Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MIWI URMET CS1132-001G + KING Gates. Dołożenie elektrozaczepu

24 Wrz 2015 21:43 1959 6
  • Poziom 2  
    Hej!

Potrzebuję pomocy przy rozbudowie instalacji domofonu/bramy do sterowania elektrozaczepem. Po kolei:

Jest sobie brama otwierana za pomocą w/w domofonu. W sumie 6 domofonów + przyciski wywołujące kolejne mieszkania przed bramą. Bramę można otworzyć przez wciśnięcie przycisku na domofonie (1-7) lub za pomocą pilota, można ją też uchylić przez wciśnięcie przycisku z kluczykiem na w/w domofonie.

Obok bramy jest furtka, chciałbym wykorzystać przycisk uchylania bramy do otwierania elektrozaczepu na furtce. Nie potrzebuję uchylać bramy, wolałbym mieć elektrozaczep w furtce. Kable do furtki sobie pociągnę bez problemu, bo nic tam nie ma w tej chwili.

Pytanie do szanownego grona: co dokładnie muszę kupić i jak to przepiąć? Załączam zdjęcia. Chciałbym też mieć przycisk do otwierania furtki od wewnątrz (mam miejsce gdzie go ukryć żeby spoza bramy nie można było się do niego dostać).

MIWI URMET CS1132-001G + KING Gates. Dołożenie elektrozaczepu MIWI URMET CS1132-001G + KING Gates. Dołożenie elektrozaczepu
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    W pierwszej kolejności namierzyć centrale domofonu. Potem instrukcję do tejże centrali, gdzie będzie ładnie rozpisane jak podłączyć zaczep.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Na pierwszej fotce do wejścia PED jest podpięty brązowy kabelek a do 0V dwa białę - wypnij je z napędu i wyszukaj biały z tego samego kabla co w/w brązowy.
    Ten biały i brązowy są podpięte prawdopodobnie do kontaktu w przycisku kluczyka w Urmecie (wyjścia 10 i 9 - możesz , coby namierzyć odpowiedni biały - zwierać dzwonek w Urmecie i mierzyć na zwarcie kolejny biały z brązowym od strony centralki).
    Do użycia elektrozamka musisz podpiąć szeregowo zamek ze stykiem Urmeta i zasilaniem czyli np zasilanie - biały, brązowy - zamek, zamek - drugi przewód zasilania.
    Zamki są przeważnie na 12V (AC lub DC) - jeśli zamek akceptuje zmienny - zasilanie możesz wziąć z trafa centralki - jest tam zacisk 12 - 0 - 24 V, jeśli stały - zrób mały prostownik lub użyj osobnego małego zasilaczyka.
    Osobny zewnętrzny przycisk równolegle do kluczyka w Urmecie (czyli brązowego i białego w centralce)

• Poziom 2  
    dzięki kotbury za łopatologiczne wytłumaczenie, powalczę z tym w tym tygodniu :)

zaczepu jeszcze nie mam, więc jeśli tutaj jest AC 12V lub AC 24V:

to najlepiej będzie kupić zaczep 12V AC :)
    Nie bardzo czuję jaki sens ma to rozwiązanie skoro zasilacz domofonu (zwany też centralą) sam jest wstanie zasilić zaczep i to jedna z jego podstawowych funkcji. Nie mieszamy w ten sposób obu systemów, nie wprowadzamy zasilania z centrali bramy w kabel od domofonu, nie tworzymy pętli która może powodować spadki napięć (to akurat możemy rozwiązać dokładając przekaźnik). Jak dobrze zrozumiałem jest to instalacja zbiorcza ( 6 rodzin). Proponowane rozwiązanie odcina możliwość skorzystania z opcji furtki w bramie wszystkim użytkownikom.
    Prośba o poprawienie mnie jak coś źle zrozumiałem (pytanie nie jest precyzyjne i pozostawia pole do własnej interpretacji)
    Pozdrawiam
  • specjalista -automatyka bramowa
    Człowiek kable sterujące elektrozaczepem ma podciągnięte nie do centralki domofonu a do centralki bramy - i to podstawowy powód użycia zasilacza bramówki - po co mnożyć kable.... ,po drugie o jakich pętlach prądowych mówisz skoro przyciski zamka na słuchawkach są absolutnie pasywne ( chyba że idą do centralki domofonu i z niej do centralki bramy ale tych szczegółów autor postu nie podał więc założyłem że w najprostszy możliwy sposób przyciski kluczyka wszystkich słuchawek są połączone równolegle i wszystkie podpięte pod złącze PED centralki bramy). Nie wiadomo też czy od każdej słuchawki do centralki jest położony komplet kabli ( co by było niezbędne dla róźnicowania funkcji przycisku kluczyka z poszczególnych słuchawek) czy dla uproszczenia przyciski kluczyka są spięte równolegle w obrębie budynku a do centralki domofonu przy bramie idą tylko dwa kabelki wyzwalające zamek.
    Do stanowczych opinii trzeba więcej danych. Ja podałem rozwiązanie najmniej ingerujące w istniejące podłaczenia i nie wymagające znajomości istniejącej instalacji.
    kotbury napisał:
    Do stanowczych opinii trzeba więcej danych.

I tu się w 100% zgadzam. Nie znamy topologii okablowania, umiejscowienia centralki ( chociaż kable żelowane w unifonach mogą sugerować że centralka domofonu znajduje się na zewnątrz), nie znamy odległości. Może więc warto poczekać aż autor uzupełni te dane i będzie można podać rozwiązanie optymalne, takie co do którego będziemy mieli pewność że zadziała, przysporzy jak najmniej problemów.
    Jako główny argument za proponowanym rozwiązaniem kolega podaje:
    kotbury napisał:
    Człowiek kable sterujące elektrozaczepem ma podciągnięte nie do centralki domofonu a do centralki bramy - i to podstawowy powód użycia zasilacza bramówki

a autor napisał:
    dantgster napisał:
    Kable do furtki sobie pociągnę bez problemu, bo nic tam nie ma w tej chwili.

Ponad to na zdjęciu widać jeden kabel sterujący wchodzący do centrali napędu więc raczej możemy się spodziewać że został wyprowadzony z centrali domofonu i to tam raczej schodzą się kable od poszczególnych mieszkań/ domów.
    Kolejna sprawa to:
    kotbury napisał:
    ,po drugie o jakich pętlach prądowych mówisz skoro przyciski zamka na słuchawkach są absolutnie pasywne

Mówię o tym że prowadzimy w tym wypadku zasilanie do zaczepu przez te przyciski. Wiemy ile to będzie metrów i czy w związku z tym nie spadnie poniżej krytycznego napięcie?

Sorry ale nie trafia do mnie argument w stylu " bo autor tyle podał". Nie zgadujmy. Prośmy o uzupełnienie informacji. Podanie ich leży też w interesie pytającego, a w świetle regulaminu forum i zasad działu jest po prostu jego obowiązkiem. Nie mówię że to złe rozwiązanie, ale chcę powiedzieć, że można to rozwiązać lepiej.
    Pozdrawiam

ps.1 Prośba aby kolega nie brał tego wpisu zbytnio o siebie. On dotyczy nas wszystkich w tym i mnie ( pewnie bez problemu znajdzie kolega szereg moich postów do których można go odnieść) Po prostu nadarzyła się okazja by to napisać.
    2. Wpis ten nie ma na celu podważania niczyjej wiedzy i kompetencji. Wypowiedzi kolegi na forum jednoznacznie świadczą o tym że jest kolega świetnym fachowcem i to nie podlega dyskusji.