Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

działanie wzmacniacza różnicowego

raot11 22 Sep 2015 21:35 1155 6
 • #1
  raot11
  Level 2  
  Witam!
  Prawie działanie wzmacniacza różnicowego, natomiast nadal mam pewien problem co do niego. Na str. 89 książki "Podstawy elektroniki - Barbara, Marek Pióro" jest tabelka obrazująca zależność prądów kolektorów poszczególnych tranzystorów od ich napięcia bazy tzn. przy Ub = -130mV prąd Ic = 0,01 mA, natomiast przy
  Ub = 130mV prąd Ic = 1,99 mA. I tu leży problem, bo:
  -do wprowadzenia tranzystora w stan aktywny jest potrzebne około 0,7 V pomiędzy bazą a emiterem
  -złącze emiterowe (jak i złącze kolektorowe) można potraktować jako coś w rodzaju diody, a więc przy napięciu Ub = -130 mV jest ono polaryzowane zaporowo, czyli prąd praktycznie nie płynie.
  A więc jak można wytłumaczyć działanie tego układu?
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #4
  Rasel
  Level 22  
  Zwróć uwagę, że źródło prądowe dołączone do emiterów jest zasilane napięciem ujemnym. Napięcie na emiterach też jest ujemne względem masy. I wtedy wszystko działa zgodnie z opisem.
 • #5
  tomek_602
  Level 21  
  Skoro w tytule napisano „działanie wzmacniacza różnicowego) to teraz uogólnijmy i wprowadźmy trochę zamieszania:
  To w tym konkretnym przypadku (dla takich napięć na bazach) napięcia na emiterach będą ujemne, bo napięcie na bazie minus napięcie przewodzenia złącza da wartość ujemną.
  Ale jeśli doprowadzone z zewnątrz napięcia na bazach będą miały odpowiednio większą wartość, to napięcie na emiterach będzie dodatnie pomimo ujemnego zasilania.
  A w przypadku przesterowania wzmacniacza, napięcie na emiterze tego tranzystora, który się zatka będzie niższe od napięcia na bazie o wartość mniejszą niż napięcie przewodzenia złącza, a może być nawet i wyższe od napięcia na jego bazie.