Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus N71jq - laptop gaśnie ,temperatura płyty 100 stopni

22 Wrz 2015 17:09 1329 21
  • Poziom 8  
    Witam ,problem zaczął sie niedawno. Najpierw laptop zaczął się gasić podczas pracy ,później odkryłem że większość gier ma duuużo mniejszy fps. Następnie zaczęły pojawiać się problemy z włączeniem, dioda w około włącznika świeciła się jak również ledy pod touchpadem ,i nic więcej sie nie działo. Teraz laptop włącza sie normalnie ,ale od samego początku i wciąż towarzyszy temu maksymalny obrót wiatraka ,do tego zauważyłem ,że temperatura płyty głównej THRM wynosi 96 stopni w idle. Dodam jeszcze ,że niedawno było w nim wymieniane gniazdo zasilania i HDD :cry:
  • Spec od komputerów
    A kiedy była konserwacja chłodzenia?
  • Poziom 8  
    Jeśli chodzi o czyszczenie wiatraka i wymiane pasty to tydzien, dwa temu. Pasta to arctic mx-2. Dzisiaj próbowałem odpalić grę, na ekranie wywaliło mozajkę, a wczoraj po podłączeniu telefonu pod usb 3.0 myszka na ekranie zaczęła sie zacinać.
    Zauważyłem tez, iz pomimo 4gb ramu wykrywa tylko 2gb, a temperatura procesra, dysku i grafiki jest w normie.
  • Spec od komputerów
    Saajrus napisał:
    J Dzisiaj próbowałem odpalić grę, na ekranie wywaliło mozajkę

Grafika kończy żywot.
  • Poziom 8  
    Hm, a jest ktos w stanie powiedziec czy to laptop hybrydowy, czy ma osobno mostek północny? Oraz ile w rzetelnym serwisie bedzie kosztowac, rebaling lub wymiana(radek 5730) i czy ten zabieg bd warty zachodu
  • Spec od monitorów
    Podaj pełną nazwę laptopa?
    np. Asus N71JQ-TY002V
    wtedy ten model to Intel Core i7-720QM + gpu: ATI Radeon HD 5730/ seria 5xxx
  • Poziom 30  
    Tylko wymiana na nowy układ, żaden reball !.
    Koszta są zależne od układu.
  • Poziom 8  
    Model to n71jq-TY032 ale specyfikacje te same Intel Core i7-720QM + gpu: ATI Radeon HD 5730/ seria 5xxx
    Traz tylko świetnie jesli ktos jest zarysowac koszt wymiany :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Spec od komputerów
    Saajrus napisał:

Traz tylko świetnie jesli ktos jest zarysowac koszt wymiany :D

Około 500.
  • Poziom 8  
    Daje rade, po takim zabiegu lapop od tej strony będzie 'jak nówka' , czy lepiej juz zacząć rozglądać sie za czymś nowym?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Spec od monitorów
    Patrząc na parametry kol. Twojego modelu i cenę nowego Link to sugerowana cena za naprawienie MB jest do przyjęcia.

Tylko, że kol. autor napisał:
    Cytat:
    wciąż towarzyszy temu maksymalny obrót wiatraka ,do tego zauważyłem ,że temperatura płyty głównej THRM.....
    było w nim wymieniane gniazdo zasilania i HDD

Trzeba mieć na uwadze takie pojęcia jak PCIe, Prochot, THERMTRIP, thermal sensor

Procesor z PCH po szynie PCIe komunikuje się na "temat temperatury", jeśli "pakiety" nie te, to jest aktywowana PROCHOT# (Processor Hot) i wentylator startuje na max.obroty, dalej ... jesli ok. sygnał THERMTRIP# (Thermal Trip) i zmniejsza obroty
    * czyli PROCHOT#, wymusza FAN na maxa

(':!:') Bez pomiarów to dla mnie kol. masz problem z Biosem!?*standartowe uszkodzenie związane z wymiana Bios w Asus oststnimi czasy?

Chipset HM55
    Cytat:
    The PCH receives the display data over the Intel processor FDI and transcodes the data as per the display technology protocol and sends the data through the display interface (LVDS, VGA i HDMI)

*dane graficzne z procesora po szynie FDI przetwarzane w HM55 i dalej na interface (LVDS, VGA i HDMI)
    Dla tej serii modeli MB opisywano jako
    Cytat:
    PN 60NX0MB1000 C02 N71VN 69NOG5M10C02
    PN 60NXGMB1000 D01 N71JA 69NOGLM10D01
    ......................... other (jv, vg) 69NOHQM10C05

Asus N71jq - laptop gaśnie ,temperatura płyty 100 stopni

Nowa płyta z Chin pod model N71jq to 155.$ Link
  • Poziom 30  
    Robocizna 200-300 zł układ 200zł.
    6 miesięcy gw na układ.
    Laptop będzie chodził dobrze. Na pewno przez okres gw.
    Sprawdź sobie jeszcze dysk twardy, czy nie jest uszkodzony bo przy wysokich temperaturach często się zdarza iż dyski lubią się przekręcić.
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    ,temperatura płyty 100 stopni... temperatura płyty głównej THRM wynosi 96 stopni w idle

Cytat:
    iz pomimo 4gb ramu wykrywa tylko 2gb, a temperatura procesra, dysku i grafiki jest w normie.

To są wskazania temperatury z czego? jaki program to raportuje ?
    Czy wyczuwasz to palcami przez obudowę?
  • Poziom 8  
    Te temperatury są wyświetlane w HWmonitor i w evereście. Namacalnie przy radiatorze wcale tego nie czuć, pamiętam kiedy przed wymianą pasty na procesorze były takie temp, to po 5 min parzył, teraz nie ma takich efektów.
    Lisek, ciężko mi przetworzyć to co napisałeś, ale sugerujesz zakupienie nowej płyty zamiast naprawy? Przecież te płyty nie są nowe tylko z demontażu i maja po półtora miesiąca gwarancji.
    Dysk sprawdzałem, wszystko z nim ok ;)
  • Spec od monitorów
    Ja kol. nie sugeruję kupna nowej płyty, pokazałem tylko jej cenę (nowa) w stosunku do kosztów naprawyMB .
    Wg. mnie kol. znajdz kogoś z forum (ogłaszaja się ) lub dobry serwis ....
    Naprawę zacznij od wymiany Bios na dobry , właściwy dla danej płyty > tak jak napisano na niej.

Zobacz co masz po innych wyj. sygnału : BGA, HDMI !
  • Poziom 8  
    Asus N71jq - laptop gaśnie ,temperatura płyty 100 stopni to z przed chwili podczas próby zgrania muzyki, z podłączonym monitorem pod hdmi.
    Lisek mam juz jeden servis z dobrą opinią na oku

Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

Ok oddalem laptopa do servisu, koszt 450-500zl, zastanawia mnie tylko fakt, iz pani servisant stwierdzila, ze granie bd musiał sobie odpuścic bo sytuacja sie powtorzy, rzeczywiście moze tak byc? I jeszcze jedno pytanko, jak sie imo ma fakt, ze laptop nie widzi jednej kosci ramu, do padnietego ukladu grafiki?
  • Spec od komputerów
    Saajrus napisał:
    zastanawia mnie tylko fakt, iz pani servisant stwierdzila, ze granie bd musiał sobie odpuścic bo sytuacja sie powtorzy

Pewnie rebala chcą zrobić.
    Saajrus napisał:
    rzeczywiście moze tak byc?

Nie.
    Saajrus napisał:
    I jeszcze jedno pytanko, jak sie imo ma fakt, ze laptop nie widzi jednej kosci ramu, do padnietego ukladu grafiki?

To już inna usterka.
  • Poziom 8  
    Bedzie sie dalo sprawdzic, czy chip zostal wymieniony na nowy, czy to tylko reebal?
    Sprawa jest o tyle ciekawa ze mialem pc z identycznymi problemami (spadek fps, blue screeny, zacinający sie kursor i nieodczytywanie drugiej kosci ram), a pomimo wymiany grafiki na nową problem wciąż pozostawał.
  • Spec od komputerów
    Saajrus napisał:
    Bedzie sie dalo sprawdzic, czy chip zostal wymieniony na nowy, czy to tylko reebal?

Oczywiście.
    Fotkę układu sobie zrób.
  • Poziom 8  
    Juz oddalem laptopa, ze kurde wczesniej nie pomyslalem...