Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych

tesla97 24 Sep 2015 08:25 8718 24
  • Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych
    Witam mam do przedstawienia tester elementów zrobiony na mikro procesorze atmega8a. Jest to klon urządzenia stąd Link
    Tester testuje:
    - NPN tranzystory – wyśw. NPN
    - PNP tranzystory – wyśw. PNP
    - N kanał wzbogacony, tranzystor MOSFET - wyśw. N-E-MOS
    - P kanał wzbogacony, tranzystor MOSFET – wyśw. P-E-MOS
    - N kanał zubożony, tranzystor MOSFET – wyśw. N-D-MOS
    - P kanał zubożony, tranzystor MOSFET – wyśw. P-D-MOS
    - N kanał JFET – wyśw. N-JFET
    - P kanał JFET – wyśw. P-JFET
    - Tyrystory – wyśw. Tyrystor
    - Triaki – wyśw. Triak
    - Diody – wyśw. Dioda
    - Podwójna dioda wsp. Katoda – wyśw. Duodioda WK
    - Podwójna dioda wsp. Anoda – wyśw. Duodioda WA
    - 2 diody połączone szeregowo – wyśw. 2 diody szeregowo
    - Diody połączone przeciwsobnie – wyśw. Diody przeciwsobne
    - Rezystory – zakres 0,5k do 500 k [k]
    - Kondensatory – zakres 0,2nF do 1000uF [nF ; uF]

Na wyświetlaczu, poza opisem elementu, widzimy :
    - parametr h21e – zakres do 10000
    - na której nóżce podstawki ( 1-2-3 ) jaką mamy elektrodę
    - obecność w elemencie diody zabezpieczającej – symbol diody
    - napięcie przewodzenia – Uf [mV]
    - napięcie otwarcia bramki (dla MOSFET) – Vt [mV]
    - pojemność bramki (dla MOSFET) – C= [nF]

Na wykonanie testera zachęcił mnie kolega mówiąc, że potrzebuje 2 sztuk. Dlatego też zrobiłem 1 dla siebie.

Miałem z nim pewien problem, ponieważ tester pokazywał cały czas, że bateria słaba lub, że za słaba. Okazało się, że to wina chińskiej baterii 9V za 2zł. Napięcie na niej podczas świecenia LCD spadało z 9,3V do 8V (tyle pokazywał miernik), a napięcie na pinie od pomiaru napięcia na niej było 1,5-1,6V czyli poniżej zadziałania progu zabezpieczenia. Po wymianie baterii na lepszą wszystko wróciło do normy.

Zamiast goldpinów jako złącza pomiarowe zastosowałem banany z krokodylkami.

Ogólnie z konstrukcji jestem zadowolony. Jej dokładność jest zadowalająca, a nawet mogę powiedzieć, że czasami pokazuje bardzo dokładnie. Ważnie jest to, że mogę sprawdzić szybko typ tranzystora.

Koszt urządzenia to dokładnie w moim przypadku 38,5zł, części kupowane w sklepie na L.

Ostatnią zmianą jest PCB. Zawsze staram się projektować własne PCB i tutaj też tak się stało. Wzory płytek dostępne w archiwum tester.rar

Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych
    Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych
    Moderated By gulson:

Załączniki usunięto, autor otrzymał ostrzeżenie za zamieszenie plików, jako swoich.

Attachments:

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    tesla97
    Level 13  
    tesla97 wrote 149 posts with rating 23, helped 3 times. Live in city Mt. Moon. Been with us since 2014 year.
  • TespolTespol
    SylwekK
    Level 31  
    Co do rezystancji ten tester u mnie poprawnie pokazuje od kilku om nawet do kilku Mom i to zadziwiająco dokładnie, a pojemność też potrafi dużo więcej (o ile pamiętam testowałem chyba do 10000uF) tyle, że zawsze zaniża ją o kilka procent (zawsze ten sam procent więc problemu nie ma). Być może elementy za słabo wysegregowałeś. Ja dzielniki z bodajże z 30-u rezystorów na sztukę dobierałem.
    Z innej beczki... Ładna płytka wyszła, ale okienko pod LCD to tasakiem skrobałeś ? ;)
  • TespolTespol
    djoy
    Level 15  
    Witaj,
    Powiem "Hardkorowy" otwór na wyświetlacz :D
    398216 Usunięty
    Level 43  
    djoy wrote:
    "Hardkorowy" otwór na wyświetlacz
    I równie eleganckie rozwiązanie problemu - taśma samoprzylepna nie dość, ze wygląda jak... wygląda ;) to po czasie się odklei pozostawiając pamiątkę w postaci kleju trudnego do usunięcia... :)
    Można oceniać tylko jakość wykonania płytek (są miejsca podżarte przez wytrawiacz) - obudowa jak widać (i napisano wyżej), a program też bez żadnych zmian, więc działać musi.
    Więc - wykonanie mierne.
    Pięć płytek... czyli komercja? ;)
    _Arecki_
    Level 15  
    Mam nadzieję, że przynajmniej koledze obudowę ładniej wyciąłeś :)

Ogólnie sam projekt fajny i urządzenie przydatne .

Zastanawia mnie jak to jest z tą komercjalizacją.
    Pewnie Chińczycy skopiowali oryginał i go teraz klonują :)

Ciekawa jest wersja z większym wyświetlaczem:

Wejścia testowe w postaci podstawki precyzyjnej, pinów SMD z możliwością podłączenia kabelków z banankami. Zasilanie bateria lub micro USB.

Można ją kupić już za ok 15$
    eurotips
    Level 37  
    Polecam wersję na Mega328 z pomiarem Zenerek, bardzo się przydaje.
    Schemat niemal identyczny, trzeba tylko wyprodukować na swój sposób napięcie około 40V i dodatkowy przycisk dodać.
    tesla97
    Level 13  
    398216 Usunięty wrote:
    Pięć płytek... czyli komercja?

Dla niektórych komercja. Dla mnie jest to zrobienie testera dla kolegi i wymiana go na 45zł.

Ta obudowa była wycinana jako pierwsza. Pozostałe są wycięte dosyć prosto ale są już u kolegi.

PS. Wszystko robione w internacie w wolnych chwilach. Mały brak sprzętu.

Moderated By ANUBIS:

Freddy
    Level 43  
    JA powiem tak. Bezczelny plagiat i nielegalna komercja.

Cały temat nadaje się jedynie do kosza, a autor powinien otrzymać karę.
    Cały opis jest skopiowany z tematu źródłowego na który się powołujesz.
    Nawet pliki opisu i schematu bezczelnie jako swoje wstawiłeś.

W tymże źródłowym temacie wyraźnie na czerwono jest uwaga o prawach autorskich, czyżbyś tego nie zauważył ?
    ---------------------------------------------------------------------------------
    Jako dowód wstawiam zrzuty ekranów obydwu tematów. Sprawa plagiatu została zgłoszona do Administratora forum.
    Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych

Moderated By ANUBIS:

^ToM^
    Level 39  
    Freddy wrote:
    JA powiem tak. Bezczelny plagiat i nielegalna komercja.

Cały temat nadaje się jedynie do kosza, a autor powinien otrzymać karę.
    Cały opis jest skopiowany z tematu źródłowego na który się powołujesz.
    Nawet pliki opisu i schematu bezczelnie jako swoje wstawiłeś.

W tymże źródłowym temacie wyraźnie na czerwono jest uwaga o prawach autorskich, czyżbyś tego nie zauważył ?

Freddy, coś taki nabuzowany. Mam wrażenie że na punkcie tego testera masz jakiegoś bzika, a przecież sam też nie jesteś autorem tego pomysłu!
    Kolega tesla97, autor tego wątku podał źródło, na podstawie którego wytworzył to urządzenie. Nie handluje tym, zrobił na swój użytek czy kolegi. Nie ma w tym nic zabronionego, absolutnie nie można tu mówić o plagiacie (gdyż podał źródło) a także o zabronionym użytku.
    Autor całego tego rozwiązania, czyli Markus Frejek i reszta gromady udostępnili ten projekt publicznie. Aby robić jego kopie nie trzeba mieć niczyjej zgody! Być może jakbyś chciał go produkować w fabryce i sprzedawać jako swój to zgoda, autor ma prawo o tym wiedzieć i wydać zgodę lub nie. Tu w amatorskich warunkach posądzanie kogoś o plagiaty, bezczelność itd, jest cokolwiek przesadą.

Dla zainteresowanych, można sobie nawet gotową płytkę zamówić na OSH Parku:
    https://oshpark.com/shared_projects/ir4NKmKE

Pozdrawiam serdecznie!
    ^ToM^
    Freddy
    Level 43  
    ^ToM^ wrote:
    Freddy, coś taki nabuzowany. Mam wrażenie że na punkcie tego testera masz jakiegoś bzika, a przecież sam też nie jesteś autorem tego pomysłu!
    Przecież Kolega tesla97, autor tego wątku podał źródło, na podstawie którego wytworzył to urządzenie.
    Kolega tesla97 skopiował dokładnie opis, jak i dwa pliki (tester.pdf oraz sch.pdf), podając je jako swoje.
    Quote:
    Nie handluje tym, zrobił na swój użytek czy kolegi.
    Kolega tesla97 wyraźnie napisał. "Dla mnie jest to zrobienie testera dla kolegi i wymiana go na 45zł."
    Quote:
    Nie ma w tym nic zabronionego, absolutnie nie można tu mówić o plagiacie (gdyż podał źródło) a także o zabronionym użytku.
    Ciekawe w którym miejscu podał te informacje:).
    Plagiatem jest skopiowanie opisów oraz plików i podanie ich jako swoje.
    Quote:
    Autor całego tego rozwiązania, czyli Markus Frejek i reszta gromady udostępnili ten projekt publicznie. Aby robić jego kopie nie trzeba mieć niczyjej zgody!
    Za wyjątkiem polskiej wersji i poprawek, których autorem jestem ja.
    Poprawki te zresztą twórca stosuje do dzisiaj.
    Quote:
    Być może jakbyś chciał go produkować w fabryce i sprzedawać jako swój to zgoda, autor ma prawo o tym wiedzieć i wydać zgodę lub nie. Tu w amatorskich warunkach posądzanie kogoś o plagiaty, bezczelność itd, jest cokolwiek przesadą.
    Nie masz racji. Czytaj dokładnie ze zrozumieniem.
    ^ToM^
    Level 39  
    Freddy wrote:
    Za wyjątkiem polskiej wersji, której autorem jestem ja.

Nie zgadzam się w całości z tym co powyżej napisałeś to po pierwsze, a po drugie nie uważam, że jesteś autorem jakiejkolwiek wersji. Możesz być, moim zdaniem co najwyżej autorem spolszczenia napisów. Dla mnie to ogromna różnica, także z punktu widzenia prawa.
    Autora tego urządzenia znam tylko jednego - Markusa i ska, z którym zresztą miałem okazję wiele razy korespondować (co oczywiście nie powoduje, że ktoś inny gdzieś na świecie nie może opracować dokładnie takiego samego urządzenia).

Freddy wrote:
    Ciekawe w którym miejscu podał te informacje:).

W pierwszym zdaniu pod zdjęciem :) cyt: "Jest to klon urządzenia stąd Link"

Zdrowia życzę!
    tesla97
    Level 13  
    Nie jest to ykonanie komercyjne. Kolega z racji tego że sam nie umie programowac i trawic zapytał czy bym mu tego nie zrobił. Więc oddał mi tylko za części.
    Co do opisu to skopiowałem bo prosił mnie o to moderator.

Moderated By ANUBIS:

Quote:
    Co do opisu to skopiowałem bo prosił mnie o to moderator.

Proszę nie przekręcać faktów, bo wydałem polecenie o brzmieniu:

Proszę poprawić post zgodnie z zasadami działu DIY.

A Ty autorze jak widać umiesz kopiować cudze teksty i podpisywać się pod nimi jako ich twórca.

Doctore.
    Level 18  
    Doceniam włożoną pracę ale za tą obudowę to projekt nie powinien trafić do DIY...
    Niewidomy by lepiej wyciął okienko pod wyświetlacz :D
    Ale jeszcze można to ogarnąć, weź dotnij panel czołowy z plexi czy poliwęglanu a pod spód daj wydruk z opisem przycisków itd.
    tesla97
    Level 13  
    Spokojnie to pierwsza wersja. 2 pozostałe wycinałem z godzinę nożem, piłując powoli.
    Nad laminowaniem myślałem ale problem jest z okienkiem. Jak wytnę otwór przed laminowaniem to folia się skurczy. Jak po to będzie bez folii brzydko. Dla mnie izolacja nie przeszkadza. Koledze wycinałem tak żeby ramka od wyświetlacza miała może 0,5-1mm luzu (wiem, że nie powinno jej być widać ale tak jest prościej).
    NIXIE_123
    Level 30  
    Ja otwór pod wyświetlacz zrobiłem tak:
    Najpierw ogólny zarys. Potem wiercenie dużym wiertłem ile tylko się da otworów. Potem dużym pilnikiem wykończyć i voila, gotowe. A wyświetlacz trzyma się na dystansach 10mm przyklejonych do obudowy od środka.
    Doctore.
    Level 18  
    Ja też pierw wiercę otwory, jak miękki plastik to nożem do tapet wyrównuje, jak twardszy to pilnik i papier ścierny.
    tplewa
    Level 38  
    Hmm prawde mowiac to szkoda ze nie dales fotek testera ladniej wykonanego. Wiem ze czasem wyciac rowno w tworzywie jak sie nie ma narzedzi jest trudno i tez roznie mi to wychodzi, ale ta dziura wyglada jak bys po pijaku wypalal to lutownica ;)

Nad jakoscia plytek tez mozna jeszcze popracowac :) Reszte trudno komentowac bo to w sumie gotowy projekt...

^ToM^ wrote:

i tutaj zaczynam sie bac... bo aktualnie skladam cos takiego :) ot w ramach pozbywania sie zapasow AVR-ow ktorych juz prawie nie uzywam :) Zreszta jak wiekszosc moich projektow robione z tego co w szufladzie. Wiec bedzie mial troche modyfikacji (rezystory 0.1% niestety o innych wartosciach niz oryginal, pomiar zenerek minimum do 100V itd.) inaczej rozwiazane napiecie referencyjne dla ADC itd. Do tego rozszerzenia z projektu czyli impulsator i graficzny lcd.

Jednak soft bedzie zapewne mocno modyfikowany i pod te zmiany i pod to ze bedzie to tester stacjonarny zasilany z sieci wiec chce troche ulatwic obsluge majac graficzny LCD).
    Teraz sam nie wiem czy go publikowac na elektrodzie bo moge wywolac wojne...
    Freddy
    Level 43  
    tplewa wrote:
    Nie masz się czego bać, jeśli dodasz swoje opisy i pliki, a nie skopiujesz całości od kogoś innego :P.
    tplewa
    Level 38  
    Freddy wrote:
    tplewa wrote:
    Nie masz się czego bać, jeśli dodasz swoje opisy i pliki, a nie skopiujesz całości od kogoś innego :P.

Nie no troche to z przymruzeniem oka bralem ;) choc fakt troche pomyslow bedzie i z elektrody i z innych boardow + troche wlasnych + czesci ktore mam w domu...
    jackfinch
    Level 16  
    Witam

@tplewa jakiego AVR-a zamierzasz użyć do swojego projektu i jaki wyświetlacz LCD?

Pozdrawiam
    tplewa
    Level 38  
    atmega328 i taki wyswietlacz na ST7565R:

ot zostal mi z innego projektu ze wzgledu na to ze bez podswietlenia czy w sloncu nie wiele na nim widac, a urzadzenie mialo byc przenosne... wiec wyladowal identyczny tylko FSTN z szarym tlem, a dla tego nie mialem juz dlugo pomyslu na zastosowanie.

Generalnie calosc jak pisalem jest budowana z czesci ktore juz od paru lat sie paletaja i trzeba je jakos spozytkowac przykladowo rezystory 0.1% itp. ;)
    Na razie przegladam jeszcze zapasy i patrze co mozna uzyc ;) przetwornica do zenerek tez mc34063 + jakis pnp + irf740 itd. Tutaj jeszcze mala uwaga bo widzialem ze ktos ustawial ponad 40V na samym mc34063, a tranzystor wyjsciowy w nim ma Vce max 40V...

Z tym ze do projektu nie robie plytek, ot lutuje na uniwersalnych (ostatnio sporo dostalem od znajomego).

Jak zostana mi jeszcze wolne PIN-y to nie wiem czy nie wpakuje jakiegos DDS-a (cos mi sie tam tez paletalo z AD) do obudowy i obsluga z procka... bo inaczej to w obudowie KM 85(maszczyk) zostanie sporo pustego miejsca ;)
    Freddy
    Level 43  
    ^ToM^
    Level 39  
    PiotrPitucha wrote:
    Witam
    ^TOM^ czy wiesz po ile są te płytki w OSH Parku ? , bo mi się marzy wersja smd.
    Pozdrawiam

Tak jak kolega wyżej napisał. Cena ta jest wraz z wysyłką za 3 płytki (to minimalna ilość jaką trzeba zamówić). Czas oczekiwania przeciętnie około 14 dni. Ostatnio jak zamawiałem to było nawet ciut krócej. Myślę, że to dobra cena, gdyż te dwie płytki po kosztach możesz komuś odsprzedać. Płytki są zrobione super zawodowo. Nie wiem czy w Polsce ktoś potrafi tak wykonać, a jeżeli nawet to za 50 zł z dostawą pod dom na pewno nikt Ci nie wykona. Jak zobaczysz te płytki to porzucisz termotransfer :))) Płytki przychodzą o ile dobrze pamiętam z "hameryki" :)
    Płatność PayPal.
    Pozdrawiam!