Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena pokojowa do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T w Sosnowcu z RTCN Katowice

neoplati 26 Sep 2015 16:33 2619 5
 • #1
  neoplati
  Level 9  
  Witam.

  W najbliższym czasie planuję kupno anteny do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T - mieszkanie znajduje się w mieście: Sosnowiec - pogranicze dzielnic Niwka Modrzejów. Okna w mieszkaniu "wychodzą" na zachód. Do nadajnika mam około 8 km, azymut 206.5 stopnia, mieszkanie jest na pierwszym piętrze.

  Jaką antenę kupić by odbierać kanały z RTCN Katowice/Kosztowy w Mysłowicach?
  Czy pokojowa wystarczy? Prawdopodobnie nie ma możliwości montażu anteny zewnętrznej na bloku.
 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Anteny pokojowe rzadko okazują się użyteczne - w większości przypadków sygnał TV w budynku jest tak zakłócony odbiciami, że szybko trzeba się "przeprosić" z anteną zewnętrzną.
  Prawdopodobnie masz możliwość montażu małej anteny przyokiennej, zainteresuj się takimi: http://anteny.pl/antena-panel-zewnetrzna-p-536.html .
  Kup "na próbę" i umów się ze sprzedawcą, żebyś miał możliwość zwrotu, gdyby się okazało, że jest problem z odbiorem.
 • #3
  Anonymous
  Anonymous  
 • #4
  sergiuszkaa
  Level 15  
  A może zrobisz sam ? koszt znikomy a działa lepiej jak takie za dużą kasę.
 • #5
  tzok
  Moderator of Cars
  Na Pogoni to z kawałka drutu zwanego przez producenta anteną dołączonego do tunera DVB-T na USB miałem odbiór, więc nie ma co przesadzać. Byłbym bardzo zdziwiony, gdyby antena pokojowa ze wzmacniaczem nie wystarczyła. W centrum Bielska łapię sygnał z RTCN Kosztowy na pokojowej antence dipolowej.
 • #6
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Witam,
  Dobra instalacja wymaga dobrej anteny i najchętniej zewnętrznej. Nie ma tu znaczenia odległość od nadajnika. Podstawą jest antena bierna (bez wzmacniacza), z której otrzymujemy "czysty" sygnał do dalszego przetworzenia, jeśli to będzie konieczne. To, że ktoś odbiera na przysłowiowym "wygiętym drucie" nie oznacza, że tak będzie w każdych, zmieniających się warunkach. Kupujemy super sprzęt za parę tys. który posiada niezliczone możliwości, a na instalację chcemy wydać złotówkę i zbudować na "gwoździu", wymagając by wszystko działało bez zarzutu 20 lat.
  Anteny pokojowe stosuje się w ostateczności i to tylko wtedy, gdy wyczerpały się wszystkie możliwości montażu zewnętrznego (dach, ściana budynku, balkon itp.)
  Trzeba przy tym pamiętać, że ta sama antena w jednym pomieszczeniu zadziała w miarę prawidłowo, w innym (np. obok) może w ogóle nie działać. Przyczyn może być wiele np. okno w innym miejscu, grubsze ściany, zbrojenie (w stropach, ścianach), układ mebli, inne urządzenia elektryczne itp.
  Propozycji anten pokojowych na naszym rynku jest bardzo dużo, więc jest w czym wybierać. To nie oznacza, że wybór jest prosty. Z opisu na opakowaniu nie wiele można wyczytać oprócz wzmocnienia (to nie to samo co zysk anteny) i przechwał producenta. W większości przypadków znajduje się w nich niewielki kawałek drutu i układ wzmacniający sygnał, co jest w zasadzie tożsame z opisem. Tylko nie wiele z nich można określić mianem "antena".