Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skokowe sterowanie mocą LED

22 Wrz 2015 07:55 819 5
  • Poziom 18  
    Witajcie. Przybywam w pokoju z innego działu.

Potrzebuję wykonać dla siebie sterowanie mocą panela LED COB 12V/6W. Chcę sterować mocą skokowo tj. 0, 25%, 50%, 100% mocy po przyciśnięciu tylko jedno przycisku. W zasadzie tak jak to jest zrealizowane w latarkach.
    Proszę mi doradzić jak to zrobić w najprostszy sposób? Są do tego odpowiednie układy scalone?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Najprościej użyć mikrokontrolera, jakiegoś niewielkiego rzędu ATTiny i wgrać niewielki programik. Można też wykonać taki układ na popularnym scalaku 4017. Odpowiednio dobrać rezystory ograniczające prąd oraz tranzystory wykonawcze. Sterowanie za pomocą jednego przycisku podaje się na takt zegarowy tegoż scalaka.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Dzięki. Oczywiście myślałem o mikrokontrolerze, ale uważam że do takiego zastosowanie musi być coś "prostszego" i jednak jest.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Nie wiem czy nie dałoby się wykorzystać Timera 555 jeżeli chodzi o proste układy. Mówię o sterowaniu PWM, wypełnienie byłoby zadane przez np. cztery pozycje łącznika obrotowego/krzywka tj. każde wyjście miałoby różnie skonfigurowane rezystory i kondensatory i ustawiałoby to poszczególne wypełnienie na wyjściu timera. Polecam do tego celu program timer555 oraz zapoznanie się z książką Timer 555 w przykładach - Górecki. Jest to jednak mniej eleganckie rozwiązanie ze względu na użycie przełącznika obrotowego lub isostatu, ale wydaje się najprostsze.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    O ile kiedyś bym powiedział że uC do czegoś takiego to strzelanie z armaty do muchy to dzisiaj stwierdzam odwrotnie. Wykonanie takiej funkcjonalności na bramkach i analogach jest możliwe niemniej bezsensowne bo za 3zł masz Attiny13 który już nic więcej poza zasilaniem i tranzystorem mocy nie wymaga i się nadaje świetnie do takiej aplikacji.
  • Poziom 18  
    Dzięki wielkie. Przyjrzę się 4017, a skończy się zapewne na tym, że użyję Attiny13 :).