Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers ZSB14, Junkers FW100 - dodatkowy sterownik

marcin84_m 23 Wrz 2015 10:23 894 8
  • #1 23 Wrz 2015 10:23
    marcin84_m
    Poziom 10  

Witam,
    W instalacji grzewczej zostały dodane dodatkowe grzejniki (ogrzewanie piwnicy)
    Jednak te dwa pokoiki w piwnicy nagrzewają się bardzo szybko i teraz mam tak,że jeżeli sterownik zamontuję w piwnicy to reszta domu jest niedogrzana, jeżeli sterownik zainstaluję w salonie to w piwnicy temperatura rośnie bez kontroli.
    Czytałem na forum, że jest możliwość zainstalowania dwóch sterowników.
    I teraz prośba do Was. - Jak to zrobić?

Mój piec to Junkers ZSB 14, sterownik to FW100. Mam jeszcze stary nieużywany sterownik Euroster2006 (może mógłby się przydać)

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie więc proszę o cierpliwe podejście do tematu.
    Jaki drugi sterownik? Jak go podłączyć do pieca? czy muszę użyć jakiegoś elektrozaworu (jednego, dwóch). Dodatkową pompkę mam w tym dodatkowym obwodzie ale jak ją podłączyć, sterować?

Ogólnie temat zaczynam od zera.

Pozdrawiam

0 8
  • Fibaro
  • #2 23 Wrz 2015 10:36
    kindlar
    Poziom 36  

Głowice termostatyczne przy grzejnikach szybko grzejących nie załatwią sprawy? Możesz też kryzować wyjście i tłumić przepływ.

0
  • Fibaro
  • #3 23 Wrz 2015 10:44
    marcin84_m
    Poziom 10  

Nie wiem czy dobrze myślę ale Te głowice przy grzejnikach zdały by egzamin jeżeli cały czas byłoby zasilanie ciepłą wodą, co jeśli w górnej części domu zostanie ustawiona temperatura na sterowniku na tyle niska, że nie załączy pieca.
    To co potrzebuję to dwa oddzielne sterownia, które niezależnie będą załączać grzanie pieca. Te dwa pokoje w piwnicy to takie moje mieszkanko i te dwa sterownia muszą działać niezależnie.

0
  • #4 23 Wrz 2015 12:16
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

Drugi sterownik podłaczony równolegle.
    Zapotrzebowanie załaczy kocioł grzejąć całą powierzchnię, ale aby panować nad temperaturami stref czasowych musi być dodatkowe sterowanie , albo głowice termostatyczne ograniczające , albo elektrozawór na obiegu który jest przegrzany współpracujący z sterownikiem.

0
  • Fibaro
  • #5 23 Wrz 2015 14:04
    marcin84_m
    Poziom 10  

Czy ten drugi sterownik należy podłączyć pod te same piny w piecu? Bez żadnych dodatkowych układów? Czy mogą to być różne sterowniki? (tak jak pisałem mam w rezerwie Euroster 2006)

0
  • #6 23 Wrz 2015 14:42
    dziubek102

W twoim wypadku euroster nie, masz sterownik pogodowy, cyfrowy na szynie BUS. Możesz dać FB10 lub FB100( tu nie jestem pewien czy u ciebie zadziała) ale rozwiązanie z głowicami w omawianych pokojach i sterownikiem w domu powinno być optymalne. Euroster jest on/off zrobi zwarcie na szynie i klops.

Poczytaj ustawienia sterownika jest tam parametr wpływ pomieszczenia zapewne na fabrycznym 30% ja bym w takim wypadku zmniejszył do 15-20% i poobserwował.
    lub przy dwóch regulatorach Fw100 + FB10

Cytat:
    czujnik wpływu pomieszczenia wybrać:
    – niższa temp.: spośród wbudowanych w
    FW 100 i FB 10 czujników temperatur
    używany jest ten, który zarejestrował
    niższą wartość.

0
  • #7 23 Wrz 2015 16:02
    marcin84_m
    Poziom 10  

Wytłumacz mi proszę na jakiej zasadzie działają te głowice? Bo może to faktycznie dobry pomysł tylko ja mam złe wyobrażenie na ten temat. Ja myślę o tym tak, że jeżeli temperatura w moim pokoju spadnie poniżej zadanej to głowica się otwiera i dogrzewa pokój? Co jeżeli ustawiona temperatura w głównej części domu będzie taka, że nie będzie to wymagało załączenia pieca to i wtedy moje grzejniki nie będą zasilane ciepłą wodą.

Ja ten układ wyobrażam sobie mniej więcej tak:
    Junkers ZSB14, Junkers FW100 - dodatkowy sterownik

a zasadę działania tak:
    sterownik 1 odpowiada za załączenie pieca i otwarcie elektrozaworu 1,
    sterownik 2 odpowiada za załączenie pieca i otwarcie elektrozaworu 2 i załączenie pompy 2.

0
  • #8 24 Wrz 2015 08:57
    dziubek102

pierwszy lepszy poradnik
    [url=]http://www.pec.gliwice.pl/news/61/48/Jak-dziala-glowica-termostatyczna.html[/url]

Nie znam dokładnie twojej instalacji ale pogodówka zazwyczaj działa stale dobierając moc kotła. A zatem stale działa pompa układu.

W takim przypadku Głowica termostatyczna na grzejniku załatwia sprawę.
    Sterownik nie załącza kotła w sposób jak przedstawiłeś on/off . tylko reguluje temperaturę wody w układzie CO w zależności od temperatury zewnętrznej , temperatury pomieszczenia, róznicy temperatur zasilania i powrotu.

Mozna by zrobić sterownik z elektrozaworem jednak w twoim układzie jest to zbędne.
    FW100 i fb10 nie działaja z elektrozaworem.

Ale coś mi sie nie chce wierzyć ze nie masz głowic termostatycznych , co to są za grzejniki? (w domu całym)

0
  • #9 24 Wrz 2015 23:09
    Bazyl44
    Poziom 15  

W opisywanym przez autora przypadku zawory termostatyczne z głowicami powinny załatwić sprawę. Ale jeśli maja to myć 2 niezależne układy... żadne głupie kombinacje z eurosterem nic nie dadzą. Musiała by być instalacja i automatyka do 2 obiegów ale nie sądzę że przy 2 grzejnikach autor był by zainteresowany jak pozna szacunkowe koszty . Więc... szkoda nafty.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo