Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie woltomierza/amperomierza panelowego 0-100V i 0-10A

23 Wrz 2015 16:15 1395 8
  • Poziom 8  
    Witam

Mam taki woltomierz/amperomierz 0-100V/0-10A i nie wiem czy mogę go zasilić z tego samego transformatora( uzwojenia) z którego mierzy prąd i napięcie, tylko dać osobny mostek Gretza ?
    Schemat wyglądałby tak:
    Uzwojenie wtórne w całości zasila odbiornik, w/w miernik mierzy napięcie i natężenie, a sam miernik zasilany jest z odczepu uzwojenie wtórnego. Dla uproszczenia nie rysowałem kondensatorów wygładzających.

Pytam o tę kwestię, bo wg. opisu w/w miernik nie może być zasilany z mierzonego napięcia.

pozdrowienia Tida
  • Poziom 39  
    Jeżeli masz możliwość do zastosuj niezależny transformator do zasilania tego miernika lub osobnego uzwojenia wtórnego unikniesz wtedy nie miłych niespodzianek.
  • Pomocny dla użytkowników
    Wystarczy całkiem mały transformatorek, który nie zajmie zbyt wiele miejsca. Inna opcja to nawinięcie osobnego uzwojenia na ten główny transformator o ile jest taka możliwość.
  • Poziom 8  
    Rozumiem, że taki sposób zasilania jak na schemacie może ( ale nie musi?) zwiastować problemów ?
  • Poziom 43  
    Zastosuj osobny transformator, albo dowiń do tego parę zwojów, aby uzyskać odpowiednie napięcie.
  • Poziom 8  
    Ok, mam maleńkie trafo, dzięki za porady.

A jak wykombinować zasilanie gdybym użył miernika do kontroli napięcia/prądu ładowania przez panel solarny? Będzie to jeden akumulator więc bezpośrednio do niego zasilania miernika nie podłączę...

A jeśli np. użyję przetwornicę do zasilania to będzie ok?

Albo drugi pomysł- wezmę zasilanie miernika bezpośrednio z panelu solarnego przez rezystor większej mocy ( Panel w słońcu daje ok. 36V) a nie z wyjścia regulatora?

pozdrowienia.
  • Poziom 21  
    Można by to tak podłączyć jak chciałeś, tylko jeśli ten miernika ma wbudowaną przetwornicę zapewniająca separację galwaniczną (w co wątpię).
    W przeciwnym wypadku takie połączenie będzie nie zwiastować problemy, ale je zagwarantuje. Nie zwiera się bezkarnie odczepów tego samego uzwojenia, nawet za mostkiem. A podłączenie miernika bez separacji obwodu zasilania spowoduje takie zwarcie.

Zdecydowanie odradzam dodatkowe zwoje na istniejącym transformatorze. Jak nie masz doświadczenia to nie ruszaj fabrycznego transformatora.
    Najlepszy będzie oddzielny transformator. Jednak „mam maleńkie trafo” to nie wystarczające kryterium jego doboru. Na mierniku powinny być podane wymagane parametry zasilania i to do nich musisz dobrać ten transformator, a jeśli trzeba, to i stabilizator.
  • Poziom 8  
    Tak, dowijanie osobnego uzwojenia odpada, bo trafo ma bardzo mało miejsca między rdzeniem a uzwojeniem, nie zmieści się tam praktycznie nic. Tu zastosuję dodatkowe trafo.

A co z kwestią miernik do panelu solarnego?