Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny przekaźnik na mosfecie 12v sterowany plusem.

26 Wrz 2015 16:03 2778 17
  • Poziom 7  
    Witam. Potrzebuje porady, jak zbudować jak najmniejszy przekaźnik elektroniczny z bardzo szybkim czasem działania, zasilany napięciem od 11-15v, normalnie zamknięty, sterowany plusem. Wiem ze muszę zastosować tranzystor mosfet, ale nie wiem jaki zastosować. Ma napędzać silnik dc 12V, moc 3,5A
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Moderator Projektowanie
    Chodzi koledze o cały przekaźnik czy tylko o dobór tranzystora (a sterowanie nim kolega już ma)?
    Jeśli tylko dobrać odpowiedni tranzystor - rozumiem, że ten sygnał sterujący ma wartość napięcia jak napięcie zasilania (ok.12V)? - wówczas np. dowolny N-channel spośród http://www.tme.eu/pl/katalog/tranzystory-z-ka...31%2C26828%2C27567%2C26822%2C24889%2C25091%3B - ale należy wybrać taki z odpowiednio wysokim Vgsmax.
    Cherus89 napisał:
    z bardzo szybkim czasem działania

A to już będzie wymagać odpowiedniego sterowania MOSFET-em, które mają spore pojemności bramek (zwłaszcza te wyżej - duże Idmax, małe Rdson) co może wymagać drivera. Nic kolega nie napisał o sygnale sterującym - jaką ma wydajność prądową.
  • Poziom 7  
    Chodzi mi o cały schemat przekaźnika z doborem odpowiednich elementów ten układ ma działać w aucie 11-15v to ma działać jak standardowy przekaznik normalnie zamknięty jak dostanie +12V to sie otworzy i nie bedzie przewodził prądu
  • Poziom 7  
    Czy zamiast s1 mogę podać dodatkowy plus
  • Poziom 24  
    Byle napięcie wynosiło tyle co na źródle. Zamiast włącznika S, zastosuj szybki optotranzystor.

Zgadza się transoptor. Drobne przejęzyczenie :|
  • Poziom 7  
    A jaki proponujesz ten optotranzystor
  • Poziom 35  
    Optotranzystor??? Chyba transoptor... Jeśli ten "sterujący plus" będzie pochodził z instalacji z której będziesz zasilał MOSFETa to nie potrzeba żadnych dodatkowych elementów.
  • Poziom 7  
    No raczej to samo zasilanie bo w aucie jest 1 akumulator hehe czy lepiej zastosować ten transoptor i jaki zastosować
  • Poziom 7  
    Układ dziale mam ostatnie pytanie czy z tym układem sie nic nie stanie jak s1 będzie więcej zwarty niż rozwarty
  • Poziom 7  
    Tranzystor dostał przebicia spalił sie dlaczego??? Na stole pod normalnym akumulatorem wszystko było ok ale po podpięciu w instalacje samochodowa tranzystor umarł zwarł wszystkie nóżki i silniczek chodził cały czas może naprawdę potrzebny jest transoptor
  • Poziom 28  
    Jaki tranzystor i diodę założyłeś? Gdzie fotki układu?
  • Poziom 7  
    Tranzystor był IRF9540 a dioda to zwykła dioda prostownicza 6A
  • Poziom 7  
    witam ponownie układ działał miesiac i znowu sie spalił ma ktos jakies pomysły na ulepszenie projektu