Witam serdecznie.
Przedstawiam komputer klasy HTPC wykonany w obudowie Z17
W oryginalnym planie miał to być komputer na bazie Odroid XU4,
ale średnio to działało pod kontrolą linuxmina (OpenELEC nie testowałem).
Finalnie system to OpenELEC z dodatkami jak tvheadend.
HTPC umożliwia nagrywanie programów jednocześnie z 3 muxów niezależnie.
Chwilowo czekam na dodatkowe dwa tunery do zamontowania ale plan jest taki, że każdy tuner odpowiadał będzie za jeden mux.
Na przednim panelu znajduje się wyświetlacz który pełni role zegara oraz termometru.
Synchronizacja czasu oraz komunikacja z PC odbywa się za pośrednictwem usb.
W tym celu użyłem biblioteki v-usb oraz pyusb po stronie PC.
Atmega odpowiada także za zdalne załączenie komputera za pomocą pilota od TV.
Sygnał z odbiornika IR jest także doprowadzony do tunera tv przez co mogę go konfigurować za pomocą LIRC-a
W przyszłości może dorobię wsparcie dla libcec przez co całość sterowania będzie szła przez HDMI.
Miałem obawy co do temperatury oraz zakłóceń ze strony tak bliskiego sąsiedztwa zasilacza. Póki co temperatura to ok 50 stopni, oraz nie odnotowałem żadnych zwisów systemu.
Kosztorys:
Obudowa Z17 (gotronik) : 18zł
Płyta główna E45M1 (allegro) : 250zł
Tuner DVB-T (ebay) : ok 40zł
Wyświetlacze LED (allegro) : 3.60zł
Zasilacz ATX (olx) : 10zł
Atmega8 (giełda elektroniczna) : 7zł
płytka uniwersalna (gotronik) : 8zł
Zewnętrzny dysk USB 1TB (proline) : 250zł
Suma: ~586zł
P.S.
Przy okazji mogę odstąpić odroid XU4 wraz z zasilaczem i kartą eMMC 8GB po cenie zakupu.
Fajne? Ranking DIY
