Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa głośnika przenośnego

22 Wrz 2015 21:18 5511 47
  • Poziom 6  
    Witam
    Parę dni temu zobaczyłem u kumpla mały głośnik przenośny ( wymiary szklanki, 1W czy coś koło tego). Po paru minutach stwierdziłem że też taki sobie zrobię ;)
    Przejdźmy do rzeczy. Ze starego radia, w którym można było podłączyć pendrive wyciągnąłem głośnik no name o mocy 4.5 W i rezystencji 8Ω. I teraz pytanie. Co z elektroniki potrzebuję żeby zbudować taki głośnik? Wiem, że jest potrzebny głośnik, wzmacniacz, pewnie trochę kabli. Co jeszcze ?

Głośnik byłby podłączony do MP3 albo telefonu.
    Czy jest taka możłiwość żeby wsadzić 2 głośniki do jednej obudowy i podpiąć pod jedną baterię/ akumulator ?
    Wszystkie potrzebne narzędzia i ich podstawową obsługę typu lutownica itp ogarniam.
    Dodam, że w temacie głośników mam małe doświadczenie, moim największym "osiągnięciem" było podłączenie radia do subwoofera i wzmacniacza w busie :D
  • PCBway
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Polecam przejrzenie działów DIY Konstrukcje/Akustyka.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Potrzebny akumulator dla zasilania i prostownik dla ładowania tego akumulatora . Od pojemności akumulatora będzie zależał czas nieprzerwanej pracy wzmacniacza . Wariant schematu na http://cdselectronics.com/kits/stereo%20amp.htm Napięcie zasilania może być w granicach 3 - 12V . Przy obniżeniu napięcia zmniejsza się wyjściowa moc .
  • Poziom 6  
    A jaki głośnik konkretnie polecacie ?
  • Pomocny post
    Ten, który masz - 4,5W 8Ohm.

Dodano po 13 [minuty]:

Jeśli dla wzmacniacza wykorzystać mostowy schemat, to wyjściowa moc wezbierze nie mniej niż do 2 razy, lecz wezbierze i prąd skonsumowany od akumulatora.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    grzesiu128 napisał:
    Ze starego radia, w którym można było podłączyć pendrive wyciągnąłem głośnik no name o mocy 4.5 W i rezystencji 8Ω. I teraz pytanie. Co z elektroniki potrzebuję żeby zbudować taki głośnik? Wiem, że jest potrzebny głośnik, wzmacniacz, pewnie trochę kabli. Co jeszcze ?

Głośnik byłby podłączony do MP3 albo telefonu.
    Czy jest taka możłiwość żeby wsadzić 2 głośniki do jednej obudowy i podpiąć pod jedną baterię/ akumulator ?

Do Twojego głośnika (8 Ohm/4,5W( można zastosować wzmacniacz taki, jak podany w linku powyżej, ale najlepiej gdyby taki głośnik pracował ze wzmacniaczem TDA2822 w układzie mostkowym tak, jak to pokazano na schemacie poniżej. Moc wyjściowa takiego wzmacniacza wynosi wtedy około 3W przy zasilaniu +9V.
    Trzeba jednak do każdego kanału L i P zastosować dwa takie wzmacniacze TDA2822.
    Wzmacniacz TDA2822 w układzie mostkowym (BRIDGE) :
    Po=2,7...3,2W - Us=9V, RL=8 Ohm
    Po=0,9...1,35W - Us=6V, RL=8 Ohm
    Po=1W - Us=4,5V, RL=4 Ohm

• Pomocny post
    Dziwo z tego Linka to i jest praktycznie ten wariant , który ci był polecany . Wybór akumulatora- to kompromis . Więcej rozmiary - więcej pojemność - ale i więcej gabaryty i waga . Uwzględniając , co pobor pradu wzmacniaczem od akumulatora niezbyt duży ( przy średniej głośności 0,3 - 0,5 А ) akumulator 4 A/h zabezpieczy nieprzerwaną pracę wzmacniacza nie mniej 5 - 6 godzin ( zależnie od głośności ) . Orientuj się na swoje żądania stosunkowo konkretnych warunków użycia głośnika . Myślę, ciebie niezupełnie usatysfakcjonuje perspektywa nosić akumulator w torbie za plecami . Toż powtórzę - to kompromis.
  • Poziom 6  
    Głośnik może ważyć i 10 kg, żeby tylko jakoś grał :D
    A czy w tym wzmacniaczu jest już kabelek z Jackiem 3.5 mm czy trzeba kupić końcówkę i kabelek?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    grzesiu128 napisał:
    czy w tym wzmacniaczu jest już kabelek z Jackiem 3.5 mm czy trzeba kupić końcówkę i kabelek?
    A co pisze sprzedawca?

napisał:
    Zestaw zawiera płytkę PCB oraz schemat.

Ani sowa o kablu ale ani słowa też o elementach... Tak więc musisz dokupić i elementy i kabel i na dodatek samodzielnie wszystko polutować.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Radio, z którego wyciągnąłeś głośnik z pewnością ma wzmacniacz, wejścia na pendrive, i tak dalej. Nie prościej byłoby wyjąć elektronikę z radia i wstawić ją po prostu do nowej obudowy?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    NIXIE_123 napisał:
    . Nie prościej byłoby wyjąć elektronikę z radia i wstawić ją po prostu do nowej obudowy?
    A jeszcze prościej zostawić jak jest i korzystać ;) Pod warunkiem, ze cała reszta jest sprawna...
  • Poziom 6  
    Wszystko oprócz głośnika leży na złomie, dlatego chcę kupić nowy wzmacniacz itp
    Można dostać taki gotowy wzmacniacz z elementami, wyjściem jack itp. ?
    a-118-mini-wzmacniacz-stereo-2x1w-z-tda2822-
    Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Taki wzmacniacz będzie ok? Ciężko jest złożyć taki zestaw?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    grzesiu128 napisał:
    Taki wzmacniacz będzie ok?
    Zestaw ten jest zbudowany jako stereofoniczny (ma dwa kanały, każdy po ok. 1W) Byłby dobry gdybyś miał drugi taki sam głośnik (?), inaczej druga połówka "leżałaby odłogiem" - chyba, ze wyprowadziłbyś dodatkowe gniazdo do podłączenia zewnętrznego drugiego głośnika.
    grzesiu128 napisał:
    Ciężko jest złożyć taki zestaw?
    Mając lutownicę i umiejętności lutowania - nie. Myślę, że jeśli jest to układ do montażu (a tak przynajmniej wynika z opisu) powinna być też tam i instrukcja/schemat, więc wystarczy się o nią oprzeć przy montażu.
  • Poziom 6  
    Będąc w garażu dostrzegłem jakiś stary zestaw głośników :D Od razu rozebrałem te mniejsze i wyciągnałem głośniki. Mam 3 głośniki, 2 o oznaczeniu 8 Ω i max 30W. Drugi też niby 8 Ω i max 30 W ale jest większy.
    Tak to się prezentuje.
    I teraz pytanie: Jaki akumulator i wzmacniacz do takiego seta ?
    Pewnie pasowałoby dać dwa akumulatory 12v podpięte równolegle, żeby zaraz nie przestały grać.
  • Poziom 43  
    grzesiu128 napisał:
    ale jest większy.
    Wbrew pozorom to może być taki sam głośnik, tylko z założonym na magnes ekranem magnetycznym (stosowane były takie głośniki np. w TV kineskopowych, gdzie zewnętrzne pole magnetyczne wpływało na jakość obrazu na kineskopie).
    W takim razie - mając dwa takie same głośniki możesz wykorzystać ten układ z usuniętego (słusznie zresztą) linku. A co do zasilania - zależy jaki masz (masz zamiar mieć) akumulator. Przy PEŁNEJ mocy 2x1W układ pobierać będzie tyle mocy co (mniej więcej, bo wzmacniacz część dostarczonej energii musi wytracić w postaci ciepła) 3 - 5 watowa żarówka. Jednak taka sytuacja (pełne 2x1W mocy) występuje jedynie w teorii - praktycznie, ponieważ sygnał muzyczny ma charakter "impulsowy/zmienny" rzeczywisty pobór mocy będzie mniejszy - nie powinien przekraczać 2 W przy pełnym (bez zniekształceń) wysterowaniu.
    Akumulator o pojemności 1,2Ah i napięciu 6V (więcej ten układ nie wytrzyma!) może więc starczyć na dość długo (kilka godzin).
    Dla wykorzystania pełnego potencjału (dla głośników 8 omów) wypadałoby zasilać ten wzmacniacz napięciem 9V ale taki akumulator trzeba by składać z pojedynczych ogniw (lub "upolować" taką baterię np, z wkrętarki akumulatorowej).
  • Poziom 6  
    Podsumowując, muszę kupić wzmacniacz 2x1 W (Przy wykorzystaniu dwóch głośników) i kabel jack 3.5 mm. Tylko jaki ten kabel kupić - jack 3.5 mm i na drugim końcu dwa cinche czerwony i biały, a potem przecięłoby się ten kabel np. w połowie i przylutowało do wzmacniacza? Jeśli się mylę to proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Tak, można przeciąć i przylutować do wzmacniacza :)
  • Poziom 43  
    NIXIE_123 napisał:
    Tak, można przeciąć i przylutować do wzmacniacza
    Wygodniej by było dać gniazda sygnałowe (czincz/RCA) - wtedy możesz podłączać praktycznie każde żźródło z takim i wtyczkami, a do korzystania np. z telefonu kabel 2xRCA z jednej a z drugiej mini Jack stereo.
    O tyle wygodnie też, że nie plącze się przy kolumnie żaden kabel, co może być kłopotliwe przy przenoszeniu (a przecież o to chodzi w tego typu konstrukcji).\

P.S. Oczywiście gniazda podłączone do wejść wzmacniacza...
  • Poziom 6  
    A czy trzeba przymocować potencjometr? Jeśli tak to jak i gdzie?
    A wzmacniacz to ma być taki mały, 2 x 1 W? Przecież na głośnikach jest napisane max 30 W.
  • Poziom 43  
    grzesiu128 napisał:
    A czy trzeba przymocować potencjometr?
    A jak myślisz? Ma sobie luźno latać wewnątrz?
    Chyba, ze pytasz o to, czy można dać do tego wzmacniacza dodatkowy potencjometr, żeby można było regulować czułość - Jeśli tak ; Odpowiedź brzmi: Można.
    grzesiu128 napisał:
    A wzmacniacz to ma być taki mały, 2 x 1 W? Przecież na głośnikach jest napisane max 30 W.
    No właśnie MAX 30 W. A oznacza to, że głośnik może MAKSYMALNIE przyjąć 30W (a i to tylko przez króciutką chwilę), nic się nie stanie, jak dostanie mniej.
    DOSTANIE - bo to wzmacniacz decyduje o wartości mocy.
  • Poziom 6  
    Chodziło mi o to, czy muszę dolutować do obwodu potencjometr jeśli nie ma go w wzmacniaczu który kupiłem. Dziękuję za pomoc :D
  • Poziom 43  
    398216 Usunięty napisał:
    Chyba, ze pytasz o to, czy można dać do tego wzmacniacza dodatkowy potencjometr, żeby można było regulować czułość - Jeśli tak ; Odpowiedź brzmi: Można.
  • Poziom 6  
    Może być taki zestaw :
    -Miniaturowy, stereofoniczny wzmacniacz o mocy 2x3W
    -akumulator 6v 4.5 Ah
    -kabel jack 3.5mm i 2 cinche
    -2 gniazda sygnałowe
    ?
    Czy coś zmienić/dokupić?
    Jutro pewnie będę zamawiał potrzebne rzeczy więc napiszę materiały i kosztorys.
  • Poziom 43  
    grzesiu128 napisał:
    Miniaturowy, stereofoniczny wzmacniacz o mocy 2x3W
    JAKI?
    grzesiu128 napisał:
    -akumulator 6v 4.5 Ah
    Skąd masz pewność, że będzie pasować do tego wzmacniacza powyżej? Jest to jakiś kompletny zestaw?
    grzesiu128 napisał:
    Czy coś zmienić/dokupić?
    Potencjometr... ;)

Lutownicę, cynę masz oczywiście.
  • Poziom 6  
    O taki:
    Link
    Jeśli jest zły to proszę o link do jakiegoś dobrego (najlepiej z tego samego sklepu, jedna przesyłka, mniejsze koszta itp)
    Po co potencjometr? Nie wystarczy zmiana głośności w telefonie?
    PS. Co sądzicie o takim połączeniu :
    Link
    +
    Akumulator 12v
    ?
  • Poziom 10  
    3W będzie się dławił niemiłosiernie (chyba, że do słuchawek), 10 W najmniej do średnich natężeń dźwięku, 15W już będzie przyzwoicie. Zwróć uwagę na zasilanie wzmacniacza i pojemność akumulatora.
  • Poziom 43  
    footmanx napisał:
    3W będzie się dławił niemiłosiernie (chyba, że do słuchawek), 10 W najmniej do średnich natężeń dźwięku, 15W już będzie przyzwoicie. Zwróć uwagę na zasilanie wzmacniacza i pojemność akumulatora.

???Maniak mocy?
    3 W chcesz pakować w słuchawki? Słyszałeś kiedykolwiek realną moc 3W?
    footmanx napisał:
    10 W najmniej do średnich natężeń dźwięku, 15W już będzie przyzwoicie.
    Obawiam się, ze Koledze się coś pomyliło. To ma być głośnik przenośny - a więc mobilny. Policz sobie jakiej pojemności musiałby być akumulator, żeby uzyskiwać takie moce przez jakiś rozsądny czas.

Ad rem - Pierwszy link - OK. Zasilanie 12V i będzie działać. Jako głośnik przenośny - może być.
    Drugi link - 2x5W uzyskasz tylko przy zasilaniu rzędu 2x większym niż przy wzmacniaczu z linka pierwszego. Dla takiego samego (12V) zasilania - będzie tyle samo; czyli ok. 2-3W x2.
  • Poziom 10  
    398216 Usunięty napisał:
    footmanx napisał:

???Maniak mocy?
    3 W chcesz pakować w słuchawki? Słyszałeś kiedykolwiek realną moc 3W?
    footmanx napisał:
    10 W najmniej do średnich natężeń dźwięku, 15W już będzie przyzwoicie.
    Obawiam się, ze Koledze się coś pomyliło. To ma być głośnik przenośny - a więc mobilny. Policz sobie jakiej pojemności musiałby być akumulator, żeby uzyskiwać takie moce przez jakiś rozsądny czas.

Odniosłem się do poniższego wpisu autora tematu. Zobacz, zapytał o wzmacniacz do 30W głośników 8Ω i o akumulator do nich. Uwierz mi, gorzej jest być zawiedzionym osiągami niż dopłacić i zrobić na zapas.
    grzesiu128 napisał:
    Będąc w garażu dostrzegłem jakiś stary zestaw głośników :D Od razu rozebrałem te mniejsze i wyciągnałem głośniki. Mam 3 głośniki, 2 o oznaczeniu 8 Ω i max 30W. Drugi też niby 8 Ω i max 30 W ale jest większy.
    Tak to się prezentuje.
    I teraz pytanie: Jaki akumulator i wzmacniacz do takiego seta ?
    Pewnie pasowałoby dać dwa akumulatory 12v podpięte równolegle, żeby zaraz nie przestały grać.
  • Poziom 6  
    Czyli może być zestaw wzmacniacz 2x5 W i do tego akumulator 12v. Tylko o jakiej pojemności kupić akumulator?
    PS. Tamtem wzmacniacz z pierwszego linku się nie nadaje, jest do głośników 4Ω
    A w drugim w dokumentacji jest napisane, że maksymalne napięcie wejściowe ma być nie większe niż 8v
    To w końcu który wzmacniacz mam kupić i jaki akumulator do tego?
    Proszę o konkrety, najlepiej z tego samego sklepu co poprzednie wzmacniacze[/youtube]