Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SRS43E12EU04 - Pobiera i wypuszcza wodę na zmiane ...

Nikodemon 23 Sep 2015 20:52 4140 9
 • #1
  Nikodemon
  Level 12  
  Witam
  W/w zmywarka zachowuje się dziwnie, zaczyna pobierać wodę (z prawidłowym ciśnieniem), a po chwili włącza się kontrolka kranika, zmywarka nadal pobiera wodę. Jednak co chwilę robi krótką przerwę na jej wypuszczenie, może tak robić w nieskończoność, reset nie pomaga.
  Pzdr.
  SD1301b
 • #2
  wersion
  Level 14  
  Zacząłbym od sprawdzenie hydrostatu, a czy błędy LED wyświetla jakieś?
 • #3
  Nikodemon
  Level 12  
  W momencie wystąpienia uszkodzenia świeci się symbol kranika i ten drugi, zmywania bodajże.
 • Helpful post
  #4
  nares
  Home appliances specialist
  Nikodemon wrote:
  Zmywarka Bosch SD1301b

  Zmień na SRS43E12EU04 - to jest model.
  Do czyszczenia hydrostat, a szczególnie rura łącząca hydrostat z misą.
 • #5
  stiff12
  Level 22  
  Napisz jak wyczyścisz ten uład czy jest ok.
 • #6
  Nikodemon
  Level 12  
  Zgłupiałem ... wszystko drożne ... podczas poboru wody wygląda to tak że w obudowie hydrostatu widać podnoszącą się wodę aż jest jej tyle że czerwony pływaczek się unosi, podnosi dzwignię i włącza mikrowyłącznik przelewowy załączając tym samym pompę. Pompa trochę wypuści, pływaczek opada i znowu pobiera, i tak w kółko, hydrostat pracuje tylko w dwóch pozycjach, albo brak wody albo przelew. Myślałem że problem jest z przepustowością układu, za duże ciśnienie wody która nie zdąży przepłynąć do misy ale po przykreceniu kurka żadnych zmian.
 • #7
  stiff12
  Level 22  
  Tak jak nares napisał -post 4. Poradzisz sobie z czyszczeniem hydrostatu?
 • #8
  Nikodemon
  Level 12  
  Wszystko rozebrałem i wyczyściłem, nie było żadnego syfu ...
 • #9
  maniek475
  Level 24  
  Witam.

  Znajdź taki przepływomierz w swojej zmywarce Bosch SRS43E12EU04 - Pobiera i wypuszcza wodę na zmiane ... Sprawdź ewentualnie wymień .

  Pozdrawiam maniek475
 • #10
  slingll
  Level 11  
  Witam
  Wiem, że po czasie ale może się przyda innym. Miałem podobny problem ze zmywarką SGI59T15EU, przy czym kranik zapalał się w trakcie zmywania i zmywarka zatrzymywała się, po otwarciu i zamknięciu drzwi program ruszał dalej, ale jakość zmywania był coraz gorszy, aż wreszcie doszło do tego, że na naczyniach pozostawał osad z kamienia. wymieniłem wszystkie zawory z aquastop włącznie, wyczyściłem hydrostat, wymieniłem mikroprzełączniki hydrostatu (były przegrzane i miały kłopot ze stykiem), wyczyściłem pompy i turbinę i żadnej poprawy. Postanowiłem prześledzić cały program z rozebraną zmywarką aby zobaczyć co tam "ona wyprawia" i zauważyłem, że w pewnym momencie zmywarka wypompowuje wodę jednocześnie ją pobiera (co doskonale wypłukało wodę z solą i detergentem-osad na naczyniach) i po około 2 minutach zmywarka staje i zapala się kontrolka kranika, otwarcie i zamknięcie drzwi pozwalało na kontynuację programu, ale już czystą i twardą wodą.

  Teraz tochę zasady działania hydrostatu: hydrostat posiada 3 punkty kontrolne, 1 odpowiedzialny za przekroczenie poziomu wody w zmywarce (pływak), 2 odpowiedzialny za wyciek ze zmywarki i pojawienie się wody na dnie zmywarki (styropianowy pływak na dnie i czerwony popychacz) oraz 3 odpowiedzialny za napełnianie zmywarki (membrana z popychaczem), 1 i 2 realizowane są na wspólnym mikroprzełączniku, a 3 posiada osobny mikroprzełącznik. Byłem przekonany, że membrana działa podobnie jak w pralkacch, rośnie poziom wody i wraz z nim wzrasta ciśnienie w komorze membrany i wypycha dźwignię= nic bardziej mylnego.

  Zasada jest taka, fartuch wodny posiada 3 komory, 1 wypompowania wody tworzy "syfon", 2 napełniania zbiornika z solą i 3 napełniania zmywarki, po uruchomieniu programu fartuch jest napełniamy i po napełnieniu woda przelewa się górą spadając kanałem przez hydrostat do zmywarki. Właśnie ta spadająca woda tworzy ciśnienie, które powinno wypchać membranę i dać sygnał zmywarce "fartuch pełen", następnie zatrzymane jest pobieranie wody, a z fartucha spływa cała potrzebna woda do pracy zmywarki.

  Reasumując nie zawsze wystarczy czyszczenie hydrostatu, to delikatne urządzenie i czasami trzeba je wymienić na nowe, ja tak zrobiłem i po zamontowaniu nowego hydrostatu zmywarka dostała nowe życie.
  Pozdrawiam Leszek