Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja prądu ładowania prostownika

dzikidarek 22 Sep 2015 16:56 9804 10
e-mierniki
 • #1
  dzikidarek
  Level 8  
  Witam.
  Próbuję zmodernizować stary prostownik do akumulatorów samochodowych. Prostownik posiada sprawny mostek prostowniczy, amperomierz , transformator, żarówkę oraz potencjometr (1k) z rezysyorem (16 Ohm). Posiadał również 2 tranzystory (2N3055 a drugi raczej taki sam) ktore były połączone kolektorem. Za pomocą potencjometru i tranzystorów regulowało się prąd ładowania (0-5A). Niestety nie wiem jak dokładnie były podłączone tranzystory, stąd moje pytanie.
  1. Czy mógłby ktoś narysować mi schemat jak połączyć ten układ, żeby dało się regulować prąd ładowania, ewentualnie doradzić jakie tranzystory powinienem zakupić ( mam 1 i nie wiem czy jest sprawny ) ?
  2.Czy w takim układzie dało by się zastosować jakiś prosty układ automatycznego zaprzestania ładowania po osiągnięciu przez akumulator napięcia około 14,4 V(napięcie ustawiane za pomocą potencjometru) (bez stosowania płytki drukowanej)?
  Pozdrawiam
 • e-mierniki
 • #2
  Ricoh_220

  Level 37  
  Piszesz "próbuję zmodernizować". I ok, ale pokarz zdjęcia tego co masz bo nie wiemy co modernizować.
 • e-mierniki
 • #4
  Ricoh_220

  Level 37  
  Na początek oczyściłbym to. Wygląda że z tego można wykorzystać trafo (podaj jego napięcie na stronie wtórnej). Oraz mostek prostowniczy wskaźnik również jednak resztę budował bym od zera zwłaszcza jak potrzeba zabezpieczenie.
  Może któryś z kolegów zna ten model i powie coś więcej?
 • #5
  dzikidarek
  Level 8  
  Ok, czy mógłbyś doradzić w jaki sposób sterować natężeniem prądu oraz zabezpieczyć przed przeładowaniem ?

  Dodano po 19 [minuty]:

  Napięcie na wyjściu po za mostkiem prostowniczym wynosi około 15,6 V.
 • Helpful post
  #7
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Poczytaj posty na forum, było to wielokrotnie 'wałkowane', póżniej pytaj!
 • #8
  dzikidarek
  Level 8  
  Hart3, nigdy nie tworzyłem realnych układów tranzystorowych dlatego pytam:
  1. Czy tranzystory 2N3055 (NPN) nie powinny być sterowane plusem (plus na bazę ) i przewodzić minusa (od kolektora do emitera) ?
  2. Czy da się sterować tak tranzystorem, że im wyższe dostaje napięcie na bazę tym większy prąd przesyła? Czy mógłbyś trochę mi to rozjaśnić ?

  3. Czy jest jakieś równie proste rozwiązanie dzięki ktoremu można było by sterować prądem ładowania, a mogło by być lepsze ?
  4. Czy polecił byś jakiś układ zabezpieczający przed przeładowaniem?

  Dziękuję za poświęcony czas i pomoc. Pozdrawiam.
 • #9
  Krzysztof Gustaw
  Level 23  
  Witam!
  1. Tranzystory 2N3055, tak jak wszystkie tranzystory bipolarne npn steruje się plusem na bazę, plus na kolektorze a minus na emiterze.
  2. Sterowanie tranzystorem bipolarnym polega na manipulowaniu prądem bazy, a nie napięciem baza - emiter. Sterowanie napięciem z kolei dotyczy tranzystorów unipolarnych (FET, MOS itp).
  3. Skoro napięcie na wyjściu prostownika wynosi, jak piszesz, ok 15,6 V dotyczy to chyba wartości skutecznej (nie widziałem na zdjęciach kondensatora elektrolitycznego. Zatem napięcie szczytowe wynosi ok 15,6V * 1,41. Podrzucam zatem sporządzony ad hoc schemacik regulatora natężenia prądu. Jeśli będziesz zgrywać wskazania amperomierza prostownika z potencjometrem, to przy pomiarze prądu wyjściowego użyj miernika z możliwością pomiaru "True RMS".
  4. No cóż, przy sprawnym akumulatorze ołowiowym 12V, jeśli napięcie wyjściowe prostownika nie przekracza wartości 14,5 to akumulator sam się "broni" przed przeładowaniem.
  Regulacja prądu ładowania prostownika
 • #10
  aksakal
  Tube devices specialist
  Warianty schematów podobnych prostowników dla ładowania akumulatorów.
  Regulacja prądu ładowania prostownika Regulacja prądu ładowania prostownika Regulacja prądu ładowania prostownika
  W schematach są wykorzystane tranzystory P - N - P . Przy użyciu tranzystorów N - P - N należy zmienić biegunowa diod prostownika . Na schemacie , gdzie jest wykorzystany kondensator po mostku błąd - nieprawidłowo jest wskazana biegunowa kondensatora . Usterka wszystkich podobnych schematów - znaczne grzanie tranzystorów , co wymaga stosowania dużych radiatorów . W schematach , w których w roli prostownika jest wykorzystana 1 dioda jego można zamienić mostkiem . Przy ładowaniu na początku należy ustalić końcowe napięcie , a potem podłączyć akumulator . Przy zwiększeniu napięcia akumulatora do ustalonego znaczenia prąd ładowania obniży się praktycznie do 0.
 • #11
  dzikidarek
  Level 8  
  Dziękuję za pomoc! Schemat użytkownika Hart3 okazał się skuteczny. Pozdrawiam