Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lepsza antena wifi lub wzmacniacz sygnału

sirmisiek 25 Wrz 2015 15:11 1608 8
  • #1 25 Wrz 2015 15:11
    sirmisiek
    Poziom 2  

Potrzebuję porady.

Mam słaby zasięg sieci wifi w punktach 2 (telewizor Sony) oraz 3 (Playstation 4) z załączonego "rzutu". Oto jak się prezentują dane z inSSIDer Home 3.1.2.1., dla porównania z punktem 1, gdzie stoi stacjonarka i tam nie ma problemu z połączeniem.

Lepsza antena wifi lub wzmacniacz sygnału
    1.
    komputer stacjonarny z kartą sieciową tp link: TL-WN822N:
    sygnał: od -65 do -70 dBm
    standard: n
    Channel: 6+10
    Co-channel: 1 Network
    Overlapping: 2
    Max Rate: 300

2. mierzone laptopem HP
    sygnał: od -78 do -80 dBm
    Max Rate: 270

3. mierzone laptopem HP
    sygnał: od -82 do 85 dBm
    Max Rate: 270

Dostawcą internetu jest toya, ich punkt dostępowy Cisco EPC3925 (wyłączone wifi, coby nie zakłócać routera) podłączony kablem do routera TL-WR841N (wersja z dwoma antenami 5dBi jak głosi naklejka na pudełku) stoi w punkcie: 4, ale zastanawiam się nad przeniesieniem w punkt 5 (tylko muszę kupić dłuższą skrętkę), wtedy będzie bardziej na środku domu (powiedzmy).

Aktualna "konfiguracja" routera tp-link:
    Moc transmisji: Wysoka
    Szerokość kanału: Auto
    Kanał: Auto (aktualnie używa kanału 6, wcześniej była 9)

PS4 pokazuje natężenie sygnału na poziomie 50-58%, jak wybieram opcję przetestowania połączenia internetowego, to przeważnie jest problem na kroku mówiącym o podłączeniu do sieci PSN albo na krokach z przetestowaniem prędkości pobierania, czy wysyłania.

Wg inSSIDer Home widzę, że jest 3-5 sieci (raz widać 3 raz 5) w zasięgu na kanałach:
    1. 11+7 sygnał: -77 dBm
    2. 6 sygnał: -78 do -88 dBm
    3. 8+12 sygnał: -78 do -88 dBm
    4. 10 sygnał -88 do -96 dBm
    5. 1 sygnał ok -96 dBm

plus chyba moja bravia też nadaje: DIRECT-Ep-BRAVIA się pojawia jak włączam i kanał 6, z siłą sygnału -56
    oraz zmienia się generalnie (ale to wiadomo, ten sam kanał, bliskość urządzenia):
    Co-channel: 3
    Overlapping: 2

Próbowałem zmienić kanał ręcznie na 1, 2 lub 3 ale coś mi karta sieciowa w stacjonarce zaczęła wariować i się rozłączać z netem, więc wróciłem do ustawienia auto w routerze.

Jak pisałem wyżej, planuję przenieść router w miejsce 5. Zastanawiam się albo nad zakupem anteny o większej mocy albo jakiś wzmacniacz gdzieś umieścić i moje pytanie jest takie, czy zakup dwóch anten o zysku 8 dBi każda (Antena TP-LINK TL-ANT2408CL) jest warty uwagi? Widzę, że Pentagram ma anteny o większym zysku, bo 12 dBi, ale jest inne złącze (tplink: RP-SMA/m, pentagram: RP-SMA), więc pewnie nie wepnę do mojego routera (zakładam, że tplink jako, że ta sama firma, to standard powinien pasować).

Dwie antenty tplink, to koszt 60 zł, plus kabel jakieś 25 zł, zastanawiam się na ile to coś da, czy może lepiej sobie darować i od razu iść w stronę wzmacniacza Wifi, który mógłbym ulokować na schodach (nie zaznaczone na rysunku, ale generalnie dół rysunku):

Testy w okolicy gniazdka inssiderem (ten sam laptop hp):
    sygnał: -73 do -74
    max rate: 270

Albo na ścianie, tego pokoju na parterze po lewej stronie, mniej więcej na środku, test inssiderem (ten sam laptop hp):
    sygnał: -49 do -59
    max rate: 270

Jeśli wzmacniacz to jaki? Iść w tp-linka, skoro mam już inne urządzenia tej firmy (może mam mylne przekonanie, ale wydaje mi się, że to powinno najlepiej ze sobą gadać, bo skoro dostarczają kompletne rozwiązania, to najwięcej na nich testują ;) )

0 8
  • #2 25 Wrz 2015 16:37
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Tak brutalnie powiedziawszy to żadne z tych rozwiązań nie zapewni ci prawidłowego sygnału WiFi na piętrze. Komputer działa właściwie na granicy prawidłowego sygnału. Pozostałe urządzenia już nie więc raczej prawidłowo nie będą działać. Zmiana miejsca routera ianten niewiele pomoże a raczej pogorszy. Silniejsze anteny mają zupełnie inną charakterystykę promieniowania. nie mówiąc o tym, że ten zysk 12dBi to z reguły marketingowe brednie. Ustawienie repeatera to niepotrzebny wydatek i kolejne problemy, na schodach nie zadziała( za słaby sygnał). Masz 2 kondygnacyjny, duży dom. Do tego urządzenia multimedialne więc musisz oprzeć sieć w domu o AP na każdym poziomie. Potrzebujesz dodatkowy AP na piętrze. Łączysz go z routerem kablem po LAN. Ewentualnie zakup transmiterów PLC po sieci elektrycznej. Twoje rozwiązania nie warte wydatków.

2
  • #3 25 Wrz 2015 17:32
    Heinzek

Popieram kolegę @matek451. Jak chcesz żeby to działało to zrób to do porządku.
    Prujesz ściany i stawiasz dodatkowy AP.
    Idziesz w Adaptery PLC

Co do łączenia sprzętów przez wifi to moje zdanie jest takie że: Sprzęty stacjonarne łączysz kablem a mobilne są na wifi.

Więc konsola, TV i komputer stacjonarny powinny być podłączone przez LAN.

Kup dłuższą skrętkę i przenieś WR841 na piętro, sprzęty podłącz skrętką a mobilne będą miały bardzo dobry zasięg.

1
  • #4 25 Wrz 2015 19:13
    sirmisiek
    Poziom 2  

Dzięki za podpowiedzi.

Prucie ścian odpada, więc pozostają adaptery PLC. Powiedzcie mi tylko jak to działa.
    Powiedzmy, kupuję sobie taki zestaw: TP-LINK TL-WPA2220KIT i podłączam to tak:
    Cisco do jednego adaptera PLC po LAN, wpinam go w kontakt na parterze (adapter PLC posiada też WiFi to miałbym dół obsłużony. Drugi adapter PLC w gniazdko na piętrze, do niego po kablu WR841N i siejemy WiFi na piętrze. Tylko teraz mam dwa SSID, które propaguję, czy jestem w błędzie? Jeśli nie jestem, to nie da się zrobić tego jakoś, żeby był tylko jeden?

Inaczej podłączyć? Cisco -> WR841N -> adapter PLC (bez WiFi)-> drugi adapter PLC (z WiFi) na piętrze, który pełni funkcję extendera tej jednej sieci (jedno SSID)?

Kolejna sprawa, jaki ten PLC kupić? Czy wspomniany TP-Link, czy jest coś lepszego? On ma przepustowości 200 Mbps, kosztuje toto 219 zł, droższe o przepustowości 500 Mbps -> AVM FRITZ!Powerline 540E WLAN Set za 399 zł albo TP-LINK TL-WPA4220KIT za 419 zł

0
  • #5 25 Wrz 2015 19:20
    Heinzek

Ja bym się pokusił o jakieś bez AP. np PA4010 lub PA4010P ( jeśli masz mało gniazdek)
    Na Cisco możesz uaktywnić AP więc nie są tam potrzebne 2 AP.
    Do WR841 podłączasz drugi adapter tylko do portu LAN ( ustawiony jako AP) który będzie tylko rozsyłał wifi.

Kanały wifi ustaw np 1 na dole i 11( lub 13) na górze.
    Nazwę sieci możesz zrobić taką samą na obu jak i hasło zabezpieczeń.

1
  • #6 25 Wrz 2015 19:58
    sirmisiek
    Poziom 2  

Toya nadaje swoje SSID, którego chyba nie idzie zmienić (nie pamiętam w tej chwili, czy z ich eBOA da się to zmienić, bo do routera to się podłączyć za bardzo nie można). Miałem na WR841 filtrowanie po MAC, nie wiem, czy da to radę ustawić na Cisco (w sensie, czy ja jako szary user mam dostęp do tego).

Ale kurde 2 PA4010 to koszt 199zł i przepustowość 500 Mbps.

Rozumiem, że podłączenie drugiego adaptera do portu LAN (zamiast normalnie do WAN), spowoduje, że właśnie będzie działał jako AP? Ale coś powinienem jeszcze wyłączyć/włączyć w WR841? DHCP wyłączyć? W obecnej konfiguracji (Cisco bez WiFi i WR841 z WiFi ma DHCP włączonym)

0
  • #7 25 Wrz 2015 20:08
    Heinzek

Teraz masz dwa routery w sieci. ( cisco z wyłączonym WiFi i WR841)

Parter
    Tu będzie działało Cisco z WiFi. Pod LAN z Cisco podłączasz jeden PLC

Piętro:
    PLC w gniazdku i podłączone LAN-LAN Router WR841.

Inna konfiguracja to zostawienie tego co jest i zakup WPA4220.
    Na dole montujesz PLC do LAN WR841, a na górze PLC z AP.

Jeszcze inaczej to zostawienie tego co jest i zakup PA4010 i drugiego WR841
    Na dole montujesz PLC do LAN WR841, a na górze PLC podłączone do portu LAN drugiego WR841.

1
  • #8 25 Wrz 2015 20:36
    matek451

Osobiście używam zestaw D-Linka kupionego w salonie macierzystym Plusa DHP-309AV http://www.plus.pl/adaptery . Koszt 99 zł. Rozwiązanie z zakupem dodatkowego WR-841 da ci na dole i na górze switch LAN, do którego podepniesz urządzenia po kablu .Koszt całości 170 zł.

1
  • #9 29 Wrz 2015 17:51
    sirmisiek
    Poziom 2  

Zakupiłem zestaw PA4010KIT za 159zł i podłączyłem na parterze Cisco (bez WiFi) do jednego adaptera i na piętrze drugi adapter, a do niego WR841 do portu WAN (podłączenie pod LAN spowodowało, że nie miałem netu na stacjonarce (chociaż telefon się podłączył bez problemu), pewnie trzeba było wyłączyć DHCP, ale wpięcie kabla w port WAN też załatwiło sprawę :)

Generalnie nie kupowałem drugiego routera póki co, chciałem zobaczyć jak to będzie działać. Przeniesienie rotuera na piętro i ustawienie go w lewym dolnym rogu (patrząc na "rzut") daje lepszy zasięg na parterze, niż jak to stało w poprzedniej konfiguracji :) Także, generalnie jestem zadowolony. Dzięki wszystkim za pomoc.

0