Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szlifierka stołowa, powolne obroty w złą stronę

TiboPit 23 Wrz 2015 03:31 1275 4
 • #1 23 Wrz 2015 03:31
  TiboPit
  Poziom 3  

  Witam!

  Szlifierka stołowa, podczas pracy zatrzymała się i zaczęła bardzo powoli obracać się w drugą stronę. Rotor wygląda dobrze, nie mogłem sprawdzić miernik bo mi akurat padł. Miał ktoś taką sytuację? Może kondensator do wymiany?

  Pozdrawiam Szlifierka stołowa, powolne obroty w złą stronę Szlifierka stołowa, powolne obroty w złą stronę Szlifierka stołowa, powolne obroty w złą stronę

  0 4
 • Pomocny post
  #2 23 Wrz 2015 04:32
  januszx3
  Poziom 30  

  Zmiana obrotów silnika zasilanego jednofazowo z kondensatorem, podczas pracy, świadczy o zmianie przesunięcia fazowego prądu w obwodzie kondensatora. Zmianie z charakteru obciążenia czynno-pojemnościowgo, na czynno-indukcyjny. Uszkodzenie samego kondensatora może być powodem opisanej zmiany.
  Z teoretycznego punktu widzenia jest to zmiana dominującej zgodnej składowej symetrycznej eliptycznego pola wirującego silnika, na dominującą przeciwną składową symetryczną pola wirującego. W efekcie wypadkowy moment elektromagnetyczny silnika, zmienia znak na przeciwny (efektem zmiana kierunku wirowania wirnika).
  Zwoje zwarte w fazie z kondensatorem, przy jednoczesnej przerwie w obwodzie kondensatora, mogłyby spowodować w/w kierunek wirowania pola (podobnie jak w konstrukcji jednofazowego silnika ze zezwojem zwartym), ale zajmij się kondensatorem i to może wystarczy.

  1
 • #3 23 Wrz 2015 22:25
  TiboPit
  Poziom 3  

  Dzięki za bardzo fachową odpowiedź... :) Dam znać, czy kondensator rozwiązał problem...

  0
 • Pomocny post
  #4 24 Wrz 2015 00:57
  januszx3
  Poziom 30  

  Uważaj przy składaniu silnika szlifierki, tak abyś uzyskal właściwą centryczność wirnika (chodzi o jednakową szczelinę między wirnikiem a stojanem na całym obwodzie). Starsze korpusy z tworzyw sztucznych, to dwie połówki z gniazdami łożyskowymi i przy mniejszym doświadczeniu w składaniu, może wystąpić przesunięcie osi stojana względem osi wirnika. W efekcie, po załączeniu wystąpi poprzeczny naciąg magnetyczny w tym miejscu na obwodzie, gdzie wymiar szczeliny powietrznej między stojanem a wirnikiem jest najmniejszy. Wtedy silnik już przy rozruchu może buczeć, a w skrajnym przypadku utknąć, zamiast osiągnąć pełne obroty. A to może stać się przy braku uszkodzeń w uzwojeniach i sprawnym kondensatorze.
  Powodzenia.

  -1
 • #5 26 Paź 2015 01:58
  TiboPit
  Poziom 3  

  Dziękuję, za pomocne informacje i bardzo dobre rady. Kondensator zakupiony..., jeszcze brak czasu na złożenie sprzętu. Na pewno podzielę się efektami po złożeniu szlifierki.

  Pozdrawiam,
  Piotr

  0