Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć dodatkowy wyłącznik różnicowoprądowy przy instalacji dwużyłowej ?

paweldre 22 Wrz 2015 11:41 2568 16
  • #1 22 Wrz 2015 11:41
    paweldre
    Poziom 5  

Witam,
    Mam pewną zagadkę dot. podłączenie różnicówki indywidulanie do ster bramy przez automat Faac.
    Ponieważ mam dom w którym nie ma instal. 3 przewodowej postanowiłem drobić indywidualnie układ do zabezpieczenia bramy.
    Pytanie do schematu jest takie czy uziom (2) (wykluczając, nie ma na tego (1)) zadziała z wyłącznikiem różnicowo-prądowym? Moja obawa jest taka, że ewentualny prąd w przypadku awarii pojawiających się w PEN zostanie uziemiony, ale nie wykaże tego różnicowa tak jak byłoby to w przypadku (1)?? Są to jakby dwa schematy, albo uziom jeden albo drugi, a chodzi i o miejsce w koryem uziom powinien się znajdować. Której rozwiązanie jest poprawne?
    Przeprasza z góry, że może to pytanie jest tak proste, ale ja nie jestem z wykształcenie elektrykiem czy praktykiem.

Z góry dziękuje za pomoc!
    Paweł

1 16
  • #2 22 Wrz 2015 12:08
    zbich70
    Specjalista elektryk

paweldre napisał:
    Której rozwiązanie jest poprawne?

Żadne. Nie możesz rozdzielić N na PEN i N.
    Zapoznaj się najpierw z tym: Link

0
  • #3 22 Wrz 2015 12:30
    paweldre
    Poziom 5  

OK a czy mógłbym Pani mi naszkicować jak to powinno wyglądać poprawnie w moim przypadku? Jak podłączyć dodatkowy wyłącznik różnicowoprądowy przy instalacji dwużyłowej ?

czy to nie jest takie sam układ?

Pozdrawiam i z góry dziękuje

0
  • #4 22 Wrz 2015 12:36
    zbich70
    Specjalista elektryk

Aby cokolwiek szkicować trzeba znać układ sieciowy. Kolega szafuje literkami N i PEN jakby były one równoznaczne.
    To w końcu na zasilaniu jest N czy PEN? Wiesz to, czy piszesz na chybił-trafił?

1
  • Pomocny post
    #5 22 Wrz 2015 13:07
    CYRUS2
    Poziom 36  

Ten punkt nie musi być uziemiony.
    Schemat jest poprawny. Pod warunkiem że masz w obiekcie PEN lub zerowanie.

0
  • #6 22 Wrz 2015 13:30
    paweldre
    Poziom 5  

Witam,
    Po co te nerwy :)
    Na centralka ma zaciski PE, N, L mnie chodziło o czy ten przewód PE mogę wpiąć do wyłącznika różnicowo-prądowego przed tym wyłącznikiem i jak dodatkowo co jest koniecznie uziemić układ.
    Albo moze inaczej. Co by się działo gdyby punkt uziemienia na rys z postu 2 był przesuniety w prawo na tym schemacie? Czy tzw róznicówka zadziała?
    Przepraszam za te oznaczenia.

0
  • #7 22 Wrz 2015 14:13
    zbich70
    Specjalista elektryk

paweldre napisał:
    Przepraszam za te oznaczenia.

Ale tu nie chodzi o to, jak oznaczysz, tylko co jest w rzeczywistości.
    W rzeczywistości może być przewód ochronno-neutralny PEN i wydzielenie z niego PE jest prawidłowe, ale równie dobrze może być przewód neutralny N i z niego PE nie można wydzielić.
    A jaki jest to przewód zależy od układu sieciowego dostarczanego przez dostawcę energii a nie jakie literki postawisz na schemacie.

0
  • #8 22 Wrz 2015 21:20
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

paweldre napisał:
    mnie chodziło o czy ten przewód PE mogę wpiąć do wyłącznika różnicowo-prądowego przed tym wyłącznikiem

Kolega zacznie pisać ze zrozumieniem, bo to co tu tworzy to beletrystyka.
    Pomijając literalność tekstu, to przewodu PE nie łączymy w RCD.

0
  • #9 25 Wrz 2015 10:30
    paweldre
    Poziom 5  

Witam, co nagle do po diable. Przepraszam. Z trafo wychodzi N, ale że tam jest uziemiany, wiec w praktyce jest PEN.

0
  • #10 25 Wrz 2015 14:23
    zbich70
    Specjalista elektryk

paweldre napisał:
    Z trafo wychodzi N, ale że tam jest uziemiany, wiec w praktyce jest PEN.

W układzie TT przewód N wyprowadzony z trafo jest również uziemiony i nie jest to PEN.

0
  • #11 25 Wrz 2015 14:23
    haneb
    Poziom 23  

paweldre napisał:
    Z trafo wychodzi N, ale że tam jest uziemiany, wiec w praktyce jest PEN.
    Pierwsza litera w nazwie układu sieciowego oznacza połączenie punktu neutralnego z ziemią.
    Druga litera oznacza sposób połączenia odbiorników z ziemią.

Mówimy o układach TN i TT.
    W obydwu punkt neutralny transformatora jest uziemiony, bo w obydwu są litery T czyli terre (ziemia).
    W pierwszym układzie odbiorniki łączymy z ziemią poprzez sieć zasilającą więc mamy w niej przewód PEN.
    W drugim łączymy bezpośrednio z ziemią więc w sieci zasilającej mamy tylko przewód N.

Dla przykładu, bo właśnie oglądałem projekty oświetlenia ulicznego w pewnym mieście.
    W układzie TN-C (została także wyliczona implementacja pętli zwarcia i sprawdzony warunek SWZ):
    Cytat:
    W linii nN oświetlenia zastosowano, jako środek ochronny od porażeń samoczynne wyłączanie zasilania w układzie sieci TN-C zgodnie z P SEP-E-001.
    Wysięgniki i zaciski górne słupów na każdym słupie należy połączyć np. przewodem
    YDY 3x2,5 mm2 bezpośrednio z przewodem ochronno-neutralnym linii. Po montażu
    linii należy sprawdzić skuteczność ochrony od porażeń poprzez wykonanie pomiarów.

W układzie TT:
    Cytat:
    W linii niskiego napięcia oświetlenia ulicznego zastosowano, jako środek
    ochronny od porażeń izolację podwójną w postaci zastosowania opraw w II klasie
    izolacji, wyizolowaniu wnętrza wysięgników rurowych za pomocą rur PCV, oraz
    zastosowaniu przewodów YDY o podwójnej izolacji.

0
  • #12 25 Wrz 2015 14:42
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

haneb napisał:
    W pierwszym układzie odbiorniki łączymy z ziemią poprzez sieć zasilającą więc mamy w niej przewód PEN.
    W drugim łączymy bezpośrednio z ziemią więc w sieci zasilającej mamy tylko przewód N.

Odbiorników nie łączymy z ziemią, w dodatku przez sieć zasilającą. Powyższe stwierdzenie jest bardzo nieprecyzyjne oraz niepoprawne technicznie.

-1
  • Pomocny post
    #13 25 Wrz 2015 14:46
    Wodnik-W8
    Poziom 16  

Witam. Przewód wychodzący z licznika do mieszkania nie może być przewodem N gdy nie ma przewodu PE. Musi to być przewód PEN. Przecież są w łazience chociażby i w kuchni gniazda z bolcem uziemiającym, to na pewno nie mogą być podłączone do przewodu N. pozdrawiam.

0
  • #14 25 Wrz 2015 15:20
    zbich70
    Specjalista elektryk

Wodnik-W8 napisał:
    Przewód wychodzący z licznika do mieszkania nie może być przewodem N gdy nie ma przewodu PE.

Naprawdę? To popatrz na rysunek d:
    Jak podłączyć dodatkowy wyłącznik różnicowoprądowy przy instalacji dwużyłowej ?

0
  • #15 25 Wrz 2015 15:21
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Wodnik-W8 napisał:
    Przewód wychodzący z licznika do mieszkania nie może być przewodem N gdy nie ma przewodu PE. Musi to być przewód PEN

Kolego nieprawda, od kilku postów koledzy próbują to wytłumaczyć autorowi. Więc poczytaj powyższe posty.

0
  • #16 25 Wrz 2015 16:05
    paweldre
    Poziom 5  

Witam
    Sprawdziłem przez elektryka, który pracuje w obsł. energetyce tej linii i powiedział mi, że jest to sieć L1, L2, L3 i PEN już z transformatora typu TN-C.

0
  Szukaj w 5mln produktów