Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 8.1 - Przywracanie systemu do stanu innego niż fabryczny - jak?

26 Wrz 2015 13:00 2061 10
  • Poziom 17  
    Witam,

jaką drogę polecacie przy przywracaniu systemu do stanu innego niż fabryczny?

z mojego komputera korzystają wszyscy domownicy, co często sprawia, że system trzeba stawiać od nowa (takie życie:). Dotychczas radziłem sobie po prostu z użyciem CloneZilla, ale właśnie przesiadłem się na Windows 8.1 (z pracy dali).

Przywracanie systemu jest tam wygodne i automatyczne, ale tylko do stanu fabrycznego. Nie potrzeba mi połowy śmieci które się razem z tym instalują, za to potrzebuję programów do pracy. Dotychczas po postawieniu czystego systemu i jego aktualizacji instalowałem wszelkie potrzebne aplikacje, a następnie wykonywałem kopię/obraz tego stanu rzeczy. Wówczas nawet jak coś się pokiełbasiło u mnie, w godzinę stawiałem funkcjonalny system.

Nie mam jednak doświadczenia z Win 8.1. Zapytam więc, czy są może jakieś opcje, które z poziomu systemu pozwalają wrócić do stanu innego niż fabryczny? W XP można było na przykład przywracać system do ustawionego punktu kontrolnego, co w większości wypadków też było wystarczające. A w Win 8.1? Jakie są możliwości? Jak wygląda kwestia stabilności tego co zostało przywrócone? Może jest jakieś narzędzie administracyjne które pozwala wybrać co jest "fabryczne" a co nie? A może w ogóle się tym nie przejmować, tylko szukać nowszego odpowiednika CloneZilla?

Z góry dziękuję za informacje i wskazówki. Wystarczą mi także linki i słowa klucze (szukajki).
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Panie, takie rzeczy to tylko w Windows Serwer :] Tak samo jak w win 7 możesz sobie sam utworzyć własny punkt przywracania - panel sterowania - system - ochrona - utwórz. Ale jest to wolne i zawodne.
    Ja robię tak, czyszczę dysk do zera, instaluje system z płytki OEM/pena i to najlepiej jakiś ze zintegrowanymi poprawkami, tylko robię jak najmniejszą partycję systemową C żeby później łatwo zrobić backup. Zależnie od przeznaczenia kompa czasem wystarczy 20 GB a czasem 60GB, nie więcej ! Później stery soft. na koniec robię backup clonezillą albo innym softem. Najlepsza metoda, możesz robić kopię przyrostową albo regularnie robić backup bo trwa to mniej niż 30 minut.
    Jak się boisz linuxów to masz acronis, paragon, active boot disk. Tworzysz magicznego pena i masz problem z głowy. Można wgrać soft bezpośrednio na dysk tak żeby tworzyć/przywracać backup bez udziału pena, ale to wyższa szkoła jazdy dla większości osób (Easy2Boot,RMPrepUSB) i najgorsze że jak przypadkiem nadpiszesz MBR to i tak bez pena sobie nie poradzisz.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    W każdym czasie możesz zrobić własną kopię zapasową win8.1 i przywracać w razie potrzeby z tej kopii. Jest taka opcja i nie trzeba przywracać do stanu fabrycznego. Można też oczywiście zrobić obraz partycji systemowej dowolnym programem zewnętrznym. Nie bardzo wiem w czym problem.
    Nie pomyl kopii zapasowej (obrazu partycji) z punktem przywracania który jest i tak bezużyteczny przy poważniejszych uszkodzeniach systemu.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Brodi napisał:
    panel sterowania - system - ochrona - utwórz. Ale jest to wolne i zawodne.

(...)

Ja robię tak, czyszczę dysk do zera, instaluje system z płytki OEM/pena i to najlepiej jakiś ze zintegrowanymi poprawkami, tylko robię jak najmniejszą partycję systemową C żeby później łatwo zrobić backup. ...

linuks napisał:

Nie pomyl kopii zapasowej (obrazu partycji) z punktem przywracania który jest i tak bezużyteczny przy poważniejszych uszkodzeniach systemu.
    Pozdrawiam.

Dokładnie tego mi było trzeba. Informacji. Punkt kontrolny zawsze uważałem za coś wolnego i zawodnego, dlatego robiłem dotychczas dokładnie tak jak pisze Brodi. Niemniej, niewiele mam doświadczenia z windows boot loaderem oraz jego wpływowem na ewentualne wykonanie kopii dysku. Tzn. wstanie to, czy są jeszcze jakieś przeciwwskazania, ograniczenia, ostrzeżenia?

linuks napisał:
    W każdym czasie możesz zrobić własną kopię zapasową win8.1 i przywracać w razie potrzeby z tej kopii. Jest taka opcja i nie trzeba przywracać do stanu fabrycznego.

Masz na myśli gdzieś w Win 8.1 jakieś narzędzie do tego?

linuks napisał:
    Nie pomyl kopii zapasowej (obrazu partycji) z punktem przywracania który jest i tak bezużyteczny przy poważniejszych uszkodzeniach systemu. Pozdrawiam.

A broń-boże. :) Jeśli będzie obraz partycji to byłoby super, nie wiem, czy nadpisanie obrazu partycji nie wykrzaczy mi czegoś przez ten windows loader. Przepraszam Panowie jeśli pytanie to banał, ale 8.1 to dla mnie przeskok z epoki kamienia łupanego. :)
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Największy problem to recovery producenta sprzętu np HP Acer czy Lenovo, bo z tym najwięcej przygód, tworzą dziwne partycje, ruszysz coś i już problem.
    Dlatego jak postawisz system od zera i później stworzysz backup to nie ma problemów z przywracaniem. Dodatkowo płytka instalacyjna z windowsem 7 i 8.1 ma opcje naprawiania rozruchu która często rozwiązuje problem z bootloaderem po przywróceniu backupu.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    W win 8.1 jest narzędzie do robienia kopi zapasowej użytkownika.
    Mam podobnie bo i żona i wnuczka katują laptopa lenovo z win 8.1 to przywracanie jest na porządku dziennym. Laptop nie ma napędu CD. Trzeba z pena botoować linuksa live
    Po zakupie podział na partycje bez sensu bo praktycznie cały dysk zajmowała partycja z systemem
    Zmniejszyłem partycję sda5 i zwiększyłem partycję sda6 z przeznaczeniem na dane żeby w przypadku konieczności przywrócenia systemu nie straciły swoich "cennych" danych.
    Kopię systemu zapisuję na partycji lenovo. Mam dwie kopie. Jedna zrobiona systemowym narzędziem win 8 a druga z linuksa live programem partimage.
    Oczywiście tez zrobiłem kopię partycji recovery
    Dodatkowo zrobiłem kopię początku dysku od sektora 0-4892671 to jest do początku partycji systemowej i ostatnie 48 sektorów dysku
    Wszystkie kopie przechowuję dodatkowo na zewnętrznym dysku i w każdej chwili mogę przywrócić system nawet jak by panie wyczyściły dysk do zera. Raz już musiałem przywracać tak wnuczka namieszała.
    Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    W Win8.1 można wykonać odświeżenie systemu. Ale to "cofa " system do stanu fabrycznego bez utraty danych. Mam na myśli dane użytkownika a nie aplikacje.
  • Poziom 17  
    gabik001 napisał:
    W Win8.1 można wykonać odświeżenie systemu. Ale to "cofa " system do stanu fabrycznego bez utraty danych. Mam na myśli dane użytkownika a nie aplikacje.

Wiem, od tego zacząłem post. ;)

Brodi napisał:
    Największy problem to recovery producenta sprzętu np HP Acer czy Lenovo, bo z tym najwięcej przygód, tworzą dziwne partycje, ruszysz coś i już problem. Dlatego jak postawisz system od zera i później stworzysz backup to nie ma problemów z przywracaniem. Dodatkowo płytka instalacyjna z windowsem 7 i 8.1 ma opcje naprawiania rozruchu która często rozwiązuje problem z bootloaderem po przywróceniu backupu.

Rozumiem, że chodzi Ci o to, żeby nie używać narzędzi recovery takich jak te firmowo instalowane HP/Acer i tak dalej. Czy jest natomiast jakieś narzędzie które z czystym sumieniem polecisz?

linuks napisał:
    W win 8.1 jest narzędzie do robienia kopi zapasowej użytkownika

Czy masz z nim jakieś doświadczenia?

linuks napisał:
    Trzeba z pena botoować linuksa live (...) Po zakupie podział na partycje bez sensu bo praktycznie cały dysk zajmowała partycja z systemem

Poradziłem już sobie z ogarnięciem podstaw botloadera i wyłączenia secure boot, wcześniej korzystałem z jakichś tam narzędzi w PartedMagic, ale o to też muszę zapytać, bo to usłyszałem w serwisie: czy to prawda, że narzędzia Linuxowe mają jakieś problemy z kompatybilnością partycji win 8.1 i tworzą je jakoś inaczej tak, że można potem na sto sposobów próbować przywracać główną partycję, a niekoniecznie zakończy się to powodzeniem?

Dziękuję za odpowiedzi Panowie!
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Używam narzędzia systemowego do przywracania systemu i działa. Te kopie robione pod linuksem są na wszelki wypadek gdyby uszkodzenia systemu były poważne i nie zadziałało systemowe narzędzie. Takie podwójne zabezpieczenie.
    Można spokojnie robić partycje dla windowsa pod linuksem.
    Jak wnuczka wyczyściła dysk to partycje robiłem pod linuksem live i cały proces przywracania.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    linuks napisał:
    Używam narzędzia systemowego do przywracania systemu i działa.

Znalazłem to: Nośnik z obrazem systemu można utworzyć programem Recoverydrive.exe. Włóż pustą płytę CD/DVD do nagrywarki lub wsuń pusty pendrive do portu USB. Kliknij polecenie Utwórz dysk odzyskiwania i zastosuj się do wskazówek kreatora. Przygotuje nieodzowne pliki i nagra je lub skopiuje na udostępniony przez ciebie nośnik. Za jego pomocą możesz uruchomić środowisko awaryjne i naprawić Windows 8.1.1.

Ale póki co instalator krzyczy, że potrzebuje pendrive'a minimym 16GB do wykonania kopii recovery, więc mi to chwile zajmie (nie mam tak dużych na chacie).

linuks napisał:
    Te kopie robione pod linuksem są na wszelki wypadek gdyby uszkodzenia systemu były poważne i nie zadziałało systemowe narzędzie.
    (...)
    Można spokojnie robić partycje dla windowsa pod linuksem.
    Pozdrawiam

Mam jakieś takie obawy, że mogę sobie z tym Linuxem nie poradzić, więc póki co spróbuję wpierw narzędzia windowsowego. Dziękuję Ci za rady i info!
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    leburaque napisał:
    Ale póki co instalator krzyczy, że potrzebuje pendrive'a minimym 16GB do wykonania kopii recovery, więc mi to chwile zajmie (nie mam tak dużych na chacie).

Nie mam doświadczenia z Win 8 ale jeśli chodzi o recovery robione na nośnikach optycznych to może wypróbuj oprogramowanie typu wirtualna nagrywarka np. Phantom Drive - potrafi emulować nawet dyski Blu-Ray DL (50GB):
    Dzięki temu zrobisz sobie recovery wprost do obrazu płyty zamiast na prawdziwy nośnik. Ostatnio testowałem to z Lenovo Create Recovery Media i działa :-)