Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Tommy - Brak TX

23 Wrz 2015 12:42 2067 21
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich, trafiło do mnie radyjko z brakiem nadawania. Problem jest tego typu, ze w momencie wciśnięcia mikrofonu, już na wyświetlaczu nie pojawia się TX, ale napewno radio wychodzi z trybu odbioru, ponieważ gdy podaje sygnał z drugiego CB, to na uszkodzonym radiu po wciśnięciu mikrofonu znika linijka z sygnałem. Sprawdziłem, że na diodzie D202 jest napięcie 2,5V i po wciśnięciu gruszki przechodzi w stan niski. Nie wiem, czy w grę wchodzi uszkodzenie samego procesora? A może to wina pamięci?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Sprawdź czy sygnał PTT wchodzi na procesor i czy procesor wystawia sygnały przełączające TX_B i SHFT, to sygnały przełączające TX/RX. Zakładam, że takie pierdoły jak kabel, wtyczka, gniazdo i połączenia płyt sprawdziłeś.
  • Poziom 17  
    Wyjaśnij mi, co to jest sygnał PTT? Na mikrofon wychodzi 2,5V i to napięcie idzie chyba bezpośrednio z procesora. Wciśnięcie mikrofonu powoduje przełączenie napięcia w stan niski. Według mnie procesor powinien wyświetlić TX, a tego brak. Brak jest też napięcia na driverze. Natomiast na końcówce napięcie podbja z 5V na pełne 12V. To mnie zastanawia , jak to jest, że zasilanie tranzystora końcowego po wciśnięciu gruszki się pojawia, a driver już nie. Wykluczam pamięć, tak wygląda, że służy jako pomocnicza. Po wylutowaniu radio nie pamiętało zmiany regionów, ale procesor pracował. Nigdzie nie mogę namierzyć schematu, może ktoś ma?
  • Poziom 23  
    Wiele takich przypadków spowodowanych było uszkodzeniem diody która podaje napięcie na obwody zasilania końcówki mocy. Chodzi o diodę która jest na wyprowadzeniu z trafo modulacyjnego. Wiele już takich przypadków robiłem i doszedłem do wniosku, że jest to następna przypadłość PRESIDENTÓW po filtrach p.cz.
    Niestety nie podam dokładnego oznaczenia diody gdyż nie posiadam schematu.
    Pozdrawiam
    Antoni
  • Poziom 17  
    Ta dioda, to najzwyklejsza 1n4007, ale ona zasila końcówke, a ta ma napięcie. Brak zasilania jest na driverze, a dodatkowo na wyświetlaczu brak TX.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    To samo napięcie jest na c2078 jak i driverze z tym, że driver chyba ma w szeregu jeszcze rezystor 10Ω lub dławik. Sprawdź czy któryś nie poleciał poleciał, nie jestem pewien, ale jak nie ma wysterowania końcówki to TX się nie pojawi. A czasem, driver nie jest przebity?.

Inaczej - z tej samej diody poprowadzone jest napięcie na driver i końcówkę mocy, skoro jest na końcówce to musi być też na driverze, chyba, że uwalony jest dławik lub rezystor albo sam driver.
  • Poziom 17  
    Mylisz radia, w tommy w końcówce siedzi RD06HHF1, a nie C2078, a zasilanie drivera odbywa sie z innego toru. Można posiłkować się schematem harry III, ten jest dostępny w pełnej serwisówce, ale to tylko po to aby zrozumieć jak to wymyślono. President Tommy - Brak TX
  • Poziom 23  
    Coś tobie się jednak myli - obydwa są zasilane napięciem TX8V z tym, że driver ma i rezystor R210 l dławik L208a końcówka R205 i 206 (wg schematu podanego przez Ciebie). Jaki Ty tam widzisz inny tor?. I jak popatrzysz na schemat sygnał TX jest podawany przez diodę D201 na procesor.
  • Poziom 17  
    No to przyjrzyj się, co oznacza final+B
  • Poziom 23  
    Ale Ty szukasz zasilania do drivera a nie do końcówki mocy!!! Dlatego szukaj R210 (chyba zwykły jumper lub L208) i sam driver.
  • Poziom 17  
    A tak apropos widziałeś kiedy aby zasilanie końcowego tranzystora odbywało się przez łącznie 4kom

Dodano po 3 [minuty]:

No ale nie tym samym napięciem jak napisałeś!!!! W tym cały problem, czytaj co piszę. Końcówka ma zasilanie, driver nie. A ty teraz odwracasz kota ogonem.
  • Poziom 23  
    Ok - masz rację trochę sie zagalopowałem z tym zasilaniem ale do poprawnego funkcjonowania tego układy wykorzystane jest przede wszystkim 8V TX. Jako zasilanie drivera i wysterowania końcówki. A finalB daje moc. Dlatego chyba jednak musisz się skupić na znależieniu tych 8V na driverze skoro sama końcówka ma zasilanie. Zobacz co masz w punkcie TP 104. Pewnie w serwisówce masz podane napięcie jakie tam powinno być.

Znalazłem tę serwisówkę i wyraźnie jest napisane, że w w punkcie TP 104 winno być 5V (+/- 0,2V) masz tyle?.
  • Poziom 17  
    Problem w tym, że do tommy-ego nigdzie nie znalazłem schematu, a harry to jednak inne radio. Rozwiązanie mają takie same, ale schemat już nie pasuje. Myślę, że zasilanie drivera odbywa się po komendzie danej z procka. Piszesz, że komenda TX idzie do procka, przez diodę D201, czyli jak końcówka nie chodzi, to tx nie wyświetla się, a mi się wydaje, że to określa moc nadajnika na wyświetlaczu czyli linijkę. Jak w harrym padał rd06, to tx zapalało się, ale linijka już nie. Bez schematu będzie ciężko, ale spróbuję podać na krótko 8V na driver i zobaczymy co będzie.

Dodano po 1 [minuty]:

Kurczę, a gdzie ją dorwałeś. Możesz podrzucić.
  • Poziom 23  
    Nie galopuj, sprawdź czy masz te 8V, żeby nie uszkodzić jeszcze czegoś. Skoro piszesz, że driver nie ma tego napięcia.
  • Poziom 17  
    Ale gdzie mam, przecież już pisałem, że driver nie ma napięcia. Chyba nie pomyślałeś, że nie sprawdziłem dławika, czy rezystora zasilającego tranzystor. Ogólnie 8V w tym radiu jest robione na zwykłym L7808. A później dzielone te napięcie przez różne tranzystory . W harrym napięcie TX8B jest załączane Q306. Niby proste, wystarczy iść po ścieżkach w tommym i wszystko jasne, tyle ,że ścieżki idą pod ekrany przyspawane jak kadłub w tankowcu. Więc dlatego szukam schematu.
  • Poziom 23  
    Tak właśnie pomyślałem dlatego cały z uporem maniaka o tym pisałem. A sprawdzałeś na 80 wyprowadzenie procka,czy w momencie naciśnięciu mikrofonu zmieniają się stany, bo tam właśnie trafia sygnał PTT.
    Sygnał PTT jak popatrzysz na schemat mikrofonu to podanie stanu niskiego,który powoduje zablokowanie odbiornika a uruchamia nadajnik. W tych radiach podanie sygnału PTT rozłącza również głośnik przy pomocy małego przekaźnika.
  • Poziom 17  
    Ja tylko skromnie przypomnę, że mówimy o tommym a nie harym, ale OK. Pisałem, że po wciśnięciu gruszki zmieniają się stany na diodzie d202 ( o dziwo numeracja pasuje z harego) a jak pokazuje schemat to właśnie 80 port procka.

Dodano po 2 [minuty]:

Pisałem, też wcześniej, że napewno po wciśnięciu nadawania wyłącza odbiornik-czytać wyżej.
  • Poziom 23  
    A teraz moje pytanie brzmi:
    Jaki masz ustawiony kod kraju, na jakim kanale sprawdzasz, w jakiej modulacji?. Czy aby nie jest tak, że jesteś w zabronionym paśmie i procesor blokuje nadajnik!
  • Poziom 17  
    A więc tak: kod kraju PL (sprawdzałem też na innych) modulacja AM (odbiór idealny) i chyba nic więcej w tym radiu nie ma bo to prosty tommy. żadnych tam 80 kanałów itp... Pisałem, też wcześniej o wylutowaniu pamięci, aby wykluczyć twoje podejrzenia.
  • Poziom 23  
    Q306 mam nadzieję sprawdziłeś, jeśli tak to chyba tylko jakaś upalona ścieżka może powodować ten problem.

Walcz a ja idę spać!
    Mam nadzieję, że opiszesz problem po znalezieniu przyczyny tych objawów.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    sławek111 napisał:
    Bez schematu będzie ciężko, ale spróbuję podać na krótko 8V na driver i zobaczymy co będzie.

Tego nie rób, bo będzie katastrofa. Coś mi się przypomina że on zasilany jest około 3- 4V. Robiłem te radia bez schematu. Z tego co sobie przypominam to driver zasilany jest z tranzystora który włącza zasilanie dopiero po wciśnięciu PTT. Jaki typ drivera tam jest i zobacz czy nie jest zwarty.
  • Poziom 14  
    Aby nie zakładać nowego tematu to pozwolę sie zapytać.
    Tommy po zwarciu na mikrofonie. Standardowo poleciało L551 i L554
    oraz poleciało jeszcze na płycie Q11. Ktoś sprawdzi co to za element i jaka ma wartość?

Moderowany przez kriss51:

Właśnie że masz założyć nowy temat. 3.1.19. Jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.