diod szlag trafi. Zenerka to też słaby pomysł, bo nawet 5W może tego nie przeżyć.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #35
  User removed account
  User removed account  
 • #36
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Nawet najszybszy bezpiecznik jest dużo wolniejszy niż półprzewodnik.
  Patrz przykład CB radia, tam masz diodę i bezpiecznik chroniące przed odwrotnym podłączeniem zasilania. W teorii działa to tak, że jak podłączysz odwrotnie, to dioda zrobi zwarcie i zadziała bezpiecznik. W praktyce faktycznie dość często działa zgodnie z teorią, jednak równie często dioda dostaje zwarcia na stałe. Zdarza się jednak, że dioda dosłownie wyparuje i wówczas radio kwalifikuje się do generalnego remontu, choć bezpiecznik również zdąży zadziałać. :)

  Uważam że nie ma co kombinować. Równie dobrze można próbować zabezpieczać w ten sposób każde napięcie w obawie przed uszkodzeniem żarników, bowiem nie tylko lampy na 1.2, 1.4V są kosztowne, te żarzone 6.3V również do tanich nie należą. Nawet głupia ECC83 średnio kosztuje ponad 50zł (najtańsza ponad 30, a te ze złoconymi nóżkami są i po 200zł).
  http://sklep.lampyelektronowe.pl/?wyniki-wysz...Phrase=ECC83&iProducer=&sPriceFrom=&sPriceTo=

  Nie wpadajmy w paranoję. :)
 • #37
  eurotips
  Level 38  
  Stosuję taki fajny patent z Zenerką i tyrystorem, bezpiecznik taki (równolegle do wyjścia! a nie szeregowo) załączy się przy napięciu wyjściowym wyższym od Uzen powiększone około 1,5V na złacze G-A tyrystora. Kto nie wierzy niech sam wypróbuje, działa tak szybko że chroni zasilaną elektronikę od razu, a tyrystor dotąd przewodzi aż wywali skutecznie bezpiecznik.

  Regulowany zasilacz do układów lampowych 85 - 300V / 100mA.
 • #38
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Patent z tyrystorem jest mi znany i faktycznie będzie działał prawidłowo bo jest nieporównywalnie szybszy niż same bezpieczniki. Tyle, że nie da się tego zastosować w zasilaczu regulowanym. W moim przypadku gdzie napięcie zmieniane jest skokowo jeszcze na upartego by się dało, trzeba byłoby przełączać zenerki współpracujące z tyrystorem.
  Tylko czy to ma sens? Moim zdaniem nie.
 • #39
  User removed account
  User removed account  
 • #40
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Czytam, czytam i właśnie doszedłem do wniosku że Kolega prosiaczekmalaryczny (jak sam napisał) czepia się dla samej przyjemności czepiania się.
  Nie wiem jak Autor tego tematu, ale ja zanim cokolwiek podłączę - sprawdzam jakie mam ustawione napięcie. Tak więc
  prosiaczekmalaryczny wrote:
  parę razy uszkodziłem 3S4T bądź 1R5T
  może to nie kwestia braku zabezpieczeń, a zwykłe niedbalstwo, roztrzepanie?
  Nie mierzmy innych podług siebie...
  A na serio, o ile cała rzecz rozbija się o możliwość uszkodzenia lampy poprzez zbyt duże napięcie żarzenia trzeba sobie wyrobić odruch prawidłowego ustawiania parametrów i sprawdzania samego siebie. Wystarczy. :)
 • #41
  User removed account
  User removed account  
 • #42
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Przed ludzkim błędem nie da się zabezpieczyć.
  Ja swojego zasilacza nie będę wyposażał w żadne dodatkowe zabezpieczenia poza tymi już istniejącymi (bezpieczniki oraz zabezpieczenie zwarciowe w zasilaczu wysokiego napięcia).
  LM317 ma wbudowane dość dobrze działające zabezpieczenia zwarciowe oraz temperaturowe. Może się uszkodzić 317, ano może - wówczas mówi się trudno. Za chwile okazałoby się, że w zasilaczu jest więcej zabezpieczeń niż samego zasilacza, nie mówiąc o trudnościach w wykonaniu zabezpieczenia dla każdego napięcia osobno. Każdy element można uszkodzić przez nieuwagę. Jak ustawię za wysokie napięcie żarzenia, to żadne zabezpieczenie nie pomoże.
 • #43
  Kjan
  Level 11  
  Wyrazy uznania za doprowadzenie projektu do końca, czyli zamknięcie wszystkiego w obudowie. Jedyny minus to niezgodność schematu z końcowym wykonaniem. Zrobienie biblioteki dla tranzystora w programie Eagle to góra 20 min. Osobiście, uruchamiając różne układy lampowe rzadko stosowałem transformator. Doświadczenie zdobyte przy naprawach odbiorników Pionier(uwaga do młodszych kolegów: fabryczne odbiorniki bez transformatora) pozwalało mi na bezpieczną pracę. Oczywiście nikogo nie zachęcam do takich eksperymentów!
 • #44
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Kjan wrote:
  Jedyny minus to niezgodność schematu z końcowym wykonaniem. Zrobienie biblioteki dla tranzystora w programie Eagle to góra 20 min.

  Można zrobić bibliotekę, tylko w sumie po co? IRFP450 jest w takiej samej obudowie jak IRFP240 - jedyne co jest inne to opis na schemacie (w sumie mogłem go zmienić). Ja zawsze tak robię, jak mogę wykorzystać istniejącą bibliotekę to to robię. Nie widzę sensu tworzenia kolejnych takich samych bibliotek ale z innym opisem.
  Tak samo jest ze wzmacniaczami operacyjnymi - typów jest kilka tysięcy, a i tak wszystkie mają ten sam układ wyprowadzeń. Zamiast tworzyć kilka tysięcy bibliotek, wystarczy więc jedna. :)

  Kjan wrote:
  Osobiście, uruchamiając różne układy lampowe rzadko stosowałem transformator. Doświadczenie zdobyte przy naprawach odbiorników Pionier(uwaga do młodszych kolegów: fabryczne odbiorniki bez transformatora) pozwalało mi na bezpieczną pracę.

  Ale Pionier to samodzielnie urządzenie. Ja chcę budować układy audio - przedwzmacniacze itp. Tu absolutnie nie wolno pominąć transformatora sieciowego. Ja też umiem bezpiecznie pracować z układami pod napięciem, ale nie o to chodzi.
  Chodzi o to, że do uruchamianego układu będzie podłączone jakieś urządzenie na wejście i na wyjście. Gdyby układ nie miał separacji galwanicznej, uszkodzenie któregoś z tych urządzeń murowane, nie mówiąc o tym że zapewne powodowałoby to zadziałanie RCD w instalacji elektrycznej.
 • #45
  vgw
  Level 15  
  Przeanalizowalem dokładnie układ zasilacza, właśnie takiego szukałem ( zakres regulacji, prąd wyjściowy ) ... nie znalazłem natomiast informacji jaką wartość powinien mieć potencjometr POT regulujący napięcie wyjściowe 100, 250, 500 kohm ?
  Zamierzam dodać również zasilacz napiecia ujemnego. Jak zbuduje zamieszcze schemat oraz fotografie.
 • #46
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Musiałem rozebrać zasilacz, z pomiaru miernikiem wychodzi 200k, oczywiście linia. Niestety gdzieś mi zginęły notatki z obliczeniami wartości elementów. Na chwilę obecną jedyna dokumentacja to jest ta, którą widać na forum (oraz oczywiście oryginał w Eaglu na komputerze).