Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena pokojowa do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T w Sosnowcu z RTCN Katowice

kredek0 26 Sep 2015 16:33 2517 5
 • #1
  kredek0
  Level 9  
  Witam.

  W najbliższym czasie planuję kupno anteny do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T - mieszkanie znajduje się w mieście: Sosnowiec - pogranicze dzielnic Niwka Modrzejów. Okna w mieszkaniu "wychodzą" na zachód. Do nadajnika mam około 8 km, azymut 206.5 stopnia, mieszkanie jest na pierwszym piętrze.

  Jaką antenę kupić by odbierać kanały z RTCN Katowice/Kosztowy w Mysłowicach?
  Czy pokojowa wystarczy? Prawdopodobnie nie ma możliwości montażu anteny zewnętrznej na bloku.
 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Anteny pokojowe rzadko okazują się użyteczne - w większości przypadków sygnał TV w budynku jest tak zakłócony odbiciami, że szybko trzeba się "przeprosić" z anteną zewnętrzną.
  Prawdopodobnie masz możliwość montażu małej anteny przyokiennej, zainteresuj się takimi: http://anteny.pl/antena-panel-zewnetrzna-p-536.html .
  Kup "na próbę" i umów się ze sprzedawcą, żebyś miał możliwość zwrotu, gdyby się okazało, że jest problem z odbiorem.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  sergiuszkaa
  Level 15  
  A może zrobisz sam ? koszt znikomy a działa lepiej jak takie za dużą kasę.
 • #5
  tzok
  Moderator of Cars
  Na Pogoni to z kawałka drutu zwanego przez producenta anteną dołączonego do tunera DVB-T na USB miałem odbiór, więc nie ma co przesadzać. Byłbym bardzo zdziwiony, gdyby antena pokojowa ze wzmacniaczem nie wystarczyła. W centrum Bielska łapię sygnał z RTCN Kosztowy na pokojowej antence dipolowej.
 • #6
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Witam,
  Dobra instalacja wymaga dobrej anteny i najchętniej zewnętrznej. Nie ma tu znaczenia odległość od nadajnika. Podstawą jest antena bierna (bez wzmacniacza), z której otrzymujemy "czysty" sygnał do dalszego przetworzenia, jeśli to będzie konieczne. To, że ktoś odbiera na przysłowiowym "wygiętym drucie" nie oznacza, że tak będzie w każdych, zmieniających się warunkach. Kupujemy super sprzęt za parę tys. który posiada niezliczone możliwości, a na instalację chcemy wydać złotówkę i zbudować na "gwoździu", wymagając by wszystko działało bez zarzutu 20 lat.
  Anteny pokojowe stosuje się w ostateczności i to tylko wtedy, gdy wyczerpały się wszystkie możliwości montażu zewnętrznego (dach, ściana budynku, balkon itp.)
  Trzeba przy tym pamiętać, że ta sama antena w jednym pomieszczeniu zadziała w miarę prawidłowo, w innym (np. obok) może w ogóle nie działać. Przyczyn może być wiele np. okno w innym miejscu, grubsze ściany, zbrojenie (w stropach, ścianach), układ mebli, inne urządzenia elektryczne itp.
  Propozycji anten pokojowych na naszym rynku jest bardzo dużo, więc jest w czym wybierać. To nie oznacza, że wybór jest prosty. Z opisu na opakowaniu nie wiele można wyczytać oprócz wzmocnienia (to nie to samo co zysk anteny) i przechwał producenta. W większości przypadków znajduje się w nich niewielki kawałek drutu i układ wzmacniający sygnał, co jest w zasadzie tożsame z opisem. Tylko nie wiele z nich można określić mianem "antena".