Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Power bank, ogniwa i moduły

23 Wrz 2015 17:10 4746 33
  • Poziom 6  
    Witam,
    Zainspirowany pewnym filmikiem z YT postanowiłem zabrać się za "zbudowanie" swojego pierwszego w życiu urządzenia elektronicznego, jakim będzie power bank z ogniw, które udało mi się odzyskać ze starej baterii do laptopa.

Przed ty chciałbym zapytać o kilka wskazówek i zadać kilka pytań:

1.Czy te ogniwa się do tego nadają ? (Panasonic CGR18650CA)
    2.Gdzieś na filmiku obiło mi się o uszy że takie ogniwo rozładowane poniżej 3V do niczego się nie nadaje? Czy to prawda ? Moje wszystkie 8 ogniw mają ok. 2.2 do 2,6V.
    3.Mam zamiar kupić 2 moduły, a mianowicie:
    Power bank, ogniwa i moduły Power bank, ogniwa i moduły
    czy są one odpowiednie i czy może polecicie mi jakieś lepsze rozwiązanie bo kompletnie się na tym nie znam.
    4.Mam Sg Note3, czy takie ogniwa poradzą sobie z naładowaniem go chociaż raz ?
    5. Czy gdy podepnę telefon do takiego modułu, po naładowaniu telefon sam przestanie "ciągnąć" prąd, bo nie chcę go uszkodzić.

Więcej pytań będę zadawał na bieżąca, i proszę o nie krytykowanie jeśli coś pomyliłem, źle nazwałem, czy popełniłem inną tego typu gafę. Tak jak pisałem pierwszy raz biorę się za coś co związane jest z elektroniką, ale każdy od czegoś zaczynał.

Proszę o wyrozumiałość

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Jeśli mogę doradzić - myślę, że będzie prościej jeśli zakupisz zamiast samych modułów obudowę powerbanku na ogniwa 18650. Najprościej wpisać w wyszukiwarce na ebay.com albo na aliexpress.com "18650 powerbank diy" i można wybierać do woli w różnych gotowych obudowach łącznie z przetwornicami. Ceny są naprawdę zaskakująco niskie, a masz już razem ładowarkę, przetwornicę i obudowę.

Te ogniwa z demontażu tak głęboko rozładowane mogą się niestety już nie nadawać do użycia w powerbanku. Zawsze możesz jednak kupić nowe, obudowę będziesz już miał.
  • Poziom 6  
    Przyznam szczerze że zależy mi na czasie, dlatego chciałem coś takiego zrobić samemu z części dostępnych w Polsce, bo jak wiadomo z e-bay to trochę idzie :/

Chyba że ktoś zna jakiś sklep który sprzedaje takie obudowy, ewentualnie ma taką na sprzedaż ? :)
  • Poziom 11  
    1. Tak takie ogniwa się do tego nadają.
    2. Z noty katalogowej wyczytaj do jakiego napięcia można je rozładować.
    3. Ładowarka ok, przetwornica niby też ale brakuje jakiegoś urządzenia które odłączy baterię jeśli jej napięcie spadnie poniżej 2,2V czy ile tam może mieć. Poczytaj o PCM.
    4. Tego nie wiem, sprawdź. Ciekawe jaką mają pojemność.
    5.Tak, telefon jest zabezpieczony przed przeładowaniem a właściwie to elektronika baterii.
  • Poziom 29  
    Bez układu odłączającego ogniwa poniżej 3V to nie ma sensu, pozatym 2,2V na ogniwie oznacza śmierć ogniwa.
  • Poziom 43  
    NIXIE_123 napisał:
    ... poza tym 2,2V na ogniwie oznacza śmierć ogniwa ...
    Nooo, nekrolog nieco przedwczesny!
    Sprawdź, czy ogniwo da się naładować do napięcia 4,2V±20mV i czy po odłączeniu ładowania w ciągu 1 doby spadnie poniżej 3,8V. Jeżeli napięcie nie spada niżej, to być może ogniwo jeszcze "ożyje".
    Takie "pozagrobowe" ogniwa używam od dłuższego czasu w latarkach LED.
  • Poziom 43  
    NIXIE_123 napisał:
    Bez układu odłączającego ogniwa poniżej 3V to nie ma sensu, pozatym 2,2V na ogniwie oznacza śmierć ogniwa.
    Według danych katalogowych ogniw 2.7V to ogniwo całkowicie rozładowane. Większość chińskich sprzętów odcina przy 3V, co nie jest prawidłowe.
    Rzuuf napisał:
    Sprawdź, czy ogniwo da się naładować do napięcia 4,2V±20mV i czy po odłączeniu ładowania w ciągu 1 doby spadnie poniżej 3,8V. Jeżeli napięcie nie spada niżej, to być może ogniwo jeszcze "ożyje".
    Tylko, że pojemność takiego ogniwa znacznie spada.
  • Poziom 43  
    Freddy napisał:
    ... pojemność takiego ogniwa znacznie spada ...
    Tak, to zdarza się, ale czasem wystarczy 2000mAh zamiast 3000mAh. Jeżeli zastosowanie nie jest zbyt "ambitne" (np. latarka, gdy jeszcze w kieszeni mam zapasowe ogniwo), to nawet 50% "oryginalnej" pojemności może być wystarczające.
    Przy okazji warto sprawdzić wydajność prądową: pełnosprawne naładowane ogniwo 18650 potrafi dać prąd zwarcia (<3 sekundy!) nawet ok. 20A. A to oznacza, że napięcie takiego ogniwa obciążonego prądem 1A "siada" tylko o 5%. Jeżeli jednak prąd zwarcia jest ok. 2A, to próba "wyciągnięcia" z takiego ogniwa prądu ok. 1A przyniesie tylko rozczarowanie, ogniwo nadaje się już tylko na złom.
    Również samoczynne obniżanie się napięcia (bez poboru prądu) poniżej 3,6V w ciągu kilku dni, wskazuje na "podejrzany" stan ogniwa.
  • Poziom 43  
    Miałem takie ogniwo "regenerowane" w latarce, co z tego, że ładowarka wykazała pojemność 2000mAh, skoro w latarce padło po 5 minutach :) Dobre firmowe latarki (~1000lm) ciągną prąd około 3A.
  • Poziom 6  
    Myślę że jednak kupię nowe ogniwa, lecz tu pojawia sie kolejne pytanie. Co myślicie o dość popularnym na Allegro ogniwie UltraFire "OGNIWO AKUMULATOR 18650 3.7 V 9900 mAh". Domyślam się że pojemność jest dużo mniejsza niż podawane 9900 mAh, lecz jaka ona może być w rzeczywistości? Bo przyznam że cena 7.99 dość kusząca i sporo osób je kupiło.
  • Poziom 43  
    xPioNeeRx napisał:
    Myślę że jednak kupię nowe ogniwa, lecz tu pojawia sie kolejne pytanie. Co myślicie o dość popularnym na Allegro ogniwie UltraFire "OGNIWO AKUMULATOR 18650 3.7 V 9900 mAh". Domyślam się że pojemność jest dużo mniejsza niż podawane 9900 mAh, lecz jaka ona może być w rzeczywistości? Bo przyznam że cena 7.99 dość kusząca i sporo osób je kupiło.
    Myślę, że te 9900mAh należy podzielić przez co najmniej 3 :).
    Na Allegro ludzie handlują ogniwami z rozbiórki i dłużej Ci one posłużą, niż rzeczone 9900mAh.
  • Poziom 43  
    Oczywiście, że ta "regeneracja" nie jest równoznaczna z przywróceniem pełnej sprawności, ale jest conajmniej szansa a pożytecznej zabawy.
    A latarkę rzeczywiście masz "ambitną", 10W!
  • Poziom 6  
    Freddy napisał:
    Myślę, że te 9900mAh należy podzielić przez co najmniej 3 .
    Na Allegro ludzie handlują ogniwami z rozbiórki i dłużej Ci one posłużą, niż rzeczone 9900mAh.

Tak myślałem ale nawet gdyby to ogniwo miało te 3000 mAh to myślę że 8zł to nie jest zły wybór, skoro te bardziej oryginalne za kilka razy większą cene mają pojemność ok 2500 mAh.
  • Poziom 43  
    Tylko, że za tą sama cene masz firmowe, z rozbiórki co prawda, ale firmowe.
    Takie używam od 2 lat w latarce opisanej powyżej.
  • Poziom 15  
    Te ogniwa z allegro mają co najwyżej 500mAh pojemności, proszę test http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=13633
    To jest jawne oszustwo na dużą skalę.
    Największa pojemność ogniwa 18650 to 3600mAh i ma je w ofercie firma LG oraz Panasonic. Godne zainteresowania są też sanyo, sony, moli, wszelkie ultrafire ultra coś tam, bailong to gówno...
    Odcięcie przy 3V to jak najbardziej prawidłowe napięcie, energii od napięcia 3V do 2,5V jest tyle co nic, a ma to znaczenie dla żywotności ogniwa.

Rezystancję wewnętrzną można sprawdzić obciążając ogniwo znaną rezystancją, a nie robiąc zwarcie...

Ogólnie warto się zainteresować gotowym powerbankiem, ceny są tak dobre że nie ma sensu zabawa w osobne moduły. Trochę ich jest, na 1, 2, ... 6 ogniw, przeróżne.
    Polecam http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=14267&postdays=0&postorder=asc&start=0
  • Poziom 31  
    Dobre nowe ogniwo kosztuje około 30zł. Lepiej jest kupić z rozbiórki firmowe które pożyją nieco dłużej niż te chińskie coś. Jeśli chodzi o nowe to mogę polecić Efest, panasonic, sony, samsung, LG.
  • Poziom 43  
    Na Allegro masz w tej chwili ogniwa firmowe z rozbiórki 2250mAh po 3.99.
    Na pewno pochodzą one znacznie dłużej niż podróbki 9900mAh.
    Swoja droga ciekawe, skąd wzięli taką pojemność, może to 10 sztuk w kupie tyle ma :P?
  • Poziom 6  
    Zamówiłem już power bank na ebayu, i po tym jak czytam Wasze opinie co do tych ogniw to jednak myślę że kupie te z rozbiórki. Mimo to chciałbym zanim przyjdzie ten power bank, zrobić własny. Jest jakiś moduł odpowiadający za odcięcie prądu przy 3V? I ogniwa należy połączyć szeregowo ? bo z tego co widziałem w baterii z której je wyjąłem było połączone 2 plusy z 1 minusem i na odwrót :D
  • Poziom 36  
    AVE...

W powerbankach na wiele ogniw ogniwa są łączone równolegle. Szeregowo są łączone tylko wtedy, gdy jest układ balansujący ładunki. Bez balansowania ogniwa mogą ulec nierównomiernemu naładowaniu, co przy obciążeniu prowadzi do rozładowania części z nich poniżej bezpiecznego progu.

Co do ogniw UltraFire, to one nigdy nie mają więcej jak 1000mA. To są odrzuty produkcyjne w ładnej folii dla frajerów wierzących w 10Ah z "paluszka".

Ogniwa rozładowane poniżej 2,7-3V można bezpiecznie regenerować ładując małym prądem do tych 3V, a potem normalnie w ładowarce. Jeśli potem trzymają ładunek, to znaczy że są sprawne. Płaci się za to utratą części pojemności i większym oporem wewnętrznym, ale mówimy o ogniwach markowych kosztujących po 2-6 złotych za sztukę, a do tego pracujących w raczej znanych i stabilnych warunkach. Zresztą na każdą baterię laptopową 3S2P (4S2P) z sześciu (ośmiu) ogniw tylko dwa najniższe mogą być do takiego poziomu rozładowane, bo z nich jest zasilana elektronika baterii. Ale jeśli ogniwo ma mniej niż 2V, to gra nie jest warta świeczki (choć da się je zregenerować), bo wzrost oporu i strata pojemności będą za duże, jak na koszt zdobycia całej baterii do rozbiórki.
  • Poziom 43  
    Urgon napisał:
    Szeregowo są łączone tylko wtedy, gdy jest układ balansujący ładunki. Bez balansowania ogniwa mogą ulec nierównomiernemu naładowaniu, co przy obciążeniu prowadzi do rozładowania części z nich poniżej bezpiecznego progu
    Może również prowadzić do eksplozji ogniwa!
  • Poziom 36  
    AVE...

Tak, dlatego łącząc szeregowo ogniwa ZAWSZE potrzebny jest balancer albo przy ogniwach (jak w baterii laptopa), albo ładowarka musi mieć tę opcję. Pakiety modelarskie nie mają żadnych układów balansujących ani zabezpieczeń, bo polegają na balansowaniu przez ładowarkę. Za to bez problemu mogą oddawać 20A ciągle lub 100-200A w impulsie.
    Tak wygląda przeładowanie ogniw 18650 (spawarką):

Link
  • Poziom 6  
    Witam ponownie

Po kilku tygodniach przyszedł do mnie power bank, a raczej obudowa na 4 ogniwa. Wszystko fajnie działało lecz wczoraj siostra włożyła 1 ogniwo odwrotnie (plus do minusa i minus do plusa) i zanim się zorientowałem niestety power bank przestał działać ;/. Czy da się to jakoś naprawić, bo nie uśmiecha mi się czekać kolejne 3/4 tyg. Jest to powerbank z eBay na 4 ogniwa 2 usb i dioda.
  • Poziom 6  
    Ogniwa żyją, dioda w power banku również nieraz sie zaświeci. Ale diody pokazujące poziom naładowania i to czy power bank się ładuje niestety nie. USB nie sprawdzałem bo nie chcę uszkodzić telefonu :D

Edit:
    USB też nie działa :/

Power bank, ogniwa i moduły Power bank, ogniwa i moduły
  • Poziom 36  
    AVE...

Nie widzę żadnych tranzystorów ani diod, więc jeśli powerbank nie funkcjonuje, to prawdopodobnie ubiłeś główny układ, a przynajmniej tranzystory mocy wewnątrz niego. Takiej usterki nie da się raczej naprawić. Jak masz multimetr, to sprawdź wartości rezystorów, szczególnie R3, który powinien mieć pół oma.
  • Poziom 6  
    Wartości na niektórych rezystorach podskakują (zwiększają się) po czym spadają do 0. To zły znak ?
  • Poziom 31  
    Sprawdź element o oznaczeniu 000 ( rezystor powinien pokazywać zwarcie, jeśli nie to zewrzyj go na próbę) znajduje się on przy oznaczeniu M2 pierwsze zdjęcie po lewo.
  • Poziom 43  
    xPioNeeRx napisał:
    Ogniwa żyją, dioda w power banku również nieraz sie zaświeci. Ale diody pokazujące poziom naładowania i to czy power bank się ładuje niestety nie. USB nie sprawdzałem bo nie chcę uszkodzić telefonu :D

Edit:
    USB też nie działa :/

Skąd wiesz, że ogniwa żyją? Mierzyłeś je?
    Napisałeś
    Cytat:
    wczoraj siostra włożyła 1 ogniwo odwrotnie

Przecież tutaj są wszystkie cztery ogniwa równolegle połączone, nieprawdaż? No chyba, że siostra zaczęła wkładać od tego złego.
    Sprawdź dokładnie te ogniwa. Pokaż zdjęcie obudowy, która to jest ładowarka.
  • Poziom 6  
    Ogniwa mają odpowiednie napięcie(jeśli o takie sprawdzenie chodzi). Jako pierwsze zostało włożone właśnie to które było odwrotnie a później drugie prawidłowo co prawdopodobnie wywołało zwarcie bo obudowa między pierwszym a drugim ogniwem jest przytopiona.
    Jak sprawdzić ten element "000" ? przykładając do niego miernik na ustawieniu do sprawdzania "omów" wartość się zwiększa i spada do 0, zaś na sprawdzeniu obwodu miernik wydaje dźwięk.
    To jest ten power bank: