Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik zaworu mieszającego 3 lub 4 drogowego

24 Sep 2015 14:45 1686 1
  • Level 8  
    Temat już był poruszony, ale nic właściwie z tego poruszenia nie wynikło. Problem jest z cenami oryginalnych sterowników do zaworów (wysoka). Myślałem nad wykonaniem takowego z wykorzystaniem termometru z histerezą firmy Jabel, albo czegoś podobnego zmontowanego z jakiegoś kitu do samodzielnego montażu. Sam termometr z przekaźnikiem to w zasadzie prosta sprawa. Przekaźnik musi być 3 stykowy, 1 (zwarty - niedogrzanie) 2 wspólny, 3 zwarty (przegrzanie - zmienia stan po niedogrzaniu). Sterowanie odbywało by się w następujący sposób. Załóżmy że mamy zimny piec CO, termometr odczytuje temperaturę 15 st. (niedogrzanie), przekaźnik ustawia się na zwarcie styków 2-1. Napięcie zostaje podane do silnika sterującego zaworem, jako polecenie zamknij. Oczywiście musimy pamiętać o wyłączniku krańcowym, w przeciwnym razie sfajczymy motorek :| . Zawór nam się zamknął do końca, teraz rozpalamy piec. Temperatura na powrocie osiąga zadaną na termometrze, powiedzmy 50 stopni, histerezę ustawmy na 3 st. Po osiągnięciu przez piec 54 st na powrocie, przekaźnik termometru zmienia stan, zwiera styki 2-3 i podaje napięcie na silnik odwrotnie spolaryzowane w celu otwarcia zaworu. Zawór się otwiera i tak w kółko. Jaki jest problem z takim sterowaniem? A no taki, że mamy praktycznie tylko dwa stany zaworu, zamknięty lub otwarty, nie ma pozycji pośrednich. Myślałem nad dodaniem jakiegoś układu czasowego który by rozłączał sygnał z termometru. Układ powiedzmy podaje sygnał na silnik, na 20 sekund co 2 minuty. W ten sposób rozłożylibyśmy w czasie zamykanie lub otwieranie naszego zaworu i ewentualnie dostosowanie jego częściowego otwarcia, po ustabilizowaniu się temperatury w układzie CO, oraz późniejszych jej korekt. Jeżeli ktoś ma inny pomysł niech się podzieli.
  • Level 25  
    Sposób wykorzystujący czasowy przekaźnik cykliczny zapobiegnie pracy "od końca do końca". Układ będzie miał jednak nadal tę wadę, że nie będzie "widział" szybkości zmian temperatury, ani odstępu od temperatury zadanej. Sprawdził by się przy względnie stałej temperaturze pieca i niewygórowanych potrzebach stałości odbioru...
    Zamiast sterownika można zastosować dwa regulatory PID, dostępne na znanym portalu po ok. 100 zł. Jeden zaprogramować na pracę rewersyjną, ustawić odpowiednie histerezy, wielkości wypełnienia impulsów itd. W przypadku czujnika termoparowego można zastosować 1 sztukę.