Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SRS43E12EU04 - Pobiera i wypuszcza wodę na zmiane ...

Nikodemon 23 Sep 2015 20:52 4296 9
 • #1
  Nikodemon
  Level 12  
  Witam
  W/w zmywarka zachowuje się dziwnie, zaczyna pobierać wodę (z prawidłowym ciśnieniem), a po chwili włącza się kontrolka kranika, zmywarka nadal pobiera wodę. Jednak co chwilę robi krótką przerwę na jej wypuszczenie, może tak robić w nieskończoność, reset nie pomaga.
  Pzdr.
  SD1301b
 • #2
  wersion
  Level 14  
  Zacząłbym od sprawdzenie hydrostatu, a czy błędy LED wyświetla jakieś?
 • #3
  Nikodemon
  Level 12  
  W momencie wystąpienia uszkodzenia świeci się symbol kranika i ten drugi, zmywania bodajże.
 • Helpful post
  #4
  nares
  Home appliances specialist
  Nikodemon wrote:
  Zmywarka Bosch SD1301b

  Zmień na SRS43E12EU04 - to jest model.
  Do czyszczenia hydrostat, a szczególnie rura łącząca hydrostat z misą.
 • #5
  stiff12
  Level 23  
  Napisz jak wyczyścisz ten uład czy jest ok.
 • #6
  Nikodemon
  Level 12  
  Zgłupiałem ... wszystko drożne ... podczas poboru wody wygląda to tak że w obudowie hydrostatu widać podnoszącą się wodę aż jest jej tyle że czerwony pływaczek się unosi, podnosi dzwignię i włącza mikrowyłącznik przelewowy załączając tym samym pompę. Pompa trochę wypuści, pływaczek opada i znowu pobiera, i tak w kółko, hydrostat pracuje tylko w dwóch pozycjach, albo brak wody albo przelew. Myślałem że problem jest z przepustowością układu, za duże ciśnienie wody która nie zdąży przepłynąć do misy ale po przykreceniu kurka żadnych zmian.
 • #7
  stiff12
  Level 23  
  Tak jak nares napisał -post 4. Poradzisz sobie z czyszczeniem hydrostatu?
 • #8
  Nikodemon
  Level 12  
  Wszystko rozebrałem i wyczyściłem, nie było żadnego syfu ...
 • #9
  maniek475
  Level 24  
  Witam.

  Znajdź taki przepływomierz w swojej zmywarce Bosch SRS43E12EU04 - Pobiera i wypuszcza wodę na zmiane ... Sprawdź ewentualnie wymień .

  Pozdrawiam maniek475
 • #10
  slingll
  Level 12  
  Witam
  Wiem, że po czasie ale może się przyda innym. Miałem podobny problem ze zmywarką SGI59T15EU, przy czym kranik zapalał się w trakcie zmywania i zmywarka zatrzymywała się, po otwarciu i zamknięciu drzwi program ruszał dalej, ale jakość zmywania był coraz gorszy, aż wreszcie doszło do tego, że na naczyniach pozostawał osad z kamienia. wymieniłem wszystkie zawory z aquastop włącznie, wyczyściłem hydrostat, wymieniłem mikroprzełączniki hydrostatu (były przegrzane i miały kłopot ze stykiem), wyczyściłem pompy i turbinę i żadnej poprawy. Postanowiłem prześledzić cały program z rozebraną zmywarką aby zobaczyć co tam "ona wyprawia" i zauważyłem, że w pewnym momencie zmywarka wypompowuje wodę jednocześnie ją pobiera (co doskonale wypłukało wodę z solą i detergentem-osad na naczyniach) i po około 2 minutach zmywarka staje i zapala się kontrolka kranika, otwarcie i zamknięcie drzwi pozwalało na kontynuację programu, ale już czystą i twardą wodą.

  Teraz tochę zasady działania hydrostatu: hydrostat posiada 3 punkty kontrolne, 1 odpowiedzialny za przekroczenie poziomu wody w zmywarce (pływak), 2 odpowiedzialny za wyciek ze zmywarki i pojawienie się wody na dnie zmywarki (styropianowy pływak na dnie i czerwony popychacz) oraz 3 odpowiedzialny za napełnianie zmywarki (membrana z popychaczem), 1 i 2 realizowane są na wspólnym mikroprzełączniku, a 3 posiada osobny mikroprzełącznik. Byłem przekonany, że membrana działa podobnie jak w pralkacch, rośnie poziom wody i wraz z nim wzrasta ciśnienie w komorze membrany i wypycha dźwignię= nic bardziej mylnego.

  Zasada jest taka, fartuch wodny posiada 3 komory, 1 wypompowania wody tworzy "syfon", 2 napełniania zbiornika z solą i 3 napełniania zmywarki, po uruchomieniu programu fartuch jest napełniamy i po napełnieniu woda przelewa się górą spadając kanałem przez hydrostat do zmywarki. Właśnie ta spadająca woda tworzy ciśnienie, które powinno wypchać membranę i dać sygnał zmywarce "fartuch pełen", następnie zatrzymane jest pobieranie wody, a z fartucha spływa cała potrzebna woda do pracy zmywarki.

  Reasumując nie zawsze wystarczy czyszczenie hydrostatu, to delikatne urządzenie i czasami trzeba je wymienić na nowe, ja tak zrobiłem i po zamontowaniu nowego hydrostatu zmywarka dostała nowe życie.
  Pozdrawiam Leszek