Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brother DCP-115C - Błędy: Unable to init, machine error 5a, machine error 51

wojciech_69 25 Sep 2015 13:21 3558 0
 • #1
  wojciech_69
  Level 9  
  Drukarka po półrocznym okresie odłączenia od zasilania (nieużywania) zaczęła wyświetlać różne komunikaty błędów:
  - Unable to init,
  - machine error 5a,
  - machine error 51
  na różnych forach (również tym) udało mi się znaleźć że powodem może być problem z zaschniętą głowicą i ogólnie problemy z nią związane. Dodatkowo głowica zamiast znajdować się po prawej stronie drukarki na "ociekaczu" wysuwała się na lewo i w takiej pozycji pozostawała - co również świadczyło o problemie z głowicą.
  Wczoraj rozkręciłem drukarkę a następnie zdemontowałem głowicę i zrobiłem jej kąpiel w gorącej wodzie (zanurzenie na ok 2-3 mm) a dodatkowo puściłem delikatnie ciepłą wodę strzykawką przez wężyki oraz samą głowicę. Tym sposobem wężyki się oczyściły z resztek tuszu a głowica wypluła jego pozostałości.

  Podczas czyszczenia wężyków zauważyłem że wszystkie 3 wężyki przepuszczały wodę przez głowicę malutkimi strużkami na szerokość ok 3 cm, jedynie wężyk od tuszu czarnego wypluwał z głowicy strumień o szerokości 1 cm.

  1. Czy jest to normalne (tak jest "ustawione") dla "koloru czarnego" czy świadczy to o zapchaniu głowicy na tym kolorze?

  Po w/w zabiegach pozbyłem się błędu: "machine error 51" a drukarka poprosiła o włożenie pojemniczków z tuszem do drukarki. Głowica również przestała się przesuwać na lewą stronę drukarki.

  Niestety po ich zainstalowaniu otrzymałem błąd: "Unable to init". Zrobiłem zerowanie licznika PURGE (który już wcześniej był zerowany, przed czyszczeniem głowicy), drukarka się zrestartowała jednak po tych czynnościach wyskoczył błąd: "machine error 5a".

  2. Czy wie ktoś o czym świadczy błąd: "machine error 5a"? Bo wg producenta jest to zacięty papier którego nigdzie nie widać... ("The machine does not work due to a paper jam or some sensor problem.") ?

  Doczytałem na innym forum, że na głowicy znajduje się czujnik zaciętego papieru który jest pod postacią takiej metalowej płytki (znajdującej się od strony wężyków) i nawet najmniejsze jej zabrudzenie wykazuje błąd zaciętego papieru.

  3. Czy opisana przeze mnie płytka (której niestety nie zauważyłem by była brudna) to rzeczywiście czujnik papieru? A może błąd "5a" świadczy o czymś innym?

  Ps. przed wykonaniem w/w czynności czyszczenia głowicy drukarki wyzerowałem wszystkie możliwe liczniki (znanym kodem 2783) a pochłaniacze tuszu są zabrudzone jedynie w 1/3. Czyszczeniu poddałem również koszyczek na tusze oraz jego okolice.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się