Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OpenROV Trident - podwodny dron (Kickstarter)

farmerro 22 Wrz 2015 00:31 2832 4
 • OpenROV Trident - podwodny dron (Kickstarter)
  OpenROV Trident - podwodny dron (Kickstarter)
  OpenROV Trident - podwodny dron (Kickstarter)
  OpenROV Trident to dron przeznaczony do eksploracji podwodnego świata.

  Projekt OpenROV (Open Remotely Operated Vehicle) powstał w 2012 roku i dotyczył otwartej platformy podwodnych robotów. Pomysł był finansowany z poziomu serwisu Kickstarter. Autorzy udostępnili na licencji Open Source wszystkie pliki potrzebne do budowy własnego drona.

  Trident różni się od swojego poprzednika przede wszystkim wyglądem. W trakcie projektowania drona starano się dopracować wszelkie niedociągnięcia znane ze wcześniejszych wersji robotów. Urządzenie charakteryzuje się opływowym kształtem przez co jest szybsze i zwinniejsze, a zarazem pozwala na wykonywanie precyzyjniejszych ruchów. Trident posiada trzy silniki - dwa odpowiedzialne za ruch w płaszczyźnie poziomej oraz jeden umieszczony centralnie służący do sterowania głębokością zanurzenia. Na przedzie zainstalowano diody LED oraz kamerę HD, z której obraz przesyłany jest na żywo do urządzeń sterujących.

  Komunikacja z dronem odbywa się dwuetapowo. Trident jest połączony 25 metrowym (opcjonalnie 100m) przewodem z boją, która przy pomocy sygnału Wi-Fi komunikuje się z kontrolerem takim jak laptop czy tablet. Ze względu na słabą propagację fal radiowych w wodzie bezpośrednie połączenie bezprzewodowe z dronem jest niemożliwe. Sterowanie urządzeniem realizowane jest z poziomu interfejsu webowego, stworzonego przy użyciu technologii HTML5, WebRTC, WebVR oraz WebGL. Akumulatory LiFePO4 zastosowane w robocie pozwalają na ponad 3 godziny pracy. Projekt od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem - również i tym razem skorzystano ze sponsorowania przedsięwzięcia za pomocą platformy crowdfundingowej Kickstarter. Na dzień dzisiejszy kwota, jaką należy wspomóc kampanię, aby otrzymać drona wynosi $949 USD.

  Źródło:
  https://www.kickstarter.com/projects/openrov/openrov-trident-an-underwater-drone-for-everyone

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  farmerro
  Poziom 16  
  Offline 
  Specjalizuje się w: wszystkiego po trochu...
  farmerro napisał 342 postów o ocenie 182, pomógł 7 razy. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  treker
  Poziom 25  
  Może to czepialstwo, ale jakie tutaj ma sens nazewnictwo tego pojazdu podwodnego dronem?
 • #3
  orzech_u
  Poziom 15  
  Drony to nie tylko UAV.
 • #4
  treker
  Poziom 25  
  @orzech_u ok, ale w takim razie co konkretnie wyróżnia ten pojazd od zdalnie sterowanej łodzi podwodnej, że można nazwać go dronem?
 • #5
  tplewa
  Poziom 38  
  treker napisał:
  @orzech_u ok, ale w takim razie co konkretnie wyróżnia ten pojazd od zdalnie sterowanej łodzi podwodnej, że można nazwać go dronem?


  A co to jest dron ? Bo kiedys w modelarni to sie model latajacy, plywajacy itd. mowilo :)

  Projekt fajny tylko dziwi mnie to rozwiazanie z boja i WiFi... lepiej i latwiej juz bylo by chyba bezposrenio na kablu :) tak jak to robia i w profesjonalnym sprzecie...