Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo początkujący i projekt inteligentnego pokoju

24 Wrz 2015 20:52 1656 15
  • Poziom 8  
    Kilka dni temu napisałem na forum temat odnośnie opuszczania rolet okiennych z użyciem Arduino. Link Jak to mówią: Apetyt rośnie w miarę jedzenia (czy jakoś tak :-P ). Wymyśliłem sobie, że z pomocą silnika krokowego zrobię sobie jeszcze gaszenie lub zapalanie światła. W związku z tym pomysłem mam 2 pytania, czy jedna płytka arduino wystarczy, czy bedzie potrzebna druga (ilość potrzebnych wyjść itp.) i czy silnik krokowy może poruszać sie w obie strony?

Acha i do zasilania będzie potrzebna bateria 9V czy wystarczy, że podłącze zestaw kablem usb?
  • BotlandBotland
  • Poziom 30  
    ryzio89 napisał:
    z pomocą silnika krokowego zrobię sobie jeszcze gaszenie lub zapalanie światła

Że niby jakim cudem ?!?!
    Ja to bym sterował światłem przez przekaźnik albo jakiś triak/optotriak.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Dla prostego sterowania można liczyć cztery piny na silnik, więc jeden układ powinien wystarczyć . Nie doczytałem wcześniej, do czego ten drugi silnik, ale to bardzo naokoło z tym światłem, jak już zauważył wyżej kolega.
    Zasilanie z baterii przy silnikach może wymagać częstej wymiany baterii, z USB też mały prąd jest - lepiej już jakiś zewnętrzny zasilacz.
  • Poziom 37  
    zagwizdow napisał:
    Dla prostego sterowania można liczyć 4-ry piny na silnik ........

Większośc silników krokowych są produkowane jako universalne, mogące byc podłączone jako unipolarny lub bipolarny. Ta druga metoda w efektach wydajności ma przewagę nad unipolarnymi. Niezależnie od wielkości silnika krokowego (mały, średni lub większy) musi zastosowac jakiś pośredni układ mocy czyli driver. Użycie odpowiedniego drivera pozwoli na pełne sterowanie stepperem wykorzystując tylko dwa piny na jeden motor – (1) Puls (Step) i (2-gi) kierunek obrotów.
    Zaglądnij na stronę:
    https://www.pololu.com/category/120/stepper-motor-drivers

Lub szczegóły przykładowego układu DRV8825:
    https://www.pololu.com/product/2977/pictures
    Podłaczenie jest wyjątkowo proste (bez stosowania microstepping -w takim projekcie nie ma potrzeby!!!); klick na zakładkę Pictures(6).
    Program wysterowania steppera przy takim układzie staje się także banalnie prosty.
    Jednym z dystrybutorów tych układów jest Botland.pl

Od chińskiego dostawcy możesz je dostac w cenie 4 x taniej.

Oczywiście, zewnętrzny zasilacz jest konieczny z 1000 powodów.

e marcus
  • Poziom 8  
    Mi chodzi, czy ten driver (L293D) zmieści się na jednej płytce z tym DRV8825?
  • BotlandBotland
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    W dobie lamp diodowych, stosowanie układów z triakiem, to proszenie się o kłopoty (przycięte napięcie). Pozostałbym przy zwykłym przekaźniku. Funkcja 0/1 nie wymaga stanów pośrednich, więc po co stosować mechaniczne wyłączanie włącznika światła? Układ się zawiesi i np. niepewnie zamknie obwód, przez co mogą się styki wypalić.
  • Poziom 17  
    Moduły które wymienił kolega wyzej (na bazie układów DRV8825 lub A4988) to możesz dać zamiast L293 - powinny być łatwiejsze w podłączeniu oraz podobne wymiarowo.
  • Poziom 37  
    ryzio89 napisał:
    Mi chodzi, czy ten driver (L293D) zmieści się na jednej płytce z tym DRV8825?

Nie ma potrzeby stosowania dwóch driverów !
    L293D daje ci tylko stopień mocy z diodami (litera D na końcu symbolu).
    Jednak całą sekwencję wysterowania cewek musisz ując w programie, co nie jest aż tak banalne. Nie masz kontroli nad prądem szczególnie ważne gdy silnik jest zatrzymany i pracuje jakoby z hamulcem.
    Inne przytoczone miniaturowe układy driverów ze strony Pololu zawierają na płytce wszystko co jest potrzebne do poprawnego wysterowania nie zbyt dużej mocy steppera.

Podanie tu przykładowej strony Pololu nie jest bynajmniej handlową formą reklamy firmy, ale przeglądając (moze raczej studiując tam zawarty materiał), początkujący experymentator silników krokowych może korzystac z wielu nieznanych dla niego informacji.

Poza tym zastosowanie silnika krokowego w tym konkretnym przypaku nie jest najlepszym pomysłem.
    Występuje zawsze szansa że układ zgubi aktualne położenie rolety względem stanów granicznych i cała automatyka jeżeli jest przewidziana - gubi trakt.
    Jezeli zastosujesz kontrolę manualną, to tymbardziej stepper tu nie ma zastosowania. Z powodzeniem wystarczyłby zwyczajny silnik DC z przekładnią, w nim wbudowaną oraz dwa wyłączniki krańcowe (nie koniecznie mechaniczne!!!).
    Jakiekowiek rozwiązanie byś nie wybrał to takie wyłączniki mysisz przewidziec.

e marcus
  • Poziom 8  
    Pozwoliłem sobie przygotować prosty schemat układu do wł. i wył. światła:
    Z lewej strony jest kontakt światła, z prawej silnik, czerwona linia to "wał" silnika, a żółte to takie packi które będą fizycznie sie stykały z kontaktem światła.
  • Poziom 12  
    ryzio89 napisał:
    Z lewej strony jest kontakt światła, z prawej silnik, czerwona linia to "wał" silnika, a żółte to takie packi które będą fizycznie sie stykały z kontaktem światła.

Po co sobie komplikować życie silnikiem krokowym, jego montażem i maskowaniem. czemu nie serwo jak już coś. Kolega nie napisał jakie to arduino pytając czy nie braknie wejść. A różnice pomiędzy płytkami Arduino są kolosalne jak do ilości IO tak i do pamięci na programy.
  • Poziom 30  
    ryzio89 napisał:

Pożuć kolego ten dziwny pomysł - niepotrzebne, kłopotliwe i ryzykowne (aż prosi się o problemy).
    Daj PRZEKAŹNIK - proste, łatwe i szybkie rozwiązanie. Jak dobrze to zmontujesz to nawet zmieścisz w puszce przy przełączniku i będzie Ci tylko dochodził przewód od wysterowania przekaźnika.
  • Poziom 8  
    To jak serwo czy przekaźnik? (Sam myślę o przekaźniku)
  • Poziom 24  
    Przekaźnik. Spróbuj załączyć światło niepewnie. Usłyszysz syk wypalanych styków. Przełączanie obwodu musi być szybkie, aby zapobiegać zjawisku wydłużania czasu trwania łuku elektrycznego.
  • Poziom 12  
    deksta84 napisał:
    Przekaźnik. Spróbuj załączyć światło niepewnie. Usłyszysz syk wypalanych styków. Przełączanie obwodu musi być szybkie, aby zapobiegać zjawisku wydłużania czasu trwania łuku elektrycznego.

Dokladnie jak kolega napisal. Chyba ze to projekt "reka robota" to zestaw serwomechanizmow by zapaczal i wylaczal.
  • Poziom 14  
    Wydaje mi się, że powinieneś zrobić to na przekaźniku i to jest najprostsza opcja. Spróbuj sobie najpierw wysterować przekaźnikiem jakąś mniejszą moc, np silnik na 12V. Możesz go zasilić np. jakąś ładowarką od starego sprzętu lub zasilaczem komputerowym(tutaj już większy prąd, wiec uwaga).
    Do wysterowania cewki przekaźnika, możesz użyć tranzystora. Jeśli jesteś na bakier z tranzystorami, fajnym rozwiązaniem jest np. L298N. Nie dość, że wysterujesz tym silnik, to możesz też zacząć sterować silniki krokowe. Co prawda nie jest to super wygodne rozwiązanie dla silników krokowych, ale za to możesz poznać zasadę działania od podstaw.

Tutaj masz bardzo przydatny pomysł wykorzystania arduino, przekaźnika i listwy LED Link. Oczywiście możesz też zrealizować włączanie jakimś guzikiem.
    Pozdrawiam