Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC do TV CRT przez svideo do composite

polkom21 23 Wrz 2015 23:10 1467 16
  • #1 23 Wrz 2015 23:10
    polkom21
    Poziom 8  

Witam serdecznie.

Otóż postanowiłem w końcu poszukać rozwiązania na nurtujący mnie problem. Otóż chciałem podłączyć komputer do starego telewizora CRT przez wyjście svideo do composite w telewizorze. Przygotowałem sobie komputer, który ma być centrum multimedialnym do oglądania filmów itd. Zakupiłem sobie taki kabelek ale coś mi nie działało jak trzeba. Zakupiłem kolejny i o dziwo jest to samo. Skoro mam już dwa takie same kable postanowiłem pobawić się i polutować na nowo wtyczkę composite, którą wcześniej kupiłem. I jak można się domyślić nadal wielka lipa.

Może ktoś na forum mi podpowie co jest nie tak, że otrzymuje taki a nie inny obraz.

https://lh3.googleusercontent.com/TOfKwDrA4ov...jRqVgpYvpizWHVMKuUn7Ccta52tsKfZ8=w392-h220-no

PS.
    Sorki za ten link do obrazka ale nie chciało mi go dodać jako obrazek więc musiałem tak.

0 16
  • #3 24 Wrz 2015 05:25
    Polon_us
    Poziom 41  

polkom21 napisał:
    Sorki za ten link do obrazka ale nie chciało mi go dodać jako obrazek więc musiałem tak.

Nawet po zalogowaniu się na Google nie można obejrzeć tego obrazka. Proszę spróbować dodać jako załącznik. Proszę również zamieścić zdjęcie kabelki, który kolega kupił.
    polkom21 napisał:
    Otóż chciałem podłączyć komputer do starego telewizora CRT przez wyjście svideo do composite w telewizorze

1 - nigdy nie spotkałem się z współczesnym komputerem, który miałby wyjście S-Video. Kolega mógłby podać model komputera? I/lub zdjęcie?

2 - kolega nie może zrobić przejściówki S-Video na Composite - takie coś nie ma prawa działać. Możliwym efektem, który można osiągnąć przy takim połączeniu jest czarno-biały obraz.
    Zakładając, że ten komputer ma wyjście S-Video, w co śmiem wątpić.

0
  • #4 24 Wrz 2015 08:51
    polkom21
    Poziom 8  

No nawet gdybym osiągnął efekt czarno białego obrazu to by on był czytelny a nie tak jak na zdjęciu.
    A czy ja napisałem, że jest to nowy komputer? To jest jakąś starsza karta graficzna ATI. W tej chwili nie jestem w stanie podać modelu. Próbowalem polutowac S-Video na euro scart i też lipa. Jest w ogóle możliwość podłączenia się przez S-Video do telewizora CRT?

0
  • #5 24 Wrz 2015 14:11
    Polon_us
    Poziom 41  

polkom21 napisał:
    A czy ja napisałem, że jest to nowy komputer?

Wg zasad Elektrody kolega powinien podać modele tych urządzeń.
    polkom21 napisał:
    Skoro mam już dwa takie same kable postanowiłem pobawić się i polutować na nowo wtyczkę composite,

Wg jakiego schematu kolega lutował te kable?
    polkom21 napisał:
    Jest w ogóle możliwość podłączenia się przez S-Video do telewizora CRT?

Jak najbardziej, gdy telewizor jest na to przygotowany. A tego nie można powiedzieć, bo kolega nie podał modelu posiadanego odbiornika CRT.
    polkom21 napisał:
    No nawet gdybym osiągnął efekt czarno białego obrazu to by on był czytelny a nie tak jak na zdjęciu.

Sygnał S-Video jest przenoszony przez dwa przewody:
    1 - luminancja + sygnały synchronizacji
    2 - sygnał chrominancji (koloru)

Z tego, co widze na zdjęciu to można odnieść wrazenie, że kolega wprowadza tylko sygnał chrominancji. Stąd ten chaos na ekranie.

Inną sprawą jest ustawienie karty graficznej. Niech kolega upewni się, że jest:
    a - ustawiona na system PAL
    b - rozdzielczość sygnału powinna być ustawiona na 576i.

polkom21 napisał:
    No nawet gdybym osiągnął efekt czarno białego obrazu to by on był czytelny

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć jeden z przewodów z gniazda S-Video do Composite. Jeśli nie będzie obrazu czarno białego, to spróbować drugi. Nie cudować, tylko bezpośrednie połączenie.
    Zakładam, że telewizor jest prawidłowo ustawiony na odbiór sygnału AV Composite.

0
  • #6 24 Wrz 2015 15:21
    polkom21
    Poziom 8  

Telewizor firmy SANYO. Model mi nieznany ale bardzo podobny do modelu CE32WN3-B. Karta graficzna ATI Radeon R9600 PRO.

Lutowane było wszystko według takiego schematu:
    tylko bez kondensatora bo nie mam w chwili obecnej.

Karta graficzna jak i telewizor poustawiałem żeby była możliwość wysłania sygnału z S-VIDEO (system pal i rozdzielczość 576i) i w telewizorze jest ustawiony odbiór na sygnał z composite.

0
  • #7 24 Wrz 2015 15:41
    Polon_us
    Poziom 41  

Polon_us napisał:
    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć jeden z przewodów z gniazda S-Video do Composite. Jeśli nie będzie obrazu czarno białego, to spróbować drugi. Nie cudować, tylko bezpośrednie połączenie.

Proszę jeszcze to sprawdzić - bez żadnych wynalazków :)

0
  • #8 25 Wrz 2015 01:56
    polkom21
    Poziom 8  

Sprawdziłem pojedynczo kable od chrominancji i luminacji osobno i nie uzyskalem rewelacyjnego efektu. Wszystko sprawdzał przy podłączonych obu masach. Zamienialem tylko dwa kable. Raz miałem czarno biały obraz ale jak poruszyłem otwartym okienkiem to i tak kolory skaczą co jakiś czas. Nie mam pojęcia co jest nie tak. Przebłyski tego co powinno się wyświetlać są ale wszystko strasznie skacze. Kombinowałem z ustawianiem rozdzielczości i częstotliwości odświeżania i noc to nie dawało.
    Ktoś jeszcze coś poradzi co zrobić żeby to zaczęło chociaż w miarę coś się polepszyć.

0
  • #9 25 Wrz 2015 02:56
    deksta84
    Poziom 24  

Kiedyś za czasów Geforce FX5200 kupiłem sobie 10m kabla (1 żyła w ekranie), oryginalną wtyczkę S-video odciąłem. Namierzyłem Lum+synch. zlutowałem, taśmą izolacyjną zawinąłem, drugi koniec wlutowałem w euro-wtyk i działało. Oczywiście w ustawieniach trzeba było trochę pogrzebać. Co za piękne były wtedy czasy. Dzisiaj koniecznie HDMI i to złocone :!: :D

A te paski skaczą? Miałem tak, że bez uderzenia pięścią w górę telewizora obraz nijak się nie chciał poprawić, nawet po wyjściu z trybu AV. :D Telewizor OTF Orawa do dzisiaj mi służy (24 lata).

0
  • #10 25 Wrz 2015 09:54
    Polon_us
    Poziom 41  

Cóż, moje ostatnie sugestie w formie pytań:

- Czy kolega ma pewność, że wejście Composite w tym telewizorze jest sprawne?
    - Mógłby kolega to sprawdzić innym urządzeniem?

polkom21 napisał:
    Próbowalem polutowac S-Video na euro scart i też lipa.

- Telewizor ma dwa wejścia Scart - tylko jedno obsługuje S-Video. Które kolega użył? (prawe czy lewe patrząc na tył obudowy telewizora)
    - Czy w menu telewizora S-Video zostało uaktywnione?
    - Czy przy lutowaniu Scart kolega dokładnie zwrócił uwagę na numerację wtyków?

Często na Internecie można znaleźć "schematy" w wersji obrazkowej. Pokazują one połączenia od strony wtyków, choć rzeczywiste, fizyczne położenie od strony lutowania wypadają w innym miejscu.
    Można bardzo łatwo pomylić się. Sugerowałbym jeszcze raz dokładnie przejrzeć wykonane połączenia.

0
  • #11 25 Wrz 2015 10:13
    deksta84
    Poziom 24  

polkom21 napisał:

tylko bez kondensatora bo nie mam w chwili obecnej.

To jak łączysz chrominację i luminację?

W moim przypadku zakładam, że minimalny kondensator był na karcie graficznej lub we wtyczce i tylko czasem obraz wypadał z synchronizacji (podczas przełączania trybu TV/AV).

0
  • #12 25 Wrz 2015 13:18
    polkom21
    Poziom 8  

No i mam rozwiązanie. Sprawdziłem przewód baterią i żarówką i okazało się że masa z sygnałem jest odwrócona :P Teraz mam pytanie. Otrzymałem trochę zaszumiony obraz o czy jest możliwość wykorygowac go? PC do TV CRT przez svideo do composite
    Może na zdjęciu tego nie widać ale są i obraz jest trochę niewyraźny. Jaką rozdzielczość i częstotliwośc odświeżania ustawić żeby ładnie było wszystko widać?

0
  • #13 25 Wrz 2015 13:29
    deksta84
    Poziom 24  

Zobacz w ustawieniach karty graficznej. Może masz opcję przesuwania i skalowania obrazu.

0
  • #14 25 Wrz 2015 14:57
    polkom21
    Poziom 8  

Przesuwanie i skalowanie to akurat mnie najmniej w tej chwili interesuje. Bardziej bym chciał się pozbyć szumów. Czy jest na to jakiś sposób?

0
  • #15 26 Wrz 2015 01:57
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

polkom21 napisał:
    Jaką rozdzielczość i częstotliwośc odświeżania ustawić żeby ładnie było wszystko widać

50 Hz dla tv w PaL - to wszystko (60 Hz jest dla NTSC).
    A rozdzielczość - taką jaką obsługuje tv CRT PAL 720x576.

0
  • #16 26 Wrz 2015 05:19
    Polon_us
    Poziom 41  

polkom21 napisał:
    Bardziej bym chciał się pozbyć szumów

Użyć porządne kable, porządnie je zlutować i nie mniej porządnie zadbać o ekranowanie.

Swoją drogą, kolega użył wejścia Composite (w/w wspomniany wynalazek) czy S-Video?

0
  • #17 27 Wrz 2015 14:01
    polkom21
    Poziom 8  

KOCUREK1970 napisał:
    polkom21 napisał:
    Jaką rozdzielczość i częstotliwośc odświeżania ustawić żeby ładnie było wszystko widać

50 Hz dla tv w PaL - to wszystko (60 Hz jest dla NTSC).
    A rozdzielczość - taką jaką obsługuje tv CRT PAL 720x576.

Po podłączeniu z komputera (S-video) do telewizora (composite) na karcie graficznej mam możliwość wymuszenia tylko i wyłącznie 60Hz. Rozdzielczość mniej więcej taką udało mi się osiągnąć (dokładnie takiej nie miałem możliwości). Czy takie delikatne zakłócenia w obrazie mogą być spowodowane tym, że nie mam w swoim przewodzie dołączonego kondensatora 470pF przy łączeniu chrominancji z luminancją?

0