Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik komutatorowy jednofazowy

marek311096 26 Sep 2015 16:05 4167 5
 • #1
  marek311096
  Level 8  
  Witam!  Chciałbym się dowiedziećjak się podłącza ten silnik ?
  uzwojenia stojana nie są ze sobą połączone wiec jest to chyba bocznikowy.

  Silnik komutatorowy jednofazowy Silnik komutatorowy jednofazowy Silnik komutatorowy jednofazowy Silnik komutatorowy jednofazowy Silnik komutatorowy jednofazowy

  Ten przewód w uzwojeniu stojana bez koncowki powinien być podłączony do szczotki a drugi do jednego ze styków kondensatora gdzie jest męska wsuwka, tak samo z drugim uzwojeniem stojana. A zasilanie pod te drugie styki kondensatora (tam gdzie jest trzeci przewód ochronny)? Dobrze myśle czy nie?
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  marek311096
  Level 8  
  Było przerwane, sprawdzałem przejscie i chciałem odwinąć jeden zwój i zobaczyc czy to moze jest pierwszya pozniej tak rozwalilo mi sie to. A jeśli o samo podłączenie chodzi to jak?
 • #4
  ToJestNick
  Level 31  
  To silnik typ 300 (prawdopodobnie) od Polskiego odkurzacza. Szczotki są podłączone przez stojan, a on bezpośrednio do sieci. Niestety stojan do wyrzucenia lub przezwojenia. Co do podłączenia to jest to bardzo proste. Przewody podłączamy do niego ,,po przekątnej". Mogę Ci to rozrysować.
  Silnik może pracować bez kondensatora.
  Z tego co widzę nawet, to przy stojanie brakuje przewodów.
 • #5
  marek311096
  Level 8  
  Brakuje tylko końcówki do szczotki, a drugie uzwojenie nie miało przejscia wiec je rozebrałem. Możesz narysować schemat i czy na pewno moze to działać bez kondensator?
 • #6
  ToJestNick
  Level 31  
  Tak, silniki komutatorowe nie wymagają kondensatora rozruchowego. Jednakże z uszkodzoną jedną cewką stojana NIE BĘDZIE działać. Ten silnik w ogóle nie może pracować bez kompletnego zespołu ssącego (turbin) bo dostanie dzikich obrotów i może się rozpaść.

  Dodano po 2 [godziny] 40 [minuty]:

  Tak to wygląda mniej więcej rozrysowane. Przepraszam za jakość i staranność rysunku, ale rysowałem touchpadem w laptopie więc szału nie ma, jak byś coś nie rozumiał- pisz.


  Silnik komutatorowy jednofazowy