Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiennik płytowy- źle podlączony- proszę o diagnoze- foto

limbo 23 Wrz 2015 18:24 1344 6
  • #1 23 Wrz 2015 18:24
    limbo
    Poziom 12  

Witam,

prosze was o drobną pomoc,
    Otóz od dwóch lat jestem zadowolonym uzytkownikiem kominka z płaszeczm wodnym.
    Dziś trafiłem przypadkiem na informację w interencie odnosnie podłaczenia wymiennika płytowego i o podłączeniu przeciwpradowym
    Po powrocie do domu zdecydowałem sie zerknac jak jest u mnie.
    Na moje oko... podlaczone jest błędnie. Prosze zobaczcie na ponizsze zdjęcie.
    Prawa strona to czesc od komina (ukł. otwarty) pompa na dole na pomarańczowa tłoczy wodę na zewnątrz (wyciaga z wymiennika). Lewa strona to strona ukł zamknietego- tam gdzie ciepło jest oddawane.
    Pompa ta niebieska jest również na dole i wyciąga wode z wymiennika. Czy to jest błędne? jeśli tak.. to czy wystarczy obróć pompe? (te pomaranczową)
    Jaki jest efekt błędnego podlaczenia? u mnie wyglada na to ze wszystko działa dobrze - ale moze zwyczajnie mi sie wydawało? :)
    dziękuję za pomoc

Wymiennik płytowy- źle podlączony- proszę o diagnoze- foto

0 6
  • Pomocny post
    #2 23 Wrz 2015 18:41
    Falco76
    Poziom 25  

Zasada wymiany ciepła polega na przepływaniu mediów w przeciwnych kierunkach i przekazywaniu energii. Jeżeli twój wymiennik jest skonstruowany jak większość wymienników, to masz źle (albo źle sczytałeś kierunki przepływu na pompach). Jaki to typ wymiennika (model)?

0
  • #3 23 Wrz 2015 22:17
    limbo
    Poziom 12  

http://www.ceneo.pl/2152279
    dokładnie ten model
    lb31-20
    kierunki odczytalem tak jak sa strzałki na pompach
    na pompie niebieskiej strzałka jest w dół na pomarańczowej w prawo.
    wdg. mnie i schematów jest to błąd- również wdg. schematu montażu tego wymiennika.
    Proszę zatem o info jaki ma to wpływ na prace? bo działa tak juz dwa lata:)
    czy wystarczy obrócić pompe - te pomarańczową?

0
  • Pomocny post
    #4 23 Wrz 2015 22:37
    Falco76
    Poziom 25  

Przeczytaj dokładnie te kierunki, czy czasem nie pomyliłeś z kierunkiem obrotów silnika. Jeżeli jest źle, to sprawność tego wymiennika spada chyba o 50% (strzelam). Zmiana kierunku jednego z obiegów jest możliwa, gdy zamienisz armaturę, która działa kierunkowo (zawory zwrotne, filtry itd.). Najpierw upewnij się, że te kierunki przepływów są takie jak mówisz, bo nie chce mi się wierzyć, że takiego babola walnął instalator.

0
  • #5 23 Wrz 2015 22:46
    limbo
    Poziom 12  

na obiegu od kotła nie mam zaworów kierunkowych dlatego wydaje mi sie to byc najprostyszm rozwiazaniem.
    Druga pompa ta niebieska do ukladu zamknietego posiada tego typu zawory wiec najprościej będize właśnie od kominka- z drugiej strony pewnie jest to powiazane z konstrukcją kominka oraz z miejsciem podjescia do niego (wejscie, wyjscie) - spojrze na schematy pożniej.
    Kieruje sie znakami, jakie są na tych pompach- są takie strzałki, które determinuja kierunek przepływu- tak sądze.
    Jutro napale w kominku i sprawdzwe skad wychodzi ciepła woda i jakie jest kierunek ale nie sadze bym sie mylił :)

0
  • Pomocny post
    #6 23 Wrz 2015 22:49
    Falco76
    Poziom 25  

Kocioł też ma wymagania co do kierunków przepływu.

0
  • #7 23 Wrz 2015 22:53
    limbo
    Poziom 12  

dokladnie tak.. dlatego zaraz rzuce okiem jak to wyglada.
    posiadam dokladnie ten model kominka:
    http://www.edilkamin.com/pl/termocamini/termocamino_acquatondo_22_sfera.aspx

a tu pełna instrukcja:
    http://kominki.edilkamin.pl/f-pobierz/zasady.pdf

wyglada na to ze szczęsliwie kierunek przepływu dla tego kolosa jest bez znaczenia.
    zawołam speca na ogladziny a firme, która to monotwała troche pomęcze:)
    generalnie sytuacją jestem bardzo zadowolony. Kominikiem pale duzo mimo ze mam w domu piec co. i tani gaz.
    tym komikiem w najwieksze mrozy mam w domu ciepło a jak to sie polepszy :) to tylko sie cieszysc

0