Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC 3000 - podpięcie oświetlenia, rolet i monitoringu

zaper13 24 Wrz 2015 08:10 2439 14
  • #1 24 Wrz 2015 08:10
    zaper13
    Poziom 11  

Po przemyśleniu sprawy i wysłuchania Waszej opinii doszedłem do szedłem do wniosku że nie ma sensu wpinać się do całej instalacji. Dlatego patrząc na instalacje chciałbym się wpiąć pod oświetlenie domu, sterowanie roletami i monitoringiem. Chciałbym zainstalować UPS 3000VA najlepiej APC bo słyszałem że reszta to jakieś udające UPS. Czy takie rozwiązanie jest warte już zastosowania. Do UPS wpiął bym dodatkowe battery packi żeby wydłużyć czas podtrzymania. Zastanawiam się tylko jak długo UPS będzie je ładować bo ze strony producenta nie da się nic dowiedzieć.

Jaki najlepiej wybrać do tego model APC 3000VA? Bo widzę że są różne typy ich.

0 14
  • #2 24 Wrz 2015 08:24
    SKM 1964
    Poziom 29  

Czas ładowania po zwiększeniu pojemności akumulatorów będzie taki sam .
    W oprogramowaniu masz tzw.widzialność ilości podłączonych akumulatorów.
    Jak zwiększysz ilość baterii i przestawisz to w oprogramowaniu, to prąd
    ładowania będzie większy oraz dłuższy czas rozładowania zanim osiągnie
    poziom krytyczny.

0
  • #3 24 Wrz 2015 09:26
    zaper13
    Poziom 11  

Czyli do tego jeszcze jest potrzeba karta komunikacyjna aby to poustawiać w APC. Chciałbym na początku postawić 4 dodatkowe moduły bateryjne. Chce aby ten APC umiał potem współpracować z agregatem Honda o mocy 3000W. Czy agregat to pociągnie jak będę mieć potem więcej modułów bateryjnych? Sam UPS ma moc 2100W pisze.

0
  • #4 24 Wrz 2015 13:15
    SKM 1964
    Poziom 29  

Nie wiem czy będzie współpracował z agregatem? Raczej z takim, który daje pełną sinusoidę. Sam UPS natomiast daję pełną sinusoidę. Nigdy UPS-u nie podłączałem pod agregat prądotwórczy. :|

Dodano po 2 [minuty]:

Do APC miałem oprogramowanie na płycie plus kabel do COMA .

0
  • #5 25 Wrz 2015 09:00
    rkangur
    Poziom 16  

Pozwól że się dołączę do dyskusji. Pomysł aby zastosować UPSa jest OK ale należy się zastanowić na wyborem rozwiązania.

1. Moc UPSa - piszesz 3000VA - czy jesteś tego pewien? Nie warto przepłacać za niewykorzystaną moc, ale nie można też dobrać za małego UPSa. Przyjmuje się że obciążenie UPSa powinno być na poziomie 70 - 80% jego mocy nominalnej.

2. Czas podtrzymania. Tutaj też musisz do tego podejść rozsądnie. Inwestowanie w duże akumulatory jest kosztowne. Pamiętaj ze co około 4 lata trzeba je wymieniać bo się starzeją więc pojawi się kolejny koszt. Jeśli chcesz stosować agregat to lepiej jest zastosować UPSa z krótszym czasem podtrzymania (z mniejszą ilością akumulatorów) a w razie zaniku zasilania agregat wcześniej wystartuje.

3. Czas ładowania akumulatorów. Nie jest prawdą że podłączenie dodatkowych pakietów akumulatorów nie wydłuża czasu ładowania akumulatorów. Ładowarka w UPSie ma ograniczone możliwości. Podłączenie jednego pakietu pewnie nie ma wpływu na czas ładowania ale jeśli tych pakietów będzie kilka to czas ładowania się wydłuży.

4. Konfigurowanie UPSa - wpisanie ilości akumulatorów podłączonych do UPSa. Do tego nie jest potrzebna karta komunikacyjna, APC dostarcza prosty program do konfiguracji. Nie piszesz czy chcesz kupić nowego UPSa czy może jakiś używany. Najnowsze UPSy APC mają fajne wyświetlacze i całość konfiguracji da się z panelu UPSa zrobić.

5. Współpraca z agregatem. Przyjmuje się że agregat powinien mieć moc o około 20 do 40% większą niż UPS do niego podłączony. Ale większym problemem jest jakość napięcia generowanego przez agregat. Jeśli ono nie jest "czyste" (zniekształcenia sinusoidy, pływanie częstotliwości czyli ogólnie duży poziom harmonicznych) to UPS nie zaakceptuje takiego napięcia i nie przełączy się na zasilanie z agregatu tylko będzie pracował z akumulatorów aż do ich wyczerpania.
    Generalnie małe, tanie agregaty mają problemy z jakością generowanego napięcia i UPSy niechętnie z nimi współpracują. Możesz mieć problem z podłączeniem UPSa do tego agregatu. Z rodziny APC najlepiej współpracują z agregatami UPSy serii SURT (starsze) i SRT (obecne). Warto by przed zakupem sprzętu zrobić testy czy wybrany UPS będzie współpracował z agregatem.

0
  • #6 25 Wrz 2015 11:59
    zaper13
    Poziom 11  

1. Maksymalna moc jaka będzie mi potrzebna to 1500W na około 1min (zamykanie lub otwieranie rolet). Wolę kupić nieco mocniejszy jak by potem miało by zabraknąć.

2. Chce utrzymać średnią wartość na poziomie 200-300W od-10-12 godzin. Wychodzi mi że będę potrzebować 1-2 moduły baterii.

3. Co do czasu ładowania to dzwoniłem do APC dwa razy i dostałem dwie sprzeczne informacje, jeden twierdził że 2 packi nie zmienią czasu ładowania drugi twierdził że zmienią ale tylko o raz dłużej. I ciężko cokolwiek z tego wywnioskować. Mi wychodzi z wyliczeń mogę się mylić że powinno wszystko łącznie się ładować max 10godzin.

4. To dobra informacja że nic nie trzeba dokupować. Zastanawiam się nad APC Smart-UPS RT 3000VA SURTD3000XLI lub SURT3000XL. Nie wiem jaka tak na prawdę jest różnica między nimi? Wydaje mi się że do tego rozwiązania UPS online będzie lepszym rozwiązaniem?
    Na początek chce kupić coś używanego. Battery packi zawsze można wykorzystać do innego modelu nawet nowego.

5. Mój agregat ma tylko 3500VA i 3000W jest to Honda piszą że dobrze sobie radzą z UPS więc powinien pasować na styk :) Mam też zamiar najpierw kupić UPS i sprawdzić czy będzie działać a potem moduły baterii (same moduły i wole kupić sam sobie akumulatory wówczas wiem co mam i kiedy włożone).

No tak ale seria SRT ma dopiero od 5000VA a to już dla mnie za dużo i na pewno zmiana agregatu od razu wychodzi.

0
  • #7 25 Wrz 2015 13:01
    rkangur
    Poziom 16  

Wybór UPSa jest OK. Są też dostępne SURT2000XLI ale tych nie polecam. Seria SURT3000 - 6000 jest bardzo fajna. SURTD3000XLI jest młodszym wydaniem SURT3000XLI. Zasadnicza różnica to inny port szeregowy i inny protokół transmisji. Oba te UPSy mają wbudowany terminal do zarządzania. Po połączeniu się przez RS możesz zmieniać konfigurację, w tym ilość podłączonych akumulatorów.
    Jestem przekonany że czas ładowania będzie się wydłużał w miarę wzrostu ilości akumulatorów. Spróbuję znaleźć na to jakiś papier.

Skoro masz agregat to może nie warto instalować akumulatorów na 10 - 12 godzin. Po co? Dłuższy zanik napięcia to odpalasz agregat i po kłopocie.
    Może zamiast kupować UPSa "w ciemno" pożycz taki na próby, zobaczysz czy współpracuje z Twoim agregatem.

0
  • #8 25 Wrz 2015 21:13
    zaper13
    Poziom 11  

Na stronie w manulach UPS i na baterii nic nie piszę na temat czasu ładowania a tym bardziej o prądzie jaki jest ładowania. A to dość taka informacja istotna.

Czas taki potrzebuje ponieważ ostatnio było tak że ledwo wyjechałem do pracy od 5 rano i prąd wyłączyli wróciłem po 10 godzinach. Prądu nie było 19 godzin ale po powrocie agregat włączyłem. Żona z dzieckiem przy zamkniętych roletach o braku światła trochę ciężko funkcjonować. Agregat swoje waży bo 40kg to żona go po prostu nie wyciągnie. A zbliża się zima i nie da się spędzić z małym dzieckiem 2/3 dnia na dworze już.

Jak uda mi się kogoś znaleźć to spróbuje tak zrobić i zobaczę czy współpracuje. Widzę że najtrudniej to battery packi dostać albo są duże ceny używanych albo dzwonie i mówią firmy że zutylizowali bo mówią że to pewnie nic nie warte jest :/

0
  • #9 27 Wrz 2015 09:07
    zaper13
    Poziom 11  

W praktyce zobaczę czy te rozwiązanie zda egzamin.
    Aktualnie zastanawiam się jakie kupić akumulatory do UPS i battery packa. Dotychczas mam złe wspomnienia z akumulatora we dwóch UPS miałem Yuasa i w każdym po 3,5 i 4 latach poleciał akumulator a temperatura wewnątrz wynosiła około 24 stopni więc wszystko w normie. Yuasa to drogie akumulatory więc go nie biorę pod uwagę złe wspomnienia. Z opinii ludzi wychodzi że CSB jak piszą tak wytrzymują 5 lub 8 lat ale taki CSB to cena 90zł. W rachubę wchodzi Europower za 70zł lub LEAFTRON LTX o żywotności 6-9lat cena 65zł. A może lepiej kupić MW Power lub Talvico za 35zł i wymienić je za 3 lata.
    Czy ktoś może się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat akumulatorów do UPS?

0
  • Pomocny post
    #10 28 Wrz 2015 08:12
    rkangur
    Poziom 16  

Byłem przekonany że agregat ma autostart, jeśli nie to faktycznie jest problem.
    Ale jeśli zasilanie jest potrzebne tylko na chwilę (otwarcie rolet...itp.) to możesz użyć funkcji Cold Start - ma to prawie każdy UPS - polega to na tym że możesz uruchomić UPSa bez napięcia w sieci. Uruchamiasz go, otwierasz rolety i co tam jeszcze chcesz zrobić i UPSa wyłączasz.
    Odnośnie akumulatorów. Z tych co wymieniłeś to polecam CSB, Yuasa i Europower też są OK. O pozostałych zapomnij. Wszystkie te akumulatory mają żywotność 3-5 lat i tego czasu raczej nie przekroczysz aczkolwiek zdarzają się przypadki że żyją dłużej - wiele zależy od temperatury w jakiej pracują ale tez od charakterystyki ładowarki w UPSie (napięcie i sposób ładowania) i ilości cykli głębokiego rozładowania.
    Jeśli chodzi o paki akumulatorów to zazwyczaj nie ma w nich żadnej elektroniki więc może lepiej mały regał postawić i na nim akumulatory (wtedy możesz użyć większych akumulatorów zamiast stawiać dziesiątki małych). Będzie taniej i wygodniej. UPS serii SURT/D3000XLI potrzebuje 16 szt. 12V spiętych w szereg. Może podłącz 16 szt. 24Ah to będzie prawie jak UPS + 2 zewnętrzne szafki SURT192XLBP. A, jeszcze jedna uwaga, SURT/D3000 ma moc ładowarki między 350W a 400W.

0
  • #11 28 Wrz 2015 20:31
    zaper13
    Poziom 11  

Czyli UPS i dwa moduły baterii wychodzi czas ładowania do max 12,5 godziny.
    Czy ja dobrze kalkuluje 16x12V spięte w szereg - to daje 192V takim napięciem operuje APC? Dość nietypowe napięcie myślałem że będzie 4x12V=48V x 4 zestawy (łącznie wychodzi 16 baterii)

0
  • Pomocny post
    #12 29 Wrz 2015 08:46
    rkangur
    Poziom 16  

W UPSach serii SURT3000 / 6000 jest 16 akumulatorów spiętych w szereg co daje 192VDC a napięcie ładowania wynosi 218VDC. Każdy dodatkowy pakiet akumulatorów jest dopinany równolegle. W UPSach serii SU/SUA napięcie robocze DC jest takie jak piszesz: 4 x 12V=48VDC, ładowarka pracuje na 55,2 VDC.

0
  • #13 29 Wrz 2015 09:35
    zaper13
    Poziom 11  

Dzięki za wszystkie wytłumaczenia w sobotę będę mógł sprawdzić czy moje agreagaty będą pasować do APC Surt3000 i wówczas będę już coś wiedział.

0
  • #14 03 Paź 2015 12:42
    zaper13
    Poziom 11  

Mam już SURT3000XLI bez baterii. I teraz mam pytanie jak rozwiązać podłączenie baterii. Bo zakładam założenie 16x26Ah akumulatorów. UPS bez akumulatorów nie ruszy i teraz się zastanawiam czy muszę je podłączyć pod złącze wewnątrz UPS czy pod złącze zewnętrzne UPS. Z łącze zewnętrzne widzę że jest z mostkowane i połączone czyli na jednej i drugiej wtyczce na 216VDC. Z kolei wewnątrz widzę że są osobno czyli zakładam że każda wtyczka ma 108VDC. Gdzie najlepiej podłączyć akumulatory. Czy połączenie 16x26Ah będzie lepszym rozwiązanie czy podłączyć tak jak fabryka każde 16x5Ah wewnątrz i na zewnątrz 2x po 32x5Ah?
    Mój agregat nie współpracuje ze SURT3000XLI bo to chiński szajs muszę poszukać dobrej Hondy.

0
  • #15 06 Paź 2015 18:48
    domel_gl
    Poziom 10  

rkangur napisał:
    Są też dostępne SURT2000XLI ale tych nie polecam.

Czy możesz rozwinąć i podzielić się wiedzą co jest nie tak w tym modelu?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo