Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

E.19 Projektowanie i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych STYCZEŃ

wojtek.g1 18 Jan 2016 09:28 110232 429
SterControl
    eddy1223
    Level 10  
    Jestescie pewni ze na egzaminie bedzie Grafcet/SFC?
    Z tego co mi mowiono w szkole egzaminatorzy maja
    trudnosci w sprawdzeniu tego I jest szansa ze nie bedzie tego juz w tym roku.
  • SterControl
    kamyk1233
    Level 10  
    hm.. To na egzaminie nie będzie można sprawdzić czy grafcet działa ? Nie będzie można mieć odpalonego fluid sima czy jak ? :O
    Elektronik96
    Level 17  
    kamyk1233 wrote:
    hm.. To na egzaminie nie będzie można sprawdzić czy grafcet działa ? Nie będzie można mieć odpalonego fluid sima czy jak ? :O

U nas nie będzie można- musieliśmy usunąć fluid sima z komputerów.
    superoes
    Level 8  
    U nas nigdy czegoś takiego jak fluid sim nie używaliśmy i tez żadnych lekcji z grafceta nie mieliśmy , 1 styczność z nim był na e.18 , potem to tyle co każdy z nas dowiedział się na własną rękę tak ze pozdrawiam :)
    kamyk1233
    Level 10  
    No to dziwnie macie :D U nas fluid sim to podstawa :) Wiem że na teorii było tak, że przed egzaminem mogliśmy sobie otworzyć fluid sima i Step 7 i można było go używać w trakcie egzaminu i podobno jak by sie to otworzyło podczas egzaminu to by im tam wykryło, a jak sie otworzy wcześniej to im nie wykryje :D
    szymeeeen
    Level 11  
    Egzamin będzie się składać prawdopodobnie z listy przyporządkowania, schematu plc, programu i grafcetu. Ci którzy mają jutro niech wrzucą wszystko co wiedzą o tym egzaminie.
  • SterControl
    szymeeeen
    Level 11  
    blokowego nie będzie albo będzie można sobie wybrać czy grafcet czy blokowy
    iksio
    Level 2  
    Ma ktoś może zdjęcie grafcetu do zadania z poprzedniego E.19? Elektronik96 wrzucił na poprzedniej stronie ale moja wersja Fluid Sim nie otwiera tego pliku
    kaisex
    Level 11  
    Podbijam prośbę, jak ktoś otworzył we Fluid Sim to niech zarzuci proszę screen'em.
    kol36
    Level 10  
    Trochę schemat jest wielki więc podzieliłem go na 3 części.

E.19 Projektowanie i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych STYCZEŃ E.19 Projektowanie i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych STYCZEŃ E.19 Projektowanie i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych STYCZEŃ
    kaisex
    Level 11  
    Faktycznie spore. Moim zdaniem SFC jest lepszym wyborem.
    K13
    Level 17  
    SFC prawie niczym się nie różni :) tylko kwalifikatorami
    kaisex
    Level 11  
    Cóż, powiem tylko że miło ze strony CKE że pozwalają wybrać ;)
    mechatronn
    Level 9  
    Dajcie informacje lub zdjęcia po egzaminie!
    zukaschikume
    Level 1  
    Oj czekamy!!!! Ja mam w czwartek. Każda informacja niezmiernie pomocna.
    kaisex
    Level 11  
    Z fb:Nr ćw. 1
    Mamy zaprogramować uklad sterowania temperaturą (wentylator i nagrzewnica ). 3 tryby - gotowy, auto i ręczny. Do automatu mamy czujnik temperatury 4 stanowy (2 wejścia cyfrowe ). Dla poszczególnych stanów opisane jest jednoznacznie na arkuszu co jest co. Dodatkowo dla trybu p1 po 2 minutach zaczyna migac lampka.
    W manualu ręcznie włączamy nagrzewnice i wentylator przyciskami.
    Do gotowości wracami przyciskiem nc
    - napisać program ( zrobić screeny i wrzucić do Worda i wydrukować )
    - zrobić schemat układu sterowania (nie modelu)
    - tabela przyporządkowań
    - algorytm - SFC! !!!!
    Moim zdaniem nie było trudno, jedynie algorytm był trudny. Zrobiłem na spokojnie w 2h i jestem dobrej myśli pozdrawiam.

UWAGA - można pisać tylko W SFC! Podobno nie ma grafcetu!
    szymon_812
    Level 2  
    kaisex wrote:
    Z fb:Nr ćw. 1
    Mamy zaprogramować uklad sterowania temperaturą (wentylator i nagrzewnica ). 3 tryby - gotowy, auto i ręczny. Do automatu mamy czujnik temperatury 4 stanowy (2 wejścia cyfrowe ). Dla poszczególnych stanów opisane jest jednoznacznie na arkuszu co jest co. Dodatkowo dla trybu p1 po 2 minutach zaczyna migac lampka.
    W manualu ręcznie włączamy nagrzewnice i wentylator przyciskami.
    Do gotowości wracami przyciskiem nc
    - napisać program ( zrobić screeny i wrzucić do Worda i wydrukować )
    - zrobić schemat układu sterowania (nie modelu)
    - tabela przyporządkowań
    - algorytm - SFC! !!!!
    Moim zdaniem nie było trudno, jedynie algorytm był trudny. Zrobiłem na spokojnie w 2h i jestem dobrej myśli pozdrawiam.

UWAGA - można pisać tylko W SFC! Podobno nie ma grafcetu!

Podobno w komentarzu ktoś napisał, że Grefcet też można ale pewien nie jestem. U nas w szkole tylko Grafcet był i trochę blokowego, sfc nie było w ogóle.
    kaisex
    Level 11  
    Niestety kolega który pisał potwierdza - tylko SFC.
    Habas13
    Level 9  
    Ja juz po egzaminie. Będą 4 przyciski: 3 NO monostabilne 1 NC monostabilny, 2 styki przekaźnika k1 NO i K2 NO lampka H1 i lampka H2. Praca automatyczna będzie miała 4 stany p1,p2,p3,p4. Do stanu p1 czasowka ustawiona na 2 minuty ktora ma wlaczac miganie lampki H2 co 0.5 hz. Stan praca ręczna poprzec wcisniecie przycisku S2 lub S3. S2 wlacza k1 i wylacza k2. S3 wlacza k2 i wylacza K1. W tym stanie gdy K1 lub K2 jest włączone to miga lampka H2 co 0,5 hz. W tym kroku nie mogą być wlaczone na raz K1 i k2. Przycisk S4 NC w dowolnym momencie wylacza wszystko K1=0 k2=0 h1=0 h2=0. Za chwile dodam grafcet bo tylko grafcet można. Będzie tez tabelka do zadania 5 podpunktów. Pierwsze 3 prawda 4 falsz 5 prawda.
    szymon_812
    Level 2  
    Habas13 wrote:
    Ja juz po egzaminie. Będą 4 przyciski: 3 NO monostabilne 1 NC monostabilny, 2 styki przekaźnika k1 NO i K2 NO lampka H1 i lampka H2. Praca automatyczna będzie miała 4 stany p1,p2,p3,p4. Do stanu p1 czasowka ustawiona na 2 minuty ktora ma wlaczac miganie lampki H2 co 0.5 hz. Stan praca ręczna poprzec wcisniecie przycisku S2 lub S3. S2 wlacza k1 i wylacza k2. S3 wlacza k2 i wylacza K1. W tym stanie gdy K1 lub K2 jest włączone to miga lampka H2 co 0,5 hz. W tym kroku nie mogą być wlaczone na raz K1 i k2. Przycisk S4 NC w dowolnym momencie wylacza wszystko K1=0 k2=0 h1=0 h2=0. Za chwile dodam grafcet bo tylko grafcet można. Będzie tez tabelka do zadania 5 podpunktów. Pierwsze 3 prawda 4 falsz 5 prawda.

Jesteś pewien, że tylko Grafcet? Czy tylko SFC? Bo troszkę od siebie się różnią. I co 0,5 hz czy 0,5 sekundy?
    szymon_812
    Level 2  
    Habas13 wrote:
    Grafcet 0,5 hz = 2 sekundy

Dzięki za wyjaśnienie. To może jest takie jakby losowanie? Część pisze, że tylko SFC.
    Habas13
    Level 9  
    Nie moge obrazka dodac z telefonu. Musicie poczekać aż wrócę do domu

Dodano po 1 [minuty]:

Siemens s7-200

Dodano po 1 [minuty]:

Nie mam pojecia stary. Ja to kwadratowa kupę zrobiłem z wrażenia. Ja mialem grafcet
    eddy1223
    Level 10  
    Jezeli lampka ma migac co 0,5hz to znaczy ze ma zmieniac swoj Stan co 1 sekunde bo cykl trwa 2s dobrze mysle?
    Habas13
    Level 9  
    Nie mam pojecia stary. Ja to kwadratowa kupę zrobiłem z wrażenia. Ja mialem grafcet