Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa głośnika przenośnego

grzesiu128 28 Wrz 2015 14:44 5607 47
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    grzesiu128 napisał:
    Tylko o jakiej pojemności kupić akumulator?
    Im większa, tym dłużej można będzie grać bez doładowywania. Ale - im większa pojemność, tym większy ciężar. Zastanów się co ważniejsze. Mobilność (więc i wymiary zewnętrzne i ciężar), czy długa praca.
    No i pamiętaj, że musisz mieć czym taki akumulator ładować....
    footmanx
    Poziom 10  
    A ile czasu ma grać? Ile ma ważyć i kosztować? Szczytowy pobór dla w.w. będzie w granicach 1A. W teorii 1Ah zagra przez 1 godzinę przy poborze 1A. Mój akumulator 7Ah waży 2-3kg.

EDIT
    Chcesz konkrety? Opisz co chcesz osiągnąć bo to staje się irytujące. Jak bardzo ma być mobilny (waga) jak głośno grać (moc), jaki masz budżet i co już masz.
    grzesiu128
    Poziom 6  
    6 Ah pewnie starczy jeśli chodzi o kompromis pomiędzy masą wymiarami a długością grania.
    Polećcie mi jakiś zestaw wzmacniacz + Akumulator z sklepu z tamtymi wcześniejszymi wzmacniaczami.
    Ma głośno grać, może ważyć i 10 kg, mam głośniki i materiały na obudowę, kable. Budżet będzie około 200-300 zł.
    footmanx
    Poziom 10  
    6Ah? przygotuj się na 5kg pudło.

BRAWO, zmiana założeń w lot i informujesz dopiero teraz. Wzmacniacz 4x40W z avt za 30zł, 7,2 ah 12V żelowy aku + prostownik do żeli (30 + 20zł).
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    grzesiu128 napisał:
    Polećcie mi jakiś zestaw wzmacniacz
    Podałem swoje propozycje i opinie.
    Akumulator musisz wybrać samodzielnie mając na względzie konieczność ładowania.(Li-Jon nie naładujesz ładowarką samochodową na przykład)
    grzesiu128
    Poziom 6  
    Footmanx, po co wzmacniacz 4 x40? Przecież mam tylko 2 głośniki, i to max 30 W.
    392816, w wzmacniaczu 2x5 w dokumentacji jest napisane, że napięcie wejściowe nie może przekroczyć 8V.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    grzesiu128 napisał:
    w dokumentacji jest napisane, że napięcie wejściowe nie może przekroczyć 8V.

Cytuję z opisu tegoż wzmacniacza:
    "...Dużą
    zaletą układu jest szeroki zakres
    napięcia zasilania od 10 V do 32 V..."
    8 V to maksymalne napięcie WEJŚCIOWE (sygnału) a nie zasilania!
    grzesiu128
    Poziom 6  
    Czyli wzmacniacz 2x5 w połączeniu z dwoma akumulatorami 12v podłączonymi na 24v będzie grało ładnie?
    Jakich kabli używać do lutowania, miedzianych ?
    footmanx
    Poziom 10  
    grzesiu128 napisał:
    Footmanx, po co wzmacniacz 4 x40? Przecież mam tylko 2 głośniki, i to max 30 W.

Bo chciałeś konkret, używałem tego wzmacniacza i jak na tą cenę był bardzo zadowalający, wszystkich kanałów nie musisz wykorzystać, grać pełną parą nie możesz bo zniszczysz głośniki (na tej impedancji, 14V i sygnale z telefonu nie będzie grał pełnych 40W). Kolejną zaletą jest prostota i kompletny kit do lutowania.

Edit
    Podsumowując - kupujesz kit, akumulator + jego ładowanie, głośnik. Dorabiasz jacka, wkładasz w obudowę, zarabiasz konektory, spinasz razem i gra. Różnica w cenie tych wzmacniaczy 35 a 20zł. Wybór należy do ciebie. Dodam, że te wzmacniacze są dość delikatne: zostawiłem znajomemu do rana i nie przetrwał próby (nie)trzeźwości. Budowa głośnika przenośnego
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    grzesiu128! Mylisz, się kiedy mówisz, że wzmacniacz 3W nie podchodzi ponieważ przeznaczony dla głośników 4Ohm!!! Przy użyciu głośników 8 Ohm zmaleje tylko moc wyjściowa wzmacniacza do 1,5-2W. Lecz to będzie miało mało zauważalny wpływ na głośność. Za prawami akustyki i właściwościach ludzkiego słuchu, dla zwiększenia dźwiękowej presji ( głośność ) do 2 razy, moc wzmacniacza należy zwiększyć do 10 razy . Który sens zwiększać moc do 15W i dla zasilania wykorzystać akumulator, który należy nosić w torbie za barami czy wozić jego na wózku.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Żeby na głośniku 8Ω uzyskać 30W, potrzebna jest amplituda napięcia 22V - tyle może dać układ mostkowy zasilany z 24V, albo single-ended push-pull zasilany z 46V (albo +-23V). Więc raczej nie ma obawy o to, że wzmacniacz da za dużą moc, jak mu nie dasz zbyt dużego napięcia. Do rozważenia: układ mostkowy zasilany z 12V (moc około 6W) - bo po co nosić dwa akumulatory? TDA2822 można zasilać napięciem do 15V, więc akumulator 12V będzie w sam raz; konieczny będzie porządny radiator i nieco ostrożności - przy złośliwym sygnale moc strat może przekroczyć 6W, TDA2822 tego nie wytrzyma (bezpieczniej byłoby zasilać go napięciem do 11V).

To gdzie sens? Zasilać z 12V, ale lepiej nie, bo się spali? A co na to datascheet? Dane (moce via zasilanie) są ogólnie dostępne...
    _P_
    aksakal
    Jak to często bywa na forum omawianie tematu powolne lecz pewnie przekształca się na absurd . Przeczytajcie nazwę tematu autora !!! Głośnik przenośny . A teraz już doszło do propozycji wzmacniaczy 30W . Jeszcze trochę czasu i postąpi propozycja wzmacniacza 100 - 200W , kupić samochód czy , co najmniej , motocykl i wozić na przyczepie akumulatory dla impulsowego zasilacza . Pytanie do autora tematu - sam znasz czego chcesz ?.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Chyba nieuważnie przeczytałeś, co napisałem - piszę, że niełatwo przekroczyć dopuszczalną moc głośnika, ale proponuję znacznie mniejszą moc - taką, jaką można uzyskać używając jednego akumulatora 12V bez podwyższania napięcia przetwornicą (swoją drogą, przetwornica byłaby raczej za trudna dla początkującego).
    footmanx
    Poziom 10  
    Zdaje się, że to była tylko ogólna uwaga.
    aksakal
    Kolega, _ jta _! Przepraszam, że mnie nieprawidłowo zrozumiałeś! Miałem na myśli nie twój post#44.
    NIXIE_123
    Poziom 29  
    Ja swój głośnik zrobiłem za 0 zł. Wzmacniacz wyciągnąłem z głośników komputerowych (zasilanych z 230V AC), akumulatorki z wkrętarko-wiertarki głośnik obojętnie jaki i gra i hula. Obudowa z paneli podłogowych.
    Wystarczyło wpiąć się akumulatorkami za mostek prostowniczy i w ten sposób zastąpiłem zasilanie sieciowe.

Potem go rozbuduje o moduł bluetooth i dam ogniwa 18650 bo obecne z wiertarki są kiepskie
    grzesiu128
    Poziom 6  
    Zadecydowałem, dziś zamawiam wzmacniacz 2x5 W i do tego akumulator 12v. Narazie jeden, ale zrobię obudowę z możliwością wsadzenia 2 akumulatorów. No i kabelek jack 3.5 mm oczywiście.

/////////////////

Jakby ktoś się interesował to głośnik już dawno złożony :D ( październik 2015), jutro wrzucę zdjęcia.