Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mobilna stacja lutownicza

kmmepl 22 Wrz 2015 14:43 8040 16
  • Mobilna stacja lutownicza Chcąc lutować w miejscach pozbawionych napięcia sieciowego, musimy zdobyć sprzęt, który jest zdolny do bezprzewodowego grzania. Na rynku znajdziemy lutownice zasilane bateryjnie jednak ich jakość zostawia wiele do życzenia. Również możemy zakupić lutownice gazowe, które są świetne, lecz brak w nich dostatecznej kontroli nad temperaturą. Autor nie chcąc iść na kompromis zbudował mobilną stację lutowniczą, która używa tej samej elektroniki co tanie klony Hakko i może być zasilana z takich źródeł jak: ogniwa litowo polimerowe/jonowe, gniazdka samochodowe czy zasilacze ATX.

Sterownik temperatury

Jednym z największych wyzwań podczas budowy własnej lutownicy, jest zrobienie kontrolera temperatury. Tutaj konstruktor poszedł na skróty i użył gotowego układu prosto z Chin za cenę 25$. Moc znamionowa tego urządzenia to 60W, a napięcie wejściowe może być z zakresu od 10V do 22V (producent jednak rekomenduje źródło 19V 3A). Zakres temperatur podaje się na 200-480°C.

Kolba
    Za grzanie odpowiedzialna jest kolba HAKKO 907, którą można nabyć za niecałe 7$.

Przetwornica DC/DC
    Przetwornica step-up o mocy 150W i napięciu wejściowym 10-32V i wyjściowym 12-35V. Nadmiar mocy zapewnia dobry margines bezpieczeństwa dla całej konstrukcji.

Obudowa
    Obudowa została zrobiona z 3mm płyt MDF przyciętych na wymiar za pomocą wycinarki laserowej.

Wnętrze

Jak widać na poniższym zdjęciu wszystko zostało ciasno upakowane. Wyświetlacz 7 segmentowy został wylutowany i zamocowany na ściance za pomocą kleju na gorąco. Przyciski zostały przykręcone, a gniazdo din przyklejone.

Przód i tył

Na tyle urządzenia dodano różne gniazda, by można było używać wcześniej wspomnianych źródeł zasilania. Dodatkowo przy gniazdach bananowych dodano diodę, aby wyeliminować problem odwrotnej polaryzacji.

Mobilna stacja lutownicza Mobilna stacja lutownicza

Działanie urządzenia

źródło: http://hackaday.com/2015/09/16/a-diy-mobile-soldering-iron/

Fajne! Ranking DIY
  • #2 22 Wrz 2015 18:56
    Zygaqra
    Poziom 34  

Brak filtra na wyświetlaczu daje pole do popisu oczom ;-)

• #3 22 Wrz 2015 19:17
    skywalker2
    Poziom 11  

Pomysł zacny, eleganckie wykonanie. A najbardziej podoba mi się obudowa.

• #5 22 Wrz 2015 22:33
    Doctore.
    Poziom 18  

@tomybb niby dlaczego?
    Przecież gdy lutujemy coś to odłączamy to od zasilania, a wewnątrz tej stacji nie występują duże napięcia...

Pomysł fajny ale w step-up-ie tracimy sporo energii, chyba lepszym rozwiązaniem było by zastosowanie kilku ogniw litowych w szeregu.

• #6 23 Wrz 2015 08:21
    skywalker2
    Poziom 11  

tomybb napisał:
    Drewniana obudowa chyba jednak dość niebezpieczna, szczególnie w przypadku lutownicy.

Z pewnością autor nie będzie opierał rozgrzanej lutownicy właśnie o nią, służą do tego uchwyty, który nawet można przykręcić do obudowy.

• #8 23 Wrz 2015 12:41
    Rezystoreczek
    Poziom 20  

Ja bym dodał ładowanie na USB - 5V, ale nie wiem czy pobór prądu nie byłby zbyt duży :?: ale to byłoby praktyczne. Ogólnie projekt ładny. :D

• #9 23 Wrz 2015 13:24
    Radzio M.
    Poziom 32  

Rezystoreczek napisał:
    Ja bym dodał ładowanie na USB - 5V, ale nie wiem czy pobór prądu nie byłby zbyt duży :?: ale to byłoby praktyczne. Ogólnie projekt ładny. :D

Masz fantazję :D

• #10 23 Wrz 2015 16:09
    cheval de bataille
    Poziom 10  

@Rezystoreczek, @Radzio M. prąd ładowania zawsze można tak dobrać, by był akceptowalny przez port USB, kwestią jest to, jak długo takie ładowanie by wtedy trwało.

• #11 23 Wrz 2015 17:09
    ppc
    Poziom 15  

On tam używa akumulatora 1400mAh, chyba 4S. Ma on 20Wh. Popularne ładowarki do nowych smartfonow/tabletów dają 10W. Da się to w sensownym czasie naładować.

• #13 23 Wrz 2015 19:38
    elektryku5
    Poziom 37  

Za 7$ raczej nie jest to oryginalne Hakko, w ogóle wie ktoś gdzie można kupić oryginalne kolby/grzałki oraz groty?

kmmepl napisał:
    Jednym z największych wyzwań podczas budowy własnej lutownicy, jest zrobienie kontrolera temperatury.

Można to zrobić na wzmacniaczach operacyjnych, jak robi to wielu producentów i to niekoniecznie w tanich stacjach.

• #14 23 Wrz 2015 19:46
    Freddy
    Poziom 43  

Radzio M. napisał:
    Rezystoreczek napisał:

Masz fantazję :D
    Niby dlaczego ?
    Znakomita większość układów scalonych ładowarek ogniw litowych posiada dwa tryby DC/USB i sama obniża prąd pobierany do 500mA w trybie USB.

• #15 23 Wrz 2015 19:56
    kmmepl
    Poziom 12  

elektryku5 napisał:
    Za 7$ raczej nie jest to oryginalne Hakko, w ogóle wie ktoś gdzie można kupić oryginalne kolby/grzałki oraz groty?

Wydaje mi się, że ciężko na polskim rynku zdobyć oryginalne stacje lutownicze Hakko i akcesoria do nich. Jednak można je znaleźć na ebayu czy aliexpress.

• #16 24 Wrz 2015 00:50
    Venom007
    Poziom 27  

Panowie, a KIT AVT-987 będzie współgrał z tą przetwornicą?

• #17 24 Wrz 2015 23:17
    elektryku5
    Poziom 37  

Venom007 napisał:
    Panowie, a KIT AVT-987 będzie współgrał z tą przetwornicą?

Niezbyt, po pierwsze potrzebuje do pracy napięcie dodatnie i ujemne, po drugie sterowanie odbywa się na triaku...