Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ariston avtxf 149 - kod błędu F08

tomi0002 23 Wrz 2015 09:19 6306 0
  • #1 23 Wrz 2015 09:19
    tomi0002
    Poziom 2  

Może komuś się przyda. Pralka Ariston hotpoint avtxf 149 z 2007 roku.
    Objawy:
    Pralka na programach prania chodziła do momentu wypompowania wody. Pierze, kończy cykl prania, wypompowuje wodę i wyskakuje błąd F-08. Pompa chodzi cały czas. Nie da się wyłączyć pralki. Trzeba wyjąć wtyczkę z gniazdka.

Opis błędu:
    F08: Przekaźnik elementu grzewczego prania sklejony (sygnalizacja w stanie pustym) lub
    sklejony presostat w stanie pełnym (równocześnie stan pusty i pełny)
    - Sprawdzić wydajność styków łącznika J3 na płycie
    - Sprawdzić stan presostatu upewniając się, czy na łączniku przewodów J3 między pin 2 i 4 jest ciągłość rezystancji (powinna być jedynie przy pustym bębnie), między pin 2 i 3 ciągłość rezystancji (powinna być jedynie przy wodzie w bębnie), oraz między pin 2 i 1 ciągłość rezystancji (powinna być jedynie, jeśli woda jest w bębnie
    na poziomie wyższym niż standardowy, tj. powyżej połowy drzwiczek).
    - Sprawdzić przewody między łącznikiem J3 a presostatem
    - Sprawdzić podłączenie elementu grzejnego z łącznikiem J3, pin 5 i 6.
    - Wymienić presostat
    - Wymienić płytę

Odkręcając 2 śrubki z tyłu na górze i zdejmując panel z wyświetlaczem dostałem się do programatora i hydrostatu. Sprawdziłem presostat (hydrostat) mierząc zgodnie z powyższym opisem. Przy pustym bębnie zwarcie na pinach 2 i 4. Ponieważ to pralka z wsadem od góry bez problemu wlałem wodę do bębna. Przy wodzie w bębnie zwarcie na pinach 2 i 3. Po wypompowaniu wody zwarcie ponownie na pinach 2 i 4. Czyli hydrostat sprawny. Czytałem na forum, że hydrostat można też sprawdzić odłączając wężyk i dmuchając w niego. Ale nalewając wodę do pralki sprawdziłem od razu cały układ razem ze sprawdzeniem drożności wężyka.

Czytałem na forum, że błąd F 08 to w 90% grzałka więc sprawdziłem grzałkę.
    Trzeba odkręcić prawy bok pralki. Śruby od tyłu plus 2 śruby od przodu na dole pralki (dostępne po zdjęciu dolnej plastikowej osłony).
    Ponieważ pranie po wyjęciu było ciepłe wiedziałem już, że grzałka grzeje. Ale po odpięciu przewodów od grzałki oraz zielonego przewodu od uziomu zmierzyłem jeszcze grzałkę omomierzem. Miała jakieś 34 ohm. Zmierzyłem też grzałkę na przebicie do masy. Ja mam induktor ale można też omomierzem z dużym zakresem koło 20 mega ohm. Przebicia brak. Grzałka sprawna.

Aby sprawdzić czy grzałka dostaje zasilanie podpiąłem ją z powrotem, podłączyłem do zacisków grzałki woltomierz na zmienne napięcie i włączyłem jakiś krótki program prania na 30 st. Na grzałce się pojawiło napięcie 230 V. Poczekałem aż napięcie na grzałce zostanie przez pralkę odłączone. Ale grzałka była zasilana przez cały proces prania. To już był błąd.
    Po wyjęciu wtyczki z gniazdka dla pewności sprawdziłem jeszcze omomierzem czujnik temperatury NTC przy grzałce. W temp pokojowej miał koło 25 kohm. Po zagrzaniu wody przez grzałkę koło 6 kohm. Więc czujnik działał.

Zgodnie z Prawem Murphy'ego został ostatni element do sprawdzenia. Przekaźnik elementu grzewczego prania na płytce modułu sterowania o którym mowa przy opisie błędu F-08.
    Odkręcenie 2 śrub z tyłu pralki i zrobienie zdjęcia podłączonych wtyczek aby potem sterownik poprawnie podłączyć.

Jest to przekaźnik K2 przy złączu J3. Opis wyprowadzeń przekaźnika można znaleźć w necie. Na płytce jest kilka takich samych przekaźników więc można pomiary porównać z nimi. Po sprawdzeniu omomierzem okazało się, że przekaźnik ma sklejony styk. Z tego przekaźnika można też po wylutowaniu zdjąć górną osłonę i wtedy dokładnie widać nadpalony styk.
    Nowy przekaźnik G5LE-1-VD 12 VDC jest do kupienia za kilka zł.
    Po wymianie przekaźnika pralka działa poprawnie.
    Pralka Ariston avtxf 149 - kod błędu F08

Ponieważ też czasem pojawiał się błąd F12: Brak komunikacji między płytą wyświetlacza / diodami a płytą główną obejrzałem sterownik. Dwa kondensatory elektrolityczne C64 i C6 były wybrzuszone więc wymieniłem je na nowe. Płytki są lutowane cyną bezołowiową więc luty po kilku latach mogą puszczać. Profilaktycznie więc tez przelutowałem wszystkie procesory na sterowniku i panelu z wyświetlaczem.
    Błąd F12 się już nie wyświetla.

6 0
  • Fibaro
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo