Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jedna Kolumna Estradowa

06 Cze 2005 19:42 1601 14
  • Poziom 17  
    Witam!
    Chcialbym zbudowac kolumne estradowa na dyskoteki szkolne. Mam juz do dyspozycji jedna od szkoly ale niemam o niej zielonego pojecia. Wiem tylko tyle ze gra glosno.
    Mam juz plyty na obudowe (18mm i 12mm (dziadek stolarz:P)) i niemam pojecia co potrzebuje jeszcze do tego dokupic. Mialem propozycje od kumpla kupienia glosnika niskotonowego, ale wiem tylko tyle ze ma 400W i 30cm srednicy. Potrzebuje zmiescic sie w granicy 100-150zl. Kolumna ma byc praktycznie do kazdej muzyki. Dyskoteki odbywaja sie na korytarzu wiec trudno tu mowic o jakis wymiarach, ale tak srednio 80m2. Chodzi mi w sumie aby bylo glosno i zeby slyszalny byl bas.
    Bardzo prosil bym o jakies rady i linki bo jestem zielony :)
    Dzieki i Pozdrawiam![/u]
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    strasznie mało precyzyjnie piszesz... zastanów się najpierw ile kasy chcesz w to zainwestować a jesli już ją zainwestujesz to czy będziesz miał cym tą kolumne zasilić. Jak chcesz żeby był słyszalny bas to zainwestuj w stx'a 38/300/x/ae. dosyć tanio i całkiem nieźle gra(stosunkowo wysoki spl) za cenę jednak taką co podałeś to możesz kupić młodszego brata czyli 30/200/x/ae. myślę że w tej cenie nie znajdziesz nic lepszego o sprawdzonych parametrach. do tego tube stx'a albo jak się nie chcesz bawić w zwrotkę to piezoelektryka daj na sopran i możesz grać, bebechami to to może nie zatrzęsie ele głosno powinno być dosyć.

pzdr

btw. co to był za głośnik co kumpel chciał ci opchnąć?? coś mi przy tej średnicy śmierdzą te waty :)
  • Poziom 17  
    Jeden kumpel za 50zl glosnik niskotonowy o srednicy 30cm i nic wiecej niewiem, a drugi za 40zl niskotonowy niby 400W. Ten pierwszy to z hurtowni brata mojego kumpla, a drugi niewiadomo z jakiego zrodla... Aha zapomnialem dodac ze do kolumny ze szkoly jest jakis wzmacniacz a tamta kolumna (ze szkoly) ma 8 omow i napiepsza ze az uszy bola... Chodzi aby bylo tanio i wystarczajaco..
  • Poziom 28  
    A co wata ma wspólnego z głośnikami 8) ? Chyba chcaił ci 400kg wytłumienia opchnąć... Poczytaj co to jest spl... Napisz jakie literki i cyferki ma ten głośnik, co to za kolumna... za 150 zł to wyrobisz się z "hałaśnikiem", ale ja bym tego kolumną nie nazywał... Za taką kasę to możesz sobie satelitki z pomocą dziadka zrobić. Gdyby wszystko tak kosztowało to każdy by estradówkę na strychu miał.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Głośniki od kumpli raczej sobie daruj, bo za taką kasę nic dobrego nie kupisz (chyba, że np. Hanssena 25/40, ale zakładam, że nie znasz typów). Podawanie parametrów na zasadzie średnicy i mocy też nie ma sensu, nic one tu nikomu nie powiedzą, podobnie jak określenie, że coś gra głośno;) Niestety potrzeba więcej konkretów - może np. zdjęcia? Przynajmniej opisz dokładnie tą szkolną kolumnę i wzmacniacz, dokładne wymiary, iloś i średnica głośników, cechy charakterystyczne (materiały, wykończenie, itp). Ile wejść ma ten wzmacniacz i jak wygląda? Jaką ma moc ten wzmacniacz, co jest na nim napisane - każdy szczegół może się przydać.

--
    Hefi
  • Poziom 19  
    Powiem ci szczerze że te głośniki to napewno bubel(za taką cenę to nie dostaniesz głosnika co ma 400w) no chyba że pmpo :). /Co do twojego zestawu szkolnego to cięzko powiedziec jaki masz sprzęt gdyż doa jednego 20W to chałas a inni sobie z 200nic nie robią...pozatym basu może nie być a dźwięk wysokimi zabijać... Ja bym się opowiadał za tym stx,em 30-200-8(nie wiadomo jaka jest minimalna impedancja głośnika przy której może pracowac wzmacniacz). reszta jak koledzy wyżej...

pzdr
  • Poziom 17  
    No wlasnie w tej szkolnej to wogole basu niema...Ladny dzwiek jest ale jak sie przesadzi to sam pisk praktycznie leci...
  • Poziom 19  
    Daruj sobie te głośniki nic porządnego chłam bym nawet powiedział, pierwszy to g*** drugi to samochodówka i na estradębym tego nie pchał, parametry(oprócz wagi) wyssane z palca, za ta cenę wątpię by miały neodymowe magnesy jeśli by się chciał ktoś czepnąć, dla porówania taki np stx waży chyba ze 2x więcej nie wspominając juz o głosnikach z wyższej półki...

Dodano po 2 [minuty]:

z 2*30cm basu niebędziesz miał na 80m' chyba ze taki powyżej 80hz... te głosniki mogą się nadawać na satelitki. kolumny basowe potrzeba czegoś większego i dużo mocy... ale z tym się wiążą spore koszty
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Ale się uśmiałem jak zobaczyłem markę dibeisi... Poczytaj trochę elektrodę, zwłaszcza tematy "moc głośników" i "alphard wcale nie taki zły" to się dowiesz czego się wystrzegać.
  • Poziom 35  
    Dibejsi to szajs;) Skoro to korytarz i masz jedną dobrą kolumnę, której brakuje basu, do może zrób do niej jednego suba na STXie i do niego wzmacniacz na mostkowym TDA? Stereo i tak nie będzie zbyt dobre w korytarzu, więc po co się na nie silić...

--
    Hefi
  • Poziom 17  
    no wlasnie o to mi chodzi... niewiadomo jakie kolumny bym mial dzwiek i tak by niebyl pewnie extra... chcialbym cos taniego tzn aby byl bas i glosno a jakosc to druga sprawa...
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Ale po co komu stereo na dyskotece? Przecież to się mija z celem! Na imprezy tylko i wyłacznie mono według mnie. Co do kolumny to za 150 zł nie bedziesz miał zaskakująco dobrych efektow. Bierz STX GDN 32-150-8 SC do tego GDWT 8-150-8 PJ, a na zwrotnicę kup cewke do GDN i cewke+kondensator do GDWT, jak chcesz to moge ci poobliczac co i jak masz z tym zrobic. Zamkniesz to w obudowie Bass-Reflex, troche wytłumisz i bedzie fajnie grało. To ma byc dyskoteka więc bedzie dobrze. No ewentualnie jakby cie fundusze puściły to możesz mu jeszcze jakiegos sredniaka dac... no ale o tym to moze pogadamy jak sie teamt rozwinie.
  • Poziom 17  
    no i wlasnie takich odpowiedzi oczekiwalem!! :) dzieki:) a jeszcze pytanko: lepeij dac zaluzmy jeden niskotonowy i 1 wysoko czy np lepiej 1 estradowy i nic wiecej? bo nad tym sie waham najbardziej. Jeszcze raz dzieki ci :P
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Prosze przejrzec forum AKUSTYKA i DIY (wlasne konstrukcje). Oslablem totalnie...